X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18088
Przesłano:

Savoir vivre nie tylko 8 marca - lekcja wychowawcza dla klasy III

SAVOIR VIVRE NIE TYLKO 8 MARCA

CELE
- Uświadomienie znaczenia kultury osobistej w relacjach obu płci w różnych sytuacjach dnia codziennego
- uświadomienie uczniom podobieństw i różnic w postrzeganiu pewnych zachowań przez mężczyzn i kobiety
- kształtowanie właściwych zachowań wobec kobiet
- rozwijanie wrażliwości na niewłaściwe zachowania wobec kobiet

METODY I FORMY PRACY
- ankieta
- burza mózgów w grupach
- dyskusja
- scenki - dyskusja

ŚRODKI DYDAKTYCZNE
- dwie wersje ankiety (jedna dla chłopców, druga dla dziewcząt)
- tablica i kreda

CZAS : 45 minut

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Sprawdzenie obecności . Podanie tematu i celu zajęć.
2. Uczniowie wypełniają ankiety rozdane przez nauczyciela (osobna wersja dla dziewcząt i osobna dla chłopców). Wyniki ankiet są zliczane na tablicy osobno dla poszczególnych wersji.
3. Uczniowie w grupach dyskutują na temat różnic i podobieństw w wynikach obu ankiet oraz przeprowadzają burzę mózgów żeby ustalić możliwe przyczyny podobieństw i różnic w sposobie postrzegania poszczególnych zachowań przez kobiety i mężczyzn.
4. Dyskusja na temat szacunku do kobiet w dobie feminizmu.
5. Uczniowie w grupach mieszanych dyskutują na temat właściwego zachowania się w sytuacjach przedstawionych przez nauczyciela (scenki).
6. Zebranie wniosków i podsumowanie zajęć.


ZAŁĄCZNIKI:
ANKIETA DLA DZIEWCZĄT:
1. Kiedy mężczyzna ustępuje mi miejsca w autobusie lub przepuszcza mnie w drzwiach:
a) czuję się zażenowana
b) czuję się obrażona bo mamy równouprawnienie
c) jest mi miło, to sympatyczny zwyczaj
d) inne (jakie?)....................

2. Gdy podchodzę do kolegi żeby z nim porozmawiać a on nie wstaje z miejsca i rozmawia ze mną na siedząco pomimo że ja stoję:
a) czuję niesmak, powinien wstać
b) to normalne, mamy równouprawnienie
c) nie jest mi przykro ale byłoby mi miło gdyby wstał

3. Moi koledzy :
a) powinni zachowywać się jak dżentelmeni tylko w stosunku do starszych kobiet
b) powinni zachowywać się jak dżentelmeni w stosunku do wszystkich kobiet i dziewcząt
c) powinni zachowywać się jak dżentelmeni w stosunku do kobiet i dziewcząt które znają
d) nie muszą zachowywać się jak dżentelmeni, mamy równouprawnienie


ANKIETA DLA CHŁOPCÓW:
1. Gdybym miał ustąpić miejsca obcej dziewczynie w autobusie lub przepuścić ją w drzwiach :
a) czułbym się zażenowany
b) nie widzę takiej potrzeby, mamy równouprawnienie
c) czułbym się miło, to sympatyczny zwyczaj
d) inne (jakie?)........................

2. Gdy podchodzi do mnie koleżanka żeby porozmawiać a ja akurat siedzę:
a) wstaję
b) nie wstaję, mamy równouprawnienie
c) nie wstaję bo się wstydzę, choć czuję że powinienem

3. Uważam że:
a) powinienem zachowywać się jak dżentelmeni tylko w stosunku do starszych kobiet
b) powinienem zachowywać się jak dżentelmeni w stosunku do wszystkich kobiet i dziewcząt
c) powinienem zachowywać się jak dżentelmeni w stosunku do kobiet i dziewcząt które znam
d) nie muszę zachowywać się jak dżentelmen, mamy równouprawnienie

SCENKI
1. Wraz z koleżanką zbliżasz się do drzwi. Drzwi są ciężkie i otwierają się do środka. Kto przejdzie pierwszy?
2. Wchodzisz wraz z koleżanką do zatłoczonego autobusu. Kto wejdzie pierwszy?
3. Wychodzisz ze szkoły. Twoja koleżanka właśnie do niej wchodzi. Kto przejdzie pierwszy?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.