X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18214
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zdrowo, smacznie, kolorowo - scenariusz zajęć w grupie 3,4 latków

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie
3-4 latków
w dniu 27.09.2012r
w obecności opiekuna stażu

KRĄG TEMATYCZNY: Co nam daje jesień?

TEMAT DNIA: Zdrowo, smacznie, kolorowo.

CEL GŁÓWNY:
Zrozumienie znaczenia spożywania owoców.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko powinno:
• przywitać się muzyczną rymowanką,
• rozpoznać nazwę owocu po jego kształcie, zapachu,
• wypowiadać się na temat wiersza,
• liczyć w zakresie 4,
• wykonać „owocowego przekładańca” według wskazań nauczyciela,
• rozumieć znaczenie spożywania owoców,
• wiedzieć, że przed i po spożyciu posiłku należy myć ręce,
• aktywnie uczestniczyć w przygotowanych zabawach.
METODY:

słowne: rymowanka, wiersz, pogadanka, ćwiczenia ortofoniczne, pochwały, zachęty,
oglądowe: pokaz wykonania ćwiczenia, owoce: banan, winogron, kiwi, gruszka, jabłko, mandarynka
czynne: zadań stawianych do realizacji, samodzielnych doświadczeń dzieci.

FORMY PRACY : praca z całą grupą i indywidualna

POMOCE DYDAKTYCZNE: gitara, owoce, miseczki, plastikowe sztućce, wiersz B. Formy „Idziemy do sadu”.

LITERATURA:
Anna Łada-Grodzicka: Rozkład materiału ABC 3-latka, WSiP, Warszawa 2005.
Teresa Fiutowska: Po nitce do kłębka. Książka dla 4-latków, Wyd. DIDASKO, Warszawa 1996.


PRZEBIEG ZAJĘCIA – DZIAŁANIA EDUKACYJNE
1. Powitanie dzieci muzyczną rymowanką. – inscenizowanie ruchem treści piosenki.
Wszyscy są, witam Was
zaczynamy już czas.
Jestem Ja, jesteś Ty,
raz, dwa, trzy!!

2. Zabawa dydaktyczna „Zgaduj zgadula” .

Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Nauczycielka przynosi magiczne pudełko, do którego wkłada różne owoce: banan, winogron, kiwi, gruszkę, jabłko, mandarynkę ( w tym czasie dzieci mają zamknięte oczy). Następnie prosi chętne dzieci, aby wyciągnęły z pudełka po jednym owocu i odgadły jego nazwę.

3. Słuchanie fragmentów utworu B. Formy „Idziemy do sadu”.

(Zanim nauczycielka zacznie czytać wiersz prosi dzieci, aby uważnie go słuchały i zastanowiły się jakie owoce zbierały dzieci)?

W sadzie od rana dzieci gromada.
Wtem owocowy grad z drzewa spada −
jabłka, śliwki, pachnące gruszki,
słodkie, soczyste − lizać paluszki. (...)
Złociste gruszki z czerwonym boczkiem,
gdy je ugryziesz, tryskają soczkiem.

Jakie udane owocobranie!
Zaraz na drzewach nic nie zostanie.
Dojrzałe, smaczne, mają witaminy.
Jemy je latem oraz w czasie zimy.
Kwaśne i słodkie, duże i małe,
żołte, czerwone, mocno dojrzałe

2. Rozmowa na temat wiersza.
Nauczycielka zadaje dzieciom szereg pytań do wiersza:
− Jak nazywa się miejsce, gdzie rosną drzewa owocowe?
− Jakie owoce zbierały dzieci w sadzie? Jakie były te owoce?

3. Owocowy przekładaniec – warstwowe układanie pokrojonych owoców na talerzyku.
Nauczyciel przygotowuje pokrojone owoce (jabłka, gruszki, śliwki) i podzielone
winogrona. Wszystkie kawałki owoców powinny być cienkie i niezbyt duże. Nauczyciel
demonstruje sposób ułożenia owoców, a następnie zachęca dzieci do samodzielnego
zrobienia owocowego przekładańca. Dzieci postępują zgodnie z przepisem.
Weź cztery plastry gruszki i ułóż je na talerzyku.
Teraz weź trzy plastry jabłka i ułóż na plastrach gruszki.
Weź dwie połówki śliwki i połóż na plastrach jabłka.
A teraz weź jedno winogrono i połóż na samej górze owocowego przekładańca.
Chętnym dzieciom nauczyciel polewa ułożone owoce sosem z utartego banana
z naturalnym jogurtem.

4. Degustacja deseru przez nauczyciela i dzieci.
(Zanim dzieci przystąpią do spożywania deseru nauczycielka zwraca uwagę na mycie rąk przed każdym posiłkiem)
Nauczyciel zachwala deser, mówiąc: – Bardzo smaczny, bardzo zdrowy przekładaniec
owocowy.
Dzieci kilkakrotnie powtarzają tekst za nauczycielem.

5. Zabawa Smaczna sałatka.
Dzieci głaszczą się po brzuchach − bo owoce są smaczne, oblizują się − bo owoce
są słodkie, mowią: – Mniam, mniam − bo sałatka jest pyszna. Na końcu powtarzają:
– Zajadamy, bo jest zdrowy przekładaniec owocowy.

6.Podsumowanie i zakończenie zajęć.
Nauczycielka pyta dzieci , o czym była mowa na zajęciach, dlaczego warto spożywać owoce, co należy robić przed zjedzeniem posiłku.
Po krótkim podsumowaniu zajęć dziękuje za wspólną zabawę i aktywność na zajęciach.

Opiekun stażu Prowadząca zajęcia
.................................... ..............................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.