X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18232
Przesłano:

Zima za rączki bałwanka trzyma. Scenariusz zajeć

Scenariusz zajęć klasa II
V Zespół Edukacyjno – Terapeutyczny.
Prowadząca: Agnieszka Bełdycka
Blok tematyczny: Nadeszła zima.
Temat dnia: Zima za rączki bałwanka trzyma.

Cele-uczeń:
- Obserwuje otaczające go środowisko ze zwróceniem uwagi na stan pogody;
- Ogląda i porównuje widok na ilustracji i za oknem;
- Spokojnie siedzi i słucha treść wiersza;
- Porównuje wielkości kół
- Porządkuje koła według wielkości;
- Liczy w zakresie 2;
- Liczy z użyciem liczebników głównych i porządkowych;
- Wycina i skleja części bałwanka;
- Aktywnie uczestniczy w zajęciach dydaktycznych i ruchowych.

Metody pracy:
- Metoda ośrodków pracy.
- Podające: opis, rozmowa kierowana, swobodne wypowiedzi uczniów;
- Oglądowe: obserwacja ukierunkowana, demonstracja;
- Problemowe: metody aktywizujące, działalności praktycznej.

Formy pracy:
- Indywidualna
- Zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
- lista obecności
- tekst wiersza W. Zechentera: Zima
- wycinanka bałwanek
- tablica demonstracyjna: listopad, grudzień
- karty pracy
- kartonowe koła: duże i małe

Przebieg zajęć.

1. Zajęcia wstępne
Zajęcia organizacyjno - porządkowe:
- ilustrowanie ruchem treści wiersza – dzieci stoją w kole wraz z nauczycielem i pomocą:
Do Ośrodka przychodzimy – maszerują w miejscu
Mamy bardzo dziarskie miny – pokazują sobie wesołe miny
Bo kolegów tutaj mamy – wskazują palcem osoby w kole
Których chętnie przywitamy – kłaniają się sobie
- Przywitanie się z dziećmi piosenką:
„witaj (imię) x2 wszyscy Cię witamy x2
jak się masz, x2 bądź wśród nas” x2 (na melodię piosenki „Panie Janie”
przywitanie indywidualnie każdego dziecka przez zaśpiewanie mu piosenki i podanie dłoni.
Każde dziecko wita się ze sobą przez podanie ręki.
- Zaznaczenie swojej obecności na liście;
Uczniowie kolejno rozpoznają się na zdjęciu i zaznaczają obecność znaczkiem odpowiedniego koloru.
- Ustalenie stanu pogody;
Uczniowie wychodzą przed budynek Ośrodka i obserwują stan pogody.
Wybierają etykiety symbolizujące określoną pogodę.
- Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć:
Nauczyciel pokazuje uczniom tablice demonstracyjne ilustrujące listopad i grudzień. Prosi aby dzieci wyjrzały przez okno, a następnie wskazały tę tablicę, która ma ten sam krajobraz.
Co jest na drzewach? Dzieci wskazują śnieżynki (liście, śnieżynki).
Zabawa Prószy śnieg: dzieci biegają po sali w różnych kierunkach. Na hasło Prószy śnieg zatrzymują się w miejscu i palcami pokazują spadające śnieżynki. Kilkukrotne powtórzenie zabawy.
Po zabawie nauczyciel zachęca do uważnego wysłuchania wiersza W. Zechentera: Zima.

2. Rozwinięcie
- Uczniowie słuchają treści wiersza.
- rozmowa na temat wiersza.
Dzieci wskazują na ilustracje w odpowiedzi na pytania nauczyciela;
Z kim zima idzie na spacer? (bałwanki)
Za co trzyma małe bałwanki? (ręce)
Co się dzieje, gdy zima się śmieje? (śnieg pada)
Dlaczego śnieg z nieba leci? (dzieci na sankach)
Czy zima lubi bałwanki i dzieci? Dzieci kiwają głową – tak.
- zabawa z rymowanką Ręka. Dzieci naśladują ruchy rąk:
Ręka ręce powiedziała, żeby z nią zaklaskała.
Ręka ręce powiedziała, żeby z nią pomachała.
Ręka ręce powiedziała, żeby z nią postukała.
- wykonywanie bałwanka według następujących czynności z pomocą nauczyciela:
Wybierz kapelusz dla bałwanka i go pokoloruj.
Pokoloruj miotłę.
Wytnij kapelusz i miotłę.
Wytnij elementy bałwanka.
Sklej tułów bałwanka.
Przyklej kapelusz na głowie bałwanka i całość do tułowia.
- zabawa relaksacyjna Nadeszła zima.
Dzieci siadają na obwodzie kola, jedno za drugim w takiej odległości, aby mogły swobodnie dotykać pleców sąsiada. Nauczyciel wypowiada tekst charakteryzujący zimową pogodę, a dzieci przedstawiają go za pomocą ruchów palców i dłoni na plecach kolegów.
Pada, pada, pada śnieg. Najpierw drobny. Potem gęściejszy. Jest go coraz więcej. Zaczyna wiać zimny, porywisty wiatr. Jest coraz silniejszy.
- liczenie w zakresie 2.
Dzieci siedzą w kręgu. Liczą swoje ręce, nogi, uszy, oczy z użyciem liczebników głównych, dotykając je kolejno podczas liczenia.
Dzieci siedzą w kręgu. Liczą swoje ręce, nogi, uszy, oczy z użyciem liczebników porządkowych, dotykając je kolejno podczas liczenia.
Dzieci siedzą w kręgu. Każde z nich kolejno liczy do 2, dotykając przy tym przedmiotów, które przelicza (klocki żółte i niebieskie).
Dzieci chodzą po sali, a na komendę nauczyciela wykonują 2 razy wskazane polecenia:
Kicają 2 razy jak zające,
Klaszczą 2 razy w ręce,
Tupią 2 razy nogami,
Przeskakują 2 razy szarfę.
- porównywanie i porządkowanie kół:
Porządkowanie kół małych i dużych,

Porządkowanie kół dużych i małych

Układanie kół: małe – duże

Układanie kół: duże – małe
- karta pracy: Czego jest więcej – bałwanów czy sanek?
Połącz ze sobą te pętle (zbiory: bałwanki, sanki, łyżwy), które zawierają tyle samo elementów. Pokoloruj je.
- zabawa z rymowanką Ręka.
- zabawa Prószy śnieg

3. Zakończenie
Ocena pracy uczniów – uczniowie dostają ocenę w formie ustnej.
Czynności organizacyjno – porządkowe:
- porządkowanie miejsca pracy
- pożegnanie uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.