X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18122
Przesłano:
Dział: Logopedia

Konspekt zajęć logopedycznych: Wprowadzenie sylab z L metodą symultaniczno-sekwencyjną

KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
-nauka czytania metodą symultaniczno- sekwencyjną
- wprowadzenie sylab z L

Prowadząca- ...............
Temat- Wprowadzenie sylab z L ,metodą symultaniczno- sekwencyjną
Klasa – IB –Maciej Kwiatkowski
Cel główny - Poznanie sylab z literą L

Cele szczegółowe :
- potrafi wydłużać fazy oddechowe
- potrafi wykonać ćw. artykulacyjne
- udoskonala słuch fonemowy
- doskonali pamięć
- rozwija koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową
- zna graficzny obraz litery L
- słuchowo i artykulacyjnie odróżnia wyrazy z głoską L
- prawidłowo układa sekwencje tematyczne i atematyczne
- potrafi czytać sylaby z L oraz krótkie wyrazy z wcześniej poznanymi spółgłoskami (P,M,B)

Metody:
- słowna
- praktyczna

Formy;
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
- gra dydaktyczna- „Rybki”
- książeczki „Kocham czytać”
- gra „Pamięć”
- obrazki
- puzzle
- sylaby i wyrazy
- kredki
- plastelina

Przebieg zajęć ;
1.Przywitanie ucznia
2.Ćw. oddechowe (można wymienić)
3.Ćw. artykulacyjne( można wymienić)
4.Przypomnienie dotychczas poznanych sylab z P,M,B
- łączenie w rozsypance sylabowej takich samych sylab i nazwanie ich
-segregowanie sylab według wielkości i nazywanie ich
5.Układanie ciągów tematycznych, składających się z 3-4 elementów: np. gniazdo- bocian- żaba
6.Układanie ciągów atematycznych np.: ^(+^(+
7.Czytanie sylab z L z książeczki „Kocham czytać’’
A)- Dziecko opowiada obrazek
- Nauczyciel czyta pokazując palcem sylaby
- Dziecko czyta ,pokazując palcem sylaby
( punkt A powtarzamy do każdej sylaby z L)
B)– Powtarzanie-Nauczyciel czyta wszystkie sylaby zamieszczone na jednej stronie (pokazując palcem co czyta),dziecko powtarza - Rozumienie - N-l mówi pokaż mi sylabę np. LA - ,pokaz mi sylabę LO itd. ( dziecko pokazuje daną sylabę) - Nazywanie - Dziecko samo czyta wszystkie sylaby pokazując palcem
C)N-L pyta się dziecka- jaki obrazek był przy sylabie LA- dziecko pokazuje sylabę La i przypomina sobie jaki był obrazek (to samo robimy z każdą sylabą)
D)Czytanie sylab w paradygmacie
- N-L czyta sylaby z paska, pokazując palcem –dziecko słucha i powtarza
- N-L prosi o pokazanie sylaby np. LA , LO itd.
LA LO LI LU LY LE
- dziecko samo czyta sylaby w ciągu

E)Czytanie poj.sylab - N-L kładzie poj. sylaby np. LA , później LO itd. i nazywa je -dziecko nazywa sylaby które poj. kładzie n-l
F)Wyżej wymienione czynności powtarzamy dla układu L w śródgłosie i wygłosie

8.Zabawa w „Pamięć” sylabową ( wszystkie poznane tego dnia sylaby) -dziecko nazywa każda odkrytą sylabę
9.Wyklejanie L z plasteliny
10.Dokańczanie litery i obrazków
- nauczyciel robi np. I –dziecko dorysowuje linie tak aby powstało L
- n-l rysuje __ dziecko stawia pionową linię i powstaje L
- np. kot bez ogona – dziecko dorysowuje ogon
11.Gra w łowienie zwierząt morskich z sylabami z L -dziecko nazywa zwierzątko i czyta ukrytą pod nim sylabę
12.Układanie puzzli np. obrazek przedstawiający poznany wyraz ( w naszym przypadku LAMA)
13.Czytanie krótkich wyrazów z poznanymi sylabami:
- dziecko czyta podpisy pod obrazkami np. MAMA, PUMA, EMU, MAPA,LAMA, BELA, LALA, POLE - dziecko łączy obrazek z podpisem (podpis na osobnej kartce)
LAMA POLE BELE MAMA LOLA MOLE itd.
- dziecko czyta napisy w ciągu
14.Praca domowa
- Poprawić po śladzie 5 kolorami literę L
- napisać całe linijki sylab: LA, LO, LU, LY, LI, LE
AL., EL, YL, IL, OL, UL
ALA, ELE , ULU, ILI, OLO, YLY
15.Zakończenie zajęć – podziękowanie za wspaniałą pracę i wręczenie uczniowi nagrody w postaci naklejki

WSZYSTKO ZALEŻY Z JAKIM DZIECKIEM MAMY ZAJĘCIA. Są dzieci, które na jednych zajęciach opanują spółgłoskę w nagłosie , śródgłosie i wygłosie, a są i takie którym trzeba rozbić to na 3 zajęcia. Więc albo umieszczamy wszystkie sylaby w konspekcie albo tylko w nagłosie, później w śródgłosie i wygłosie
Punkt 2 i 3 można opuścić jeśli to nie są zajęcia logopedyczne.!!
To jest ramowy konspekt. Przebieg terapii w niektórych szkołach pisze się w tabeli – bardzo szczegółowo, tzn.:

TOK ZAJĘĆ ,CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA, CZYNNOŚCI DZIECKA

Tabela musi zawierać bardzo dokładne instrukcje , należy wszystkie punkty z przebiegu terapii opisać w tabeli.

Opracowała: Anna Massek - logopeda

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.