X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18237
Przesłano:

Jakie są koty? Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć klasa II
V Zespół Edukacyjno – Terapeutyczny.

Prowadząca: Agnieszka Bełdycka
Blok tematyczny: Zwierzęta domowe.
Temat dnia: Jakie są koty?

Cele-uczeń:
- Obserwuje otaczające go środowisko ze zwróceniem uwagi na stan pogody;
- Ogląda na ilustracji różne rasy kotów;
- Poznaje kocie zwyczaje;
- Spokojnie siedzi i słucha opowiadania;
- Przyporządkowuje jednemu elementowi dokładnie jeden liczebnik;
- Poznaje pojęcie: większy (aspekt wielkościowy);
- Poznaje pojęcie: więcej (aspekt ilościowy);
- Ćwiczy pojęcia: mniejszy, mniej, takie samo, tyle samo;
- Aktywnie uczestniczy w zajęciach dydaktycznych i ruchowych.

Metody pracy:
- Metoda ośrodków pracy.
- Podające: opis, rozmowa kierowana, swobodne wypowiedzi uczniów;
- Oglądowe: obserwacja ukierunkowana, demonstracja;
- Problemowe: metody aktywizujące, działalności praktycznej.

Formy pracy:
- Indywidualna
- Zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
- lista obecności
- tekst opowiadania A. Onichimowskiej „Zasypianka – niespodzianka
- ilustracje – rasy kotów
- karty pracy
- 2 kwadraty z papieru dla każdego dziecka
- 2 kwadraty dla nauczyciela
- klej
- kredki
- laptop
- płyta CD – piosenka Niegrzeczna myszka

Przebieg zajęć.

1. Zajęcia wstępne
Zajęcia organizacyjno - porządkowe:
- ilustrowanie ruchem treści wiersza – dzieci stoją w kole wraz z nauczycielem i pomocą:
Do Ośrodka przychodzimy – maszerują w miejscu
Mamy bardzo dziarskie miny – pokazują sobie wesołe miny
Bo kolegów tutaj mamy – wskazują palcem osoby w kole
Których chętnie przywitamy – kłaniają się sobie
- Przywitanie się z dziećmi piosenką:
„witaj (imię) x2 wszyscy Cię witamy x2
jak się masz, x2 bądź wśród nas” x2 (na melodię piosenki „Panie Janie”
przywitanie indywidualnie każdego dziecka przez zaśpiewanie mu piosenki i podanie dłoni.
Każde dziecko wita się ze sobą przez podanie ręki.
- Zaznaczenie swojej obecności na liście;
Uczniowie kolejno rozpoznają się na zdjęciu i zaznaczają obecność znaczkiem odpowiedniego koloru.
- Ustalenie stanu pogody;
Uczniowie wychodzą przed budynek Ośrodka i obserwują stan pogody.
Wybierają etykiety symbolizujące określoną pogodę.
- Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć:
Nauczyciel pokazuje uczniom ilustracje przedstawiające różne rasy kotów. Podaje nazwy ras kotów: kot perski, kot syjamski, kot europejski. Uczniowie próbują wskazywać wymienione rasy kotów. Następnie nauczyciel zachęca do uważnego wysłuchania opowiadania A. Onichimowskiej „Zasypianka – niespodzianka”.

2. Rozwinięcie
- Uczniowie słuchają treści opowiadania
- przedstawiają ruchem jakie zwyczaje ma kot: przeciąga się, śpi, pije mleko, pręży grzbiet, łowi myszy – czynności te pokazuje wcześniej nauczyciel.
- zabawa muzyczno – ruchowa przy piosence Niegrzeczna myszka.
- karta pracy:
uczniowie wskazują zwierzęta, które występują w opowiadaniu i obrysowują rysunki tych zwierząt według wzoru.
Oglądają ilustracje z kotkami i kolorują górną część okienka, jeśli to prawda, że tak się zachowuje kot, oraz dolną – jeśli to fałsz, czyli kot tak się nie zachowuje.
Kolorują na brązowo koty zwrócone w lewą stronę. Liczą ile ich jest – 2.
Kolorują na żółto koty zwrócone w prawą stronę. Liczą ile ich jest – 1.
Kolorują na pomarańczowo koty siedzące przodem. Liczą ile ich jest – 1.
Kolorują na pomarańczowo koty siedzące tyłem. Liczą ile ich jest – 1.
Więcej jest kotów czy psów? Sprawdzają bez liczenia łączą ze sobą kota i psa – tyle samo.
- zabawy ruchowe: kocie zabawy
kot wspina się na drabinę – z przysiadu podpartego wykonują powolny wyprost tułowia, ręce wykonują naprzemienne ruchy, naśladujące chwytanie szczebli drabiny
koci grzbiet – z przysiadu podpartego podnoszą w górę biodra i prostują nogi w kolanach, a następnie znów wracają do przysiadu podpartego.
- składanka z papieru – Kotek
omówienie i pokazanie sposobu składania papieru (nauczyciel demonstruje sposób składania na większym modelu niż mają dzieci). Z jednego kwadratu robi się głowę, a z drugiego – tułów.
Dzieci wykonuję wszystkie czynności składania papieru z pomocą nauczyciela.
Dorysowanie oczu, nosa i wąsów.
Połączenie tułowia z głową za pomocą kleju.
- zabawy dowolne z wykorzystaniem wykonanych kotków.
- kształcenie rozumienia różnic między pojęciami: większy, więcej.
Dzieci ustawiają w rządku swoje składanki – kotki. Nauczyciel pyta:
co powiecie o ich wielkościach? (są takiej samej)
powiedzcie bez liczenia, po ile jest dzieci i maskotek? (po tyle samo)
kto ma większego kotka: ja czy każdy z was? (wskazują nauczyciela)
kto ma więcej kotków: ja czy wy razem? (wskazują siebie)
- karta pracy:
Narysuj większą miskę na mleko niż we wzorze.
Narysuj więcej misek na mleko niż we wzorze.
Pokoloruj koty w tym okienku, w którym jest ich mniej niż we wzorze.
Pokoloruj kota, który jest mniejszy od tego na obrazku w czerwonej ramce.
- zabawa ze śpiewem: uciekaj myszko do dziury.
- praca z laptopem: używanie myszki w programie Rysowanie.
- ilustracja ruchowa rymowanki z wykorzystaniem składanki – kotek.
Bywam czarny, szary, bury.
Wydeptuję własne ścieżki.
Na mój widok – myk do dziury!
Wszystkie przerażone myszki.

3. Zakończenie
Ocena pracy uczniów – uczniowie dostają ocenę w formie ustnej.
Czynności organizacyjno – porządkowe:
- porządkowanie miejsca pracy
- pożegnanie uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.