X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17823
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rodzinne zabawy, czyli mam prawo do rodziny i zabawy. Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI W GR IV „ Puchatki”


Opracowała : Joanna Murczak z Miejskiego Przedszkola nr 20 w Nowym Sączu

TEMAT ZAJĘĆ: Rodzinne zabawy czyli mam prawo do rodziny i zabawy

CELE OGÓLNE:
-Stwarzanie sytuacji zabawowych pozwalających na wypowiadanie się na temat spędzonego czasu ze swoją rodziną
-Stwarzanie sytuacji zabawowych wyzwalających radość ze wspólnej zabawy z mamą i tatą.
-Poznawanie wybranych praw wynikających z Konwencji Praw Dziecka
-Odczuwanie radości ze wspólnej zabawy w grupie oraz z rodzicami
-Przestrzeganie wybranych norm i zasad zachowań obowiązujących podczas wspólnej zabawy
CELE OPERACYJNE – DZIECKO:
-wypowiada się na temat treści utworu
- wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa ( do rodziny, zabawy)
-czerpie radość podczas wspólnych zabaw
-współdziała z rodzicem w zabawie, sytuacjach zadaniowych
-reaguje na słowne polecenie nauczyciela, sygnały dźwiękowe ( odgłosy zjawisk atmosferycznych)
-stosuje zwroty grzecznościowe
-przezwycięża nieśmiałość
-wyraża za pomocą miny, gestu, słowa różne uczucia, emocje
- orientuje się w schemacie własnego ciała
- wymienia członków rodzinny recytując krótki wiersz „ Rodzina”
METODY PRACY:
- podająca, poszukująca, praktycznego działania,
FORMY PRACY indywidualna, grupowa, pary
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz pt. „ Rodzinny spacer”, ilustracje do wiersza, płyta CD z piosenkami, odgłosy zjawisk atmosferycznych, gazety, balony, flamastry


PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Zabawa na powitanie „ Dzień , dzień dobry ”, „ Obroty”- dzieci wraz z rodzicami tańczą w kole śpiewając piosenkę i wskazując prawą- lewą stronę ciała. (noga lewa- prawa)
2. Zabawa słuchowa „ Witam wszystkich którzy..... mają siostrę, brata, przyszli z mamą, tatą--- kto czuje się powitany macha ręką . – dzieci reagują na polecenia nauczyciela , koncentrują swoją uwagę.
3. Zabawa muzyczno – ruchowa „ Przytul rodzica”- dzieci poruszają się po sali, na sygnał muzyczny witają się różnymi częściami ciała z rodzicami np. noskami, plecami itp.
4. Słuchanie wiersza B. Formy pt „ Rodzinny spacer”- dzieci odpowiadają na pytania dotyczące treści wiersza, rozumieją, że każde dziecko ma prawo spędzania czasu ze swoją rodziną oraz prawo do wspólnej zabawy. Dzieci wymieniają członków rodziny Kasi oraz wypowiadają się na temat co lubią robić z najbliższymi.
5. Zabawa muzyczno- ruchowa „ Rodzinny spacerek” z gazetami- rodzice trzymają na kolanach gazetę natomiast dzieci poruszają się po sali śpiewając piosenkę „ Poszła Ola na spacerek” . Następnie reagują na sygnał dźwiękowy zjawisk atmosferycznych:
- deszcz- uderzanie palcami o gazetę
- wiatr- pocieranie gazety w dłoniach
- burza- darcie gazety
- kałuża- tupanie nogami po gazecie
6. Zabawa paluszkowa do wiersza „ Rodzinka”- ilustrowanie ruchem treści wiersza K. Sąsiadka. Dzieci siedząc rodzicom na kolanach recytują krótki wiersz ilustrując go ruchem.
„” Ten pierwszy to nas dziadziuś, a obok babunia
Największy to tatuś, a przy nim mamunia.
A to jest dziecina mała tralala lala
A to moja rączka cała! Tralala la la”
7. „Kołysanka z rodzicami”- dzieci siedzą na kolanach rodziców i wraz z nimi kołyszą się do muzyki w prawo- lewo, do przodu- do tyłu, w górę- w dół
8. Zabawa muzyczna „ Budujemy dom dla rodziców”- dzieci wspólnie z rodzicami budują dom z tekturowych paczek do wesołej muzyki.
9. Zabawa „ Zabawne minki”- dzieci za pomocą miny rozśmieszają swoich rodziców , którzy pompują balon.
9..Praca plastyczna „ Jak się dzisiaj czujesz?”- dziecko wraz z rodzicami maluje flamastrami minkę ( wesołą- smutną ) na baloniku w oparciu o nastrój, który im towarzyszy w danej chwili .
10. Zabawa muzyczna na pożegnanie „ Szczęście złap” –dzieci śpiewają i ilustrują ruchem treść piosenki, czepią radość ze wspólnej zabawy z rodzicami.


ZAŁĄCZNIK

1. Wiersz pt „ Rodzinny spacer Kasi” – B. Formy

„ Mama, tata, ja i brat
Na spacer idziemy.
Nawet kiedy pada deszcz,
Wszyscy się śmiejemy.
Ze mną razem bawią się
Tata, brat i mama
Taka moja właśnie jest
Rodzinka kochana”
Każde dziecko prawo ma
rodzinę mieć swoją
Wspólnie razem spędzać czas
Bawić się wesoło.

Pytania do wiersza:
- Z kim poszła na spacer dziewczynka Kasia ?
- Co lubi robić Kasia z rodzicami?
- Co robią wspólnie ,gdy pada deszcz?
- Do czego wszystkie dzieci mają prawo?
- Co lubicie robić razem z rodzicami?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.