X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17853
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak zwierzęta leśne przygotowują się do zimy. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w sali sensorycznej

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW W SALI SENSORYCZNEJ- GRUPA VI- SZEŚCIOLATKI

TEMAT: ,, JAK ZWIERZĘTA LEŚNE PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO ZIMY”
TERMIN: 28 i 29.11.2012 r.
PROWADZĄCA: Jolanta Lewandowska
CELE OGÓLNE: - wzbogacanie wiedzy o lesie i jego mieszkańcach -rozwijanie percepcji wzrokowo- słuchowej - rozwijanie wrażliwości dotykowej i smakowej - doskonalenie umiejętności rozwiązywania prostych działań matematycznych - kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała i w przestrzeni
CELE OPERACYJNE:
- dz. rozwiązuje zagadki o zwierzętach leśnych, wie, które zwierzęta zapadają w sen zimowy,
a które gromadzą zapasy na zimę,
- dz. rozpoznaje po dotyku materiały: futerko i papier ścierny i określa ich cechy: miękki-szorstki, po smaku: miód, marchew, jabłka, orzechy,
- dz. zapamiętuje i odtwarza szeregi świetlno- dźwiękowe
- dz. posługuje się określeniami wysoko- nisko i prawidłowo lokalizuje rzeczy związane z lasem,
-dz. określa liczbę elementów zbioru prezentowanych poprzez tupanie, klaskanie, podskoki
-dz. porównuje zbiory przez łączenie elementów jednego zbioru z elementami drugiego z wykorzystaniem liczydła

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Magnetofon, zagadki słowne , pocięte obrazki zwierząt leśnych: wiewiórka, jeż, lis, niedźwiedź, materiały dotykowe: futerko i papier ścierny, przysmaki zwierząt: miód ,marchew, jabłka i orzechy laskowe, piłeczki w suchym basenie, koszyczek wiklinowy dla każdego dziecka, liczmany w postaci wiewiórek i orzechów.

URZĄDZENIA W SALI SENSORYCZNEJ:
- tablica interaktywna
- tor świetlno- dźwiękowy
- kolumna wodna
- suchy basen

METODY:
- słowne
- oglądowe
-praktycznego działania


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Powitanie rodziców i zabawa integrująca ,, Stoimy ramię przy ramieniu”
Dzieci stoją w kole i improwizują ruchem treść wiersza:
,, Stoimy ramię przy ramieniu, możemy być wielcy w oka mgnieniu.( dz. stają w kole blisko siebie, dotykając się ramionami i unoszą się na palcach)
Możemy być całkiem mali – ale nigdy nie będziemy sami”.( dz. przykucają, a następnie wstają i obejmują się ramionami w kole)

2. Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęcia- zagadki o zwierzętach
N: ,, Dzisiaj zabiorę Was do jesiennego lasu, w którym można spotkać mnóstwo zwierząt.
Niektóre z nich zasypiają na zimę, a niektóre gromadzą zapasy , aby przetrwać mrozy i chłody .Czy potraficie je rozpoznać?
*Dzieci rozwiązują zagadki słowne i określają: czy to zwierzę zasypia na zimę czy nie.
,, Zgadnij kto to?”

1) Przez całą zimę słodko śpi,
Słodko dlatego, ze miód mu się śni.( niedźwiedź)

2) Jestem zgrabna i płochliwa,
Jadam trawkę, liście zrywam.
Sierść mam płową, łatkę białą,
A poroże raczej małe.
Jestem zwinna jak panienka.
Kto ja jestem? No ...( sarenka)

3) Lubi jagody i żołędzie.
Więc sadełko sobie przędzie.
W czasie zimowej pory.
Chowa się do swej nory.
Jego czarno- biała głowa.
W lesie dobrze się chowa.( borsuk)

4) To rude zwierzątko w dziupli sobie mieszka.
Skacze po gałęziach, kocha się w orzeszkach.( wiewiórka)

*Dzieci rozwiązują zagadki obrazkowe- składają pocięte obrazki i rozpoznają , jakie zwierzęta ukryły się na nich:( zając, jeż, wiewiórka, lis).

* Dzieci rozwiązują zagadki dotykowe ,, Z jakim zwierzęciem kojarzy ci się ten materiał?”
Dzieci rozpoznają po dotyku futerko, papier ścierny, określają ich cechy: miękki- szorstki i przyporządkowują je zwierzętom: futerko- lisowi, wiewiórce, niedźwiedziowi , papier ścierny- jeżowi, dzikowi

* Dzieci rozwiązują zagadki smakowe
,, Zgadnij czyj to przysmak?”
Dzieci rozpoznają po smaku ulubione pożywienie zwierząt:
-miód- niedźwiedź
- orzech laskowy- wiewiórka
- marchew- zając
- jabłko- sarenka

3. Zabawa rytmiczno- ruchowa do piosenki: ,, Pamiętajmy o zwierzętach”.

1. W lesie zima mocno trzyma
Śnieg i lód, mróz i chłód.
Jadła nie ma, śnieg zacina,
Nam, zwierzętom, grozi grozi głód!

Ref. A czy ktoś pamięta
Zimą o zwierzętach,
Czy pamięta kto?
O, my pamiętamy,
Zawsze dla was mamy
Smakołyków sto!

2. W mieście cieplej, w mieście lepiej,
Choć i tu głodnych stu.
Łatwiej ogrzać się, pokrzepić,
Jadła w bród, istny cud!
Ref. A czy ktoś pamięta...

4.,, Złap uciekającego zająca” -zabawa rozwijająca koordynację wzrokowo- ruchową.
N.:,, Niektóre zwierzęta są bardzo płochliwe, szybko poruszają się w lesie . Wyobraźcie sobie, że próbujecie dogonić uciekającego zająca przy tablicy interaktywnej, używając palców, całej dłoni lub pięści. Zająca- gonimy palcami, lisa- dłonią a niedźwiedzia – pięścią.
Dzieci próbują dogonić uciekające światełko stosując się do instrukcji nauczyciela.

5. ,, Pomóż wiewiórce odnaleźć spiżarnię’’- zabawa rozwijająca spostrzegawczość i pamięć wzrokową.
N. ,,Pewna zapominalska wiewiórka zapomniała, gdzie ukryła swoje orzeszki, żeby odnaleźć do nich drogę trzeba powtórzyć szereg dźwięków na torze świetlno- dźwiękowym”
Dzieci zapamiętują i odtwarzają dźwięki prezentowane przez nauczycielkę lub wybranego rodzica.

6.,, Wysoko czy nisko”- zabawa rozwijająca orientację w schemacie własnego ciała i w przestrzeni przy kolumnie wodnej.
N. ,,Kiedy wiewiórka odnalazła swoje orzeszki postanowiła pobawić się ze swoją koleżanką w zgadywanki. Wiewióreczki złapały się łapkami i objęły wielki pień starej wierzby ( kolumny wodnej), która szumiała i połyskiwała w jasnym świetle, tysiącem barw.
Zadaniem dzieci- wiewiórek jest rozpoznawanie i nazywanie zmieniających się barw w kolumnie wodnej a także określanie położenia roślin i zwierząt w różnych warstwach lasu.
N. wymienia rośliny i zwierzęta, a dzieci obejmując kolumnę wodną podnoszą ręce do góry(wysoko) lub przykucają( nisko).
- gałęzie( wysoko)
- mech ( nisko)
-ptaki( wysoko)
- szyszki(wysoko)
-grzyby( nisko)
- jeż( nisko)

7. ,, Przynieś orzechy ze spiżarni”- zabawa rozwijająca umiejętność określania liczby elementów zbioru przedmiotów prezentowanych przez tupanie, klaskanie i podskoki’’
z wykorzystaniem piłeczek z suchego basenu.
N.,, Kiedy wiewiórka pobawiła się z koleżanką postanowiła urządzić przyjęcie dla swoich przyjaciół, na które musiała przynieść orzeszki ze swojej spiżarni. Pomóżcie wiewiórce przygotować przyjęcie.
- ,,Przynieś w koszyczku tyle orzechów ( zielonych piłeczek) ile razy klasnęłam”
-,,Przynieś w koszyczku tyle orzechów ( żółtych piłeczek) ile razy podskoczyłam”
--,,Przynieś w koszyczku tyle orzechów ( pomarańczowych piłeczek) ile razy tupnęłam”
Dzieci za każdym razem podchodzą do rodziców z koszyczkiem- rodzice sprawdzają poprawność wykonania zadania. Zadanie dla dzieci może zaprezentować ktoś z rodziców.

8. ,, Sprawdź, czy wiewiórkom wystarczy orzeszków?- zabawa doskonaląca umiejętność rozwiązywania prostych działań matematycznych z wykorzystaniem liczmanów i liczydeł.
N.,, Na przyjęcie do wiewiórki przyszły wszystkie jej przyjaciółki. W pewnym momencie wiewiórka przestraszyła się : ,, Czy dla wszystkich wystarczy orzeszków?’
Pomóż wiewiórce to sprawdzić.”
Każde dziecko otrzymuje pojemnik z plastikowymi wiewiórkami i orzechami laskowymi ( liczba wiewiórek i orzechów w każdym pojemniku jest inna). Zadaniem każdego dziecka jest zaznaczenie na liczydłach liczby wiewiórek i orzeszków, porównanie ich i udzielenie odpowiedzi na pytanie:,, Czy wiewiórkom wystarczy orzeszków?”
Dzieci zaznaczają ilość orzeszków i wiewiórek na dwurzędowych liczydłach, porównują liczebność zbiorów: czego jest więcej, czego mniej i udzielają odpowiedzi na pytanie N.

9. Zabawa taneczna do piosenki ,, Wiewióreczka mała”- zakończenie zajęcia.

Opracowała: Jolanta Lewandowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.