X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17972
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowy pajacyk. W świecie figur geometrycznych. Scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 4 letnich

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ

Prowadzący: Dorota Cienkosz
Grupa wiekowa: czterolatki
Temat kompleksowy: W świecie figur geometrycznych
Temat dnia: „Kolorowy pajacyk”
Cel główny: Rozwijanie umiejętności rozpoznawania kształtów geometrycznych
Cele operacyjne:
dziecko:
- Potrafi przywitać się z kolegą podanymi częściami ciała na zasadzie przemienności – prawa do prawej, lewa do lewej
- zna i rozpoznaje kształt podstawowych figur geometrycznych: koła, kwadratu, prostokąta i trójkąta
- słucha z uwagą czytanego tekstu
- potrafi ułożyć kompozycję z figur geometrycznych wg własnego pomysłu
- zna i przestrzega zasady bezpiecznej zabawy
- dba o estetykę pracy plastycznej
- rozumie, że należy oszczędnie gospodarować materiałem plastycznym
- używa zwrotów grzecznościowych
- nazywa wykonane prace i opowiada o nich

Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie „Witam prawą - witam lewą”
- ruchy naprzemienne prawa strona do prawej, lewa do lewej
- witamy się: łokciami, kolankami, kostkami, uszami, palcami u stóp i rąk, ramionami

2. Zaproszenie do zabawy „Kolorowy pajacyk”
- dz. odszukują koperty z emblematami podstawowych figur geometrycznych: trójkąta, koła, kwadratu, prostokąta w oznakowanych miejscach na sali
- dz. nazywają figury geometryczne znajdujące się w kopertach
- wysłuchanie wiersza „Pajacyk”
- sprawdzenie ilości figur do figur występujących w tekście
- zaproszenie dzieci do ułożenia pajacyka
- schowanie figur do kopert i odniesienie do oznakowanych miejsc

3. Zabawa ruchowa wykorzystaniem chustek
- dz. w rytm muzyki poruszają się po sali z chustkami
- w momencie wyciszenia muzyki dz. przechodzą w miejsca przyporządkowane figurom
- N. czaruje chusteczki w różne rzeczy: ciężki worek, kałuża, parasol, poduszka...
- dzieci wykonują odpowiednie ruchy

4. Praca plastyczna
- odszukanie kopert
- zaproszenie dz. do stolików
- dz. układają własną kompozycje z figur geometrycznych
- gotową kompozycję naklejają na kartkę
- omówienie co przedstawia praca

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.