X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18253
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Zrozumieć siebie i innych" - rozwiązywanie trudnych sytuacji i konfliktów - scenariusz zajęć - Maluchy

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Opracowała: Agnieszka Grochocka
Grupa wiekowa: Maluszki (3 – 4 latki)
Tematyka kompleksowa: NASZE PRZEDSZKOLNE SKARBY.
Temat dnia: „Zrozumieć siebie i innych” – Słuchanie opowiadania i rozmowa na jego temat. Doskonalenie mowy komunikacyjnej i wyrabianie umiejętności uważnego słuchania. Kształcenie spostrzegawczości wzrokowej. Rozwiązywanie zagadek. Tworzenie zbiorów zabawek. Zabawa integrująca grupę „Ludzie do ludzi”. Zabawa muzyczno – ruchowa „Smutny i wesoły pajacyk”.
Cele ogólne:
- Wykorzystywanie różnych form zabaw do nabywania umiejętności radzenia sobie z różnymi sytuacjami.
- Wyrabianie umiejętności poruszania się w określonej przestrzeni bez potrąceń.
- Reagowanie na polecenia nauczyciela.
- Wyrabianie umiejętności uważnego słuchania.
- Doskonalenie mowy komunikacyjnej.
- Tworzenie zbiorów zabawek ze względu na ich wspólną nazwę.
- Kształcenie spostrzegawczości wzrokowej.
Cele operacyjne: Dziecko:
- chętnie uczestniczy w zajęciach ruchowych,
- potrafi odnajdywać o jakiej zabawce jest mowa,
- przez dłuższą chwilę skupia uwagę na słowach nauczycielki,
- prawidłowo tworzy zbiory zabawek,
- dostrzega brakujące elementy zabawek,
- swobodnie wypowiada się na dany temat,
- bierze udział w zabawach ruchowych i muzycznych,
- wie jak należy współdziałać i współpracować w zespole,
- czerpie radość z zabaw ruchowych,
- wykonuje polecenia nauczyciela i bezpiecznie bawi się w grupie.
Metody pracy:
- słowna – opowiadanie, rozmowa, wyjaśnienia nauczycielki, zagadki,
- oglądowa – pokaz, obserwacja,
- czynna – udział dzieci w zajęciach, zabawie, stawanie zadań do wykonania.
Formy pracy:
- indywidualne,
- w małych zespołach,
- z całą grupą.
Środki dydaktyczne:
- tamburyno,
- opowiadanie nauczycielki,
- zagadki o zabawkach,
- zabawki – misie, klocki, lalki, samochody,
- maskotka,
- kolorowanki misia, lalki, autka z brakującymi elementami,
- płyta CD,
- kredki, flamastry.


Przebieg zajęć:
1. Przywitanie – zabawa integracyjna „Ludzie do ludzi”.
2. Opowiadanie nauczycielki o dwóch chłopcach, którzy kłócili się o klocki.
Bolek i Lolek pokłócili się o klocki. Chłopcy zaczęli się popychać. Pani nauczycielka podchodzi do chłopców i prosi, aby przestali. Bolek próbuje się tłumaczyć. Pani prosi, aby usiedli przy dwóch stolikach i zastanowili się nad swoim zachowaniem.
3. Rozmowa na temat opowiadania i tego jak mogła się zakończyć kłótnia chłopców.
- O co kłócili się chłopcy?
- O co poprosiła Pani?
- Jak mogli rozwiązać tę sytuację?
4. Dokończenie opowiadania przez nauczycielkę i rozwiązanie konfliktowej sytuacji przez chłopców.
Po 5 min Pani zaczęła rozmowę z chłopcami:
- Jak mogliście rozwiązać problem?
Bolek odpowiada „Mogłem poczekać, aż Lolek przestanie bawić się tymi klockami”, a Lolek odpowiada „Mogłem bawić się innymi klockami”. Pani stwierdziła, że obie odpowiedzi są dobre, ale jest jeszcze trzecia chłopcy mogą bawić się razem, gdyż należy się dzielić zabawkami. Bolek i Lolek poszli w zgodzie razem budować wieże z ulubionych klocków.
5. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Miś patrzy”.
Dzieci biegają, a nauczyciel gra na tamburynie, na hasło „miś patrzy” dzieci zatrzymują się w bezruchu. Ponowna gra na tamburynie zaprasza dzieci do biegu. Zabawę powtarzamy kilka razy.
6. „Która to zabawka?” – rozwiązywanie zagadek.
Przed dziećmi znajdują się różne zabawki. Nauczycielka opisuje wybraną zabawkę, a zadaniem dzieci jest odgadnąć, o którą zabawkę chodzi.
Kolorowa i okrągła,
skacze prawie tak jak zając.
Chłopcy kopią ją po trawie,
a dziewczynki podrzucają.
(piłka)
Siedzą w sklepie z zabawkami –
uśmiechnięte mają minki,
piękne suknie, złote loki.
Bardzo lubią je dziewczynki.
(lalki)
Możesz z nich zbudować,
razem z kolegami,
kolorowy domek,
z dachem i z oknami.
(klocki)
Leżą w pudełeczku piękne, kolorowe.
Albo są drewniane, albo są woskowe.
Narysujesz nimi słoneczko i chmurkę
oraz dla mamusi przepiękną laurkę.
(kredki)
W pudełku na stole pełno kartoników,
na tym nos, a na tym kawałek bucików.
Jeśli kartoniki te ułożysz razem,
otrzymasz wesoły, bajkowy obrazek.
(puzzle)
Ma okładkę kolorową,
w środku kartki z obrazkami,
oraz bajki, które mama,
tobie czyta wieczorami.
(książka)
Pluszowy przyjaciel,
z oklapniętym uszkiem,
wskakuje wieczorem,
pod twoją poduszkę.
(miś)
Może być duży i mały,
jeździ na kółkach,
ma różne kolory,
i lubią go chłopaki.
(samochód)
7. „Rozrzucone zabawki” – zabawa matematyczna – tworzenie zbioru zabawek ze względu na ich wspólną nazwę.
8. Zabawa muzyczno – ruchowa „Smutny i wesoły pajacyk”. (Moje 3 i 4 – lata)
9. Podsumowanie zajęć – wprowadzenie do sali „ufoludka”, który pochodzi z innej planety i nie wie jak rozwiązywać trudne sytuacje. Ufoludek zadaje pytania, a dzieci za pomocą kartoników zielonych i czerwonych odpowiadają:
- Wolno nam się bić.
- Wolno sobie wyrywać zabawki.
- Wolno się kłócić, pluć, popychać.
- Należy pomagać sobie w sprzątaniu.
- Można wspólnie bawić się.
- Należy szanować zabawki.
- Należy szanować prace innych np. zbudowaną wieżę z klocków.
10. Praca przy stolikach – „Zepsute zabawki” - zadaniem dzieci jest dorysować brakujące elementy zabawkom – 3 – latki 1 element, 4 – latki 2 elementy i pokolorować obrazek.
11. Zakończenie zajęcia. Udzielenie pochwał i nagrodzenie wszystkich oklaskami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.