X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17860
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pomagamy Mikołajowi ubierać choinkę. Scenariusz zajęć z zakresu edukacji matematycznej w grupie dzieci pięcioletnich

Cele:
- sprawne różnicowanie elementów zbioru
- przeliczanie elementów zbioru w zakresie 6
- rozumienie pojęć: tyle samo, więcej o, mniej o
- kojarzenie cyfry z liczbą elementów zbioru
- ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej i koncentracji uwagi
- wykorzystanie zdobytej wiedzy w działaniu
Metody:
• z grupy metod czynnych: zadań stawianych dzieciom do wykonania, kierowanie własną działalnością dziecka.
• z grupy metod słownych: rozmowa, żywego słowa, instrukcja.
• z grupy metod percepcyjnych: obserwacja, pokaz, przykład.
Formy:
• praca z całą grupą
• praca indywidualna

Środki dydaktyczne: pudełko z ozdobami choinkowymi, list, plansza do sprawdzenia poprawności, papierowe sylwety choinek ( 26 sztuk), zestaw ozdób do naklejania ( 26 sztuk), kleje( 26 sztuk), podkładki(26 sztuk), karty pracy( 26 sztuk),
dywaniki ( 26 sztuk), koła hula hop( 6 sztuk), sylwety bombek z cyframi( 6 sztuk), płyta CD, odtwarzacz CD, sylweta choinki – wzór do sprawdzenia, aparat fotograficzny.


Dzieci siedzą na dywanikach ułożonych w szachownicę- każde dziecko ma własne miejsca do pracy.

PRZEBIEG:
1. Wprowadzenie- otrzymanie paczki od Mikołaja
- rozpakowanie prezentu
-odczytanie listu, który znajduje się wewnątrz paczki
Treść listu
Drogie Dzieci!
Witam Was bardzo ciepło. Święta Bożego Narodzenia są tuż, tuż. W związku z tym jestem bardzo zajęty czytaniem listów od Was i przygotowywaniem prezentów. Zostało już niewiele czasu, a ja nie mam jeszcze pomysłu na ubranie choinki. Mam ogromną prośbę do Was, abyście mi w tym pomogły. Mam pewien pomysł, aby Wam to ułatwić. Wykonacie następujące zadania:
- posortujcie ozdoby choinkowe do pudełek wg kształtu
- policzcie, ile jest ozdób choinkowych każdego kształtu, -czy zostały puste miejsca w pudełkach
- ozdobicie papierowymi ozdobami choinkę wg instrukcji:
na górze choinki przyklejcie te ozdoby, których jest najmniej
na dole znajdą się te ozdoby, których jest najwięcej
na środku choinki przyklejcie te ozdoby, które pozostały

Mam nadzieję, że mogę na Was liczyć.
Waszą pracę na pewno nagrodzę niespodzianką, którą znajdziecie już niedługo pod choinką.

Pozdrawiam
Mikołaj


- otworzenie pudełka z ozdobami i segregowanie ich
- rozdanie zestawów do indywidualnej pracy
-nauczyciel pyta: Jakie są to ozdoby, ile jest ich wszystkich razem?
Nauczyciel przypomina prośbę Mikołaja.

2. „ Rozkładanie ozdób do pudełek” - klasyfikowanie ozdób choinkowych ze względu na ich kształt.
Dzieci mają rozłożyć elementy na kartach z zaznaczonymi na nich kratkami odpowiednio: 3 prostokąty po 6 kratek na każdym prostokącie. W ten sposób umieszczają ozdoby w odpowiednich „pudełkach” . Ile ozdób danego asortymentu należy rozłożyć w danym pudełku wskazuje liczba kropek obok.
6 kropek – 6 bombek,
4 kropki - 4 serca,
3 kropki- 3 gwiazdki,

Po rozłożeniu ozdób, dzieci sprawdzają poprawność wykonania z planszą na tablicy.
3. „Najwięcej jest ...najmniej jest...”- quiz- liczenie elementów i porównywanie liczebności zbiorów
Nauczyciel zadaje pytania i wyjaśnia, że gdy dzieci usłyszą prawidłową odpowiedź wykonają sugerowaną wcześniej czynność :
Najwięcej jest... gwiazdek czy bombek?- dzieci słysząc prawidłową odpowiedź klaszczą
Najmniej jest... serc czy gwiazdek ? - dzieci słysząc prawidłową odpowiedź klaszczą
O ile więcej jest bombek niż serc... o 1 czy o 2?- dzieci słysząc prawidłową odpowiedź klaszczą
O ile jest mniej gwiazdek niż bombek... o 3 czy o 1? - dzieci słysząc prawidłową odpowiedź wstają
Ile zostało pustych miejsc w drugim pudełku...4 czy 2? dzieci słysząc prawidłową odpowiedź wstają
Ile zostało pustych miejsc w trzecim pudełku...3 czy 1? dzieci słysząc prawidłową odpowiedź wstają

4. „ Koła z liczbami”- zabawa ruchowa z reakcją na sygnał
Dzieci poruszają się między rozłożonymi kołami hula hop do muzyki. Na dźwięk dzwoneczków do koła wchodzi taka liczba dzieci, jaką wskazuje bombka z cyfrą, np.: 5- do koła wchodzi tylko pięcioro dzieci itd.
5. „Ubieranie choinki”- naklejanie elementów zgodnie z instrukcją podaną przez nauczyciela.

- na górze choinki – ozdoby, których jest najmniej
- na dole choinki- ozdoby, których jest najwięcej
- na środku choinki- pozostałe ozdoby

6. Sprawdzenie poprawności z wzorem choinki przesłanym w liście od Mikołaja. Zrobienie grupowego zdjęcia z wykonanymi choinkami.

7. Podsumowanie zajęć
Nauczyciel pyta dzieci:
- Gdy wrócicie do domu, to o czym opowiecie rodzicom, co robiliśmy dzisiaj na zajęciach?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.