X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18239
Przesłano:

Kim są dziadkowie? Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć klasa II
V Zespół Edukacyjno – Terapeutyczny.

Prowadząca: Agnieszka Bełdycka
Blok tematyczny: Moja babcia i mój dziadek.
Temat dnia: Kim są dziadkowie?

Cele-uczeń:
Obserwuje otaczające go środowisko ze zwróceniem uwagi na stan pogody;
- Ogląda i porównuje portrety babć i dziadków;
- Ogląda drzewo genealogiczne;
- Spokojnie siedzi i słucha treść wiersza;
- Wie kim jest babcia dla taty i mamy;
- Wie kim jest dziadek dla taty i mamy;
- Wie kim jest dziecko dla babci i dziadka;
- Porównuje wielkości trójkątów;
- Porządkuje trójkąty według wielkości;
- Aktywnie uczestniczy w zajęciach dydaktycznych i ruchowych.

Metody pracy:
- Metoda ośrodków pracy.
- Podające: opis, rozmowa kierowana, swobodne wypowiedzi uczniów;
- Oglądowe: obserwacja ukierunkowana, demonstracja;
- Problemowe: metody aktywizujące, działalności praktycznej.

Formy pracy:
- Indywidualna
- Zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
- lista obecności;
- tekst wiersza: Moi dziadkowie;
- kalendarz;
- tablica demonstracyjna: drzewo genealogiczne;
- portrety babć i dziadków;
- ilustracje do wiersza;
- karty pracy;
- puzzle 3 elementowe (obrazek babci i dziadka);
- kartonowe trójkąty: duże i małe w kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim.

Przebieg zajęć.

1. Zajęcia wstępne
Zajęcia organizacyjno – porządkowe:
- ilustrowanie ruchem treści wiersza – dzieci stoją w kole wraz z nauczycielem i pomocą:
Do Ośrodka przychodzimy – maszerują w miejscu
Mamy bardzo dziarskie miny – pokazują sobie wesołe miny
Bo kolegów tutaj mamy – wskazują palcem osoby w kole
Których chętnie przywitamy – kłaniają się sobie
- Przywitanie się z dziećmi piosenką:
„witaj (imię) x2 wszyscy Cię witamy x2
jak się masz, x2 bądź wśród nas” x2 (na melodię piosenki „Panie Janie”
przywitanie indywidualnie każdego dziecka przez zaśpiewanie mu piosenki i podanie dłoni.
Każde dziecko wita się ze sobą przez podanie ręki.
- Zaznaczenie swojej obecności na liście;
Uczniowie kolejno rozpoznają się na zdjęciu i zaznaczają obecność znaczkiem odpowiedniego koloru.
- Ustalenie stanu pogody;
Uczniowie wychodzą przed budynek Ośrodka i obserwują stan pogody.
Wybierają etykiety symbolizujące określoną pogodę.
- Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć:
Nauczyciel pokazuje uczniom tablicę demonstracyjną przedstawiającą drzewo genealogiczne na podstawie której, ustala więzi pokrewieństwa.
Kim są wasze babcie dla waszych mam i tatusiów? (mama)
Kim są wasi dziadkowie dla waszych mam i tatusiów? (tata)
Kim wy jesteście dla waszych babć i dziadków? (wnuki)
Następnie nauczyciel zachęca do uważnego wysłuchania wiersza Moi dziadkowie.

2. Rozwinięcie
- Uczniowie słuchają treści wiersza. Do wiersza są przygotowane portrety dziadków i babć, które dzieci wskazują podczas czytanego tekstu.
- rozmowa na temat wiersza.
Dzieci wskazują na ilustracje w odpowiedzi na pytania nauczyciela;
Co robi babcia Gosia? (ciasta, torty)
Co robi babcia Krysia? (czapka, szalik)
Co robi dziadek Rysio? (majsterkuje)
Co robi dziadek Józek? (warzywa hoduje)
Rozpoznawanie portretów babć i dziadków? – Dzieci kiwają głową – tak lub nie (w zależności od postawionego pytania).
- zabawa ruchowa: Co robią babcia i dziadek? Dzieci poruszają się po Sali w rytm tamburynu. Gdy dźwięki milkną nauczyciel podaje hasło: Babcia! lub Dziadek!, a dzieci naśladują czynności jakie mogą oni wykonywać. Babcie: ucierają ciasto wałkiem, robią na drutach. Dziadkowie: wbijają gwoździe młotkiem, kopią ziemię.

- porównywanie i porządkowanie trójkątów:
Porządkowanie trójkątów małych i dużych

Porządkowanie trójkątów dużych i małych

Układanie trójkątów: małe – duże

Układanie trójkątów: duże – małe.

Układanie dowolnych kształtów z trójkątów.

- karta pracy: kolorowanie wyróżnionych na obrazku trójkątów według polecenia: duże na czerwono, małe na niebiesko

- zabawa z wierszem E. Śnieżkowskiej – Bielak Popołudnie z babcią. Nauczyciel mówi wiersz i pokazuje odpowiednie ruchy, a dzieci słuchają wiersza i naśladują ruchy nauczyciela.
Tekst: Popołudnie z babcią Dzieci
Zima za oknem, mróz trzyma srogi,- naśladują padający śnieg,
- krzyżują ręce na piersiach,
- kołyszą się na boki,

a ja tu z babcią lepię pierogi. - wskazują na siebie,

Z kapustą, z serem lub z rodzynkami,- naśladują lepienie pierogów,
to jest mój przysmak nad przysmakami.- klaszczą w ręce i
uderzają o uda,
- głaszczą brzuch,

Wszystkie frykasy, sami to wiecie,
babcia przyrządza najlepiej w świecie.- zataczają koła przed sobą, najpierw jednym palcem wskazującym, a potem drugim,

Z babcią gotuję, piosenki śpiewam,- jedną ręką tworzą
garnek,
gdy jestem z babcią,- drugą ręką naśladują mieszanie w nim,
świat śmiechem rozbrzmiewa.- obracają się wokół własnej osi.

- Nauczyciel pokazuje dzieciom kalendarz z zaznaczonymi datami Dniem Babci i Dniem Dziadka i mówi, że w Ośrodku będzie wspólna impreza dla babć i dziadków i wręcza zaproszenia.

- Puzzle 3 elementowe babcia i dziadek. Dzieci kolorują, układają i przyklejają do zeszytu.

- Zabawy muzyczno – ruchowe. Zabawa przy piosence Piosenka o dziadku. Dzieci tańczą swobodnie przy piosence.

- zabawa z rymowanką. Dzieci maszerują w kole, nauczyciel mówi rymowankę:
Babcia i dziadek kochają nas,
babcia i dziadek mają dla nas czas.
Przy słowach nas i czas zatrzymują się, odwracają do środka kola i klaszczą w ręce.

3. Zakończenie
Ocena pracy uczniów – uczniowie dostają ocenę w formie ustnej.
Czynności organizacyjno – porządkowe:
- porządkowanie miejsca pracy
- pożegnanie uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.