X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 18105
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Walentynki dla chłopczyka i dziewczynki". Scenariusz spotkania integracyjnego

Rok szkolny: 2012/2013
Prowadząca: mgr Monika Jaskuła

Cele ogólne :
• zapoznanie się z ideą dnia Świętego Walentego,
• zachęcenie dzieci do okazywania uczuć innym osobom ( kolegom, koleżankom)

Cele operacyjne:
• zna tradycje Walentynkowe, oraz wie co to jest Walentynka;
• przeżywa radość zabawy z kolegami i koleżankami
• umacnia więź koleżeństwa i przyjaźni oraz rozwija
umiejętność okazywania uczuć
• potrafi współpracować z rówieśnikami;

Metody : czynna, słowna

Formy : zbiorowa, indywidualna, grupowa

Pomoce : 6 dużych czerwonych serc, obrazki przedstawiające różne kwiaty, małe serduszka wycięte z papieru samoprzylepnego, korona, serca różnej wielkości i różnego koloru i przecięte na pół, paski czerwonej bibuły, krzesełka, kolorowe balony, płyta CD z nagraniami piosenek, magnetofon.


Przebieg spotkania

1. Powitanie z dziećmi „Tańcem na planecie Mars". Dzieci tańczą, na przerwę w muzyce nauczyciel mówi, która częścią ciała mają witać się dzieci.
2. Pogadanka z dziećmi nt. zwyczaju walentynkowego, historii i tradycji obchodzenia ,,Dnia św. Walentego’’

Historia: Walentynki to święto zakochanych, kochanych, podkochujących się, kochliwych,... Początki walentynek sięgają średniowiecza, a wywodzą się z Anglii. Jego patron, czyli św. Walenty, był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych. Tak przynajmniej mówi legenda. Walentynki szczególnie sprzyjają nieszczęśliwie lub niefortunnie zakochanym, którym brakuje odwagi lub nie potrafią wyznać swoich uczuć, ponieważ są nieśmiali i wstydzą się.
W Polsce Walentynki obchodzone są zaledwie od kilku lat. Obchodzi je każdy bez względu na to, ile ma lat. Walentynkowe wyznanie czyli laurki, liściki, kwiaty, drobne upominki nazywamy "Walęntynką" można ukradkiem włożyć je do kieszeni, wsunąć do skrzynki lub wysłać pocztą. W ten sposób okazujemy miłość, przyjaźń, serdeczność. Wręczamy je najczęściej osobą, których darzymy ciepłym uczuciem: przyjaciół, kolegów, znajomych.
Pamiętajcie! W tym dniu nie róbcie nikomu złośliwych żartów. Jest to dzień dobrych uczuć !

3. Wysłuchanie wiersza ,,Walentynki”.
W dniu świętego Walentego
nic nie może dziać się złego,
nikt nie może się dziś złościć,
bo dziś nadszedł dzień miłości...
Mamy dzisiaj Walentynki
święto chłopca i dziewczynki.
Takich co to się kochają
no i sobie też ufają.
Nawet słoniki porcelanowe
kotki, żyrafy i misie pluszowe,
dziś wysyłają swe Walentynki...
by każdy wesołe miał minki.

4. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem serca przy piosence ,, Mam serduszko” (na melodię piosenki ,,Mam chusteczkę”).
Mam serduszko, wielkie serce,
spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię,
rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię
Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko
Tobie podaruję !
Dana moja dana,
Moja ukochana.(2 x)

5. "Mowa kwiatów" - Dzieci losują obrazek z kwiatem. Zamykają oczy i myślą o osobie, którą bardzo lubą, i chcieli by jej wręczyć taki kwiat. Nauczyciel odczytuje symboliczne znaczenie kwiatów:
BRATEK - myślę o tobie
DALIA - cieszę się, gdy Cię widzę
FIOŁEK - nikt nie wie o naszej miłości
JAŚMIN - czy pokochasz mnie kiedyś?
KONWALIA - nic Cię tak nie zdobi, jak Twoja uroda
MARGERYTKA - Ty jesteś najpiękniejszą
PIERWIOSNEK - moje uczucia są coraz gorętsze
RÓŻA – kocham Cię
STOKROTKA – podobasz mi się
TULIPAN – marzę o Tobie

6. „Król/Królowa Walentynek"- zabawa przy muzyce - (muzyka do marszu)
Każde dziecko otrzymuje czerwone serduszko wycięte z papieru samoprzylepnego
Zadaniem dziecka jest przyklejenie walentynki osobie z grupy, którą bardzo lubi
Dzieci maszerują po sali w rytm muzyki, na przerwę w muzyce recytują wiersz i wybierają swoją sympatię przyklejając serduszko:
Walentynki, Walentynki,
dla chłopczyka i dziewczynki.
Piękną walentynkę mam
zaraz Ci ją dam.
Dziecko, które otrzymało najwięcej walentynek jest królem, lub królową dzisiejszego spotkania, otrzymuje brawa i koronę. Wszyscy otaczają ją kołem tańcząc w takt muzyki.

7. "Odszukaj drugą połówkę" - Na dywanie nauczycielka rozkłada połówki serc (serca są różnej wielkości i różnego koloru i są przecięte na pół). Zadaniem dzieci jest dopasować serca tak, żeby pasowały do siebie.

8. Zabawa przy piosence ,"Ja cię pocałuję", "Kaczuszki" - naśladowanie ruchem treści piosenki.

9. "Moje serce". Dzieci otrzymują pasek wycięty z czerwonej bibuły, ich zadaniem jest ułożyć pasek w kształt serca.
10. "Tańczące balony" - zabawa ruchowa. Dzieci tworzą duże koło. Nauczyciel wybiera 5 par, które wchodzą do koła, zadaniem każdej pary jest ułożyć między sobą balon na wysokości brzucha i tańczyć z nim nie trzymając się za ręce.

11. "Walentynkowe pary" - zabawa integracyjna. Dzieci dobierają się w pary: chłopiec- dziewczynka. Dziewczynki- królewny siadają na krzesełkach ustawionych uprzednio w jednym rzędzie. Chłopcy ich rycerze stają za krzesełkiem swojej królewny. Na dany znak chłopcy odwracają się w drugą stronę. W tym czasie dziewczynki zamieniają się miejscami. Zadaniem rycerzy jest odszukać swoją królewnę i ustawić się za jej krzesełkiem.( w zabawie na prośbę chłopców można odwrócić role, królewny mogą szukać swoich rycerzy).

12. Zabawa ruchowa przy melodii "Serduszko puka w rytmie cza, cza" Dzieci tańczą po sali w rytm muzyki, w rękach trzymają serca; na przerwę w muzyce- wymieniają się między sobą serduszkami, recytując wiersz:

Masz ode mnie Walentynkę,
byś wesołą miał dziś minkę.

13. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na "Najładniejszą walentynkę".
14. Podziękowanie wszystkim dzieciom za udział w dzisiejszych zabawach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.