X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17813
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nasza stolica - Warszawa. Scenariusz zajęć przedszkolnych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEDSZKOLNYCH
PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE INTEGRACYJNEJ

TEMAT ZAJĘĆ: Nasza stolica - Warszawa
CELE OGÓLNE:
omówienie znaczenia stolicy kraju,
prezentacja zabytków oraz charakterystycznych budowli Warszawy,
wzbogacenie wiadomości na temat historii Warszawy, zapoznanie z legendą związaną z miastem,
doskonalenie umiejętności wypowiadania się na podstawie wysłuchanej legendy,
prezentacja herbu Warszawy,
rozwijanie umiejętności plastycznych – estetyczne wykonywanie prac.

CELE OPERACYJNE – dziecko:
rozumie znaczenie słowa „stolica” i potrafi wyjaśnić jej rolę dla kraju,
zna niektóre zabytki i budowle Warszawy,
potrafi wymienić bohaterów poznanej legendy i opowiada o głównych wydarzeniach,
wie jak wygląda herb Warszawy,
estetycznie wykonuje pracę plastyczną.

METODY:
czynna – zadania stawiane do wykonania,
słowna – instrukcja.

FORMY:
indywidualna,
grupowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
pocztówki i ilustracje z zabytkami i charakterystycznymi budowlami Warszawy,
legenda W. Chotomskiej „Wars i Sawa”,
ilustracje do legendy „Wars i Sawa”
ilustracja przedstawiająca herb Warszawy,
piłka,
kontur warszawskiej syrenki,

różnorodne materiały plastyczne takie jak: bibuła, ścinki materiałów, plastelina, wełna, kolorowy papier.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie dzieci. Zaproszenie dzieci do zabawy „Jedzie pociąg”.
Nauczyciel staje się lokomotywą, dzieci kolejno przyłączają się do niego tworząc wagoniki i wspólnie śpiewają „Jedzie pociąg z daleka....” . Po „dojechaniu” do Warszawy dzieci siadają na dywanie chwileczkę odpoczywając wykonują głębokie wdechy i wydechy, relaksują się po tak długiej i ciężkiej podróży.
2. Oglądanie pocztówek i ilustracji przedstawiających ciekawe zabytki i miejsca, które możemy zwiedzić w Warszawie.
3. Opowiadanie nauczycielki na podstawie legendy W. Chotomskiej „Wars i Sawa” z wykorzystaniem ilustracji.
Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania.
Jak miał na imię ryba, który płynął do syreny?
W co zamieniła się syrena?
Co Wars i Sawa założyli nad Wisłą?
4. Oglądanie ilustracji przedstawiającej herb Warszawy.
Wyjaśnienie, co oznacza wyraz herb.
Omówienie wyglądu herbu Warszawy.
5. Zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała „Płyną statki Wisłą i Odrą”.
Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach, tworząc dwie najdłuższe rzeki Polski – Wisłę i Odrę. Pierwszy rząd to Wisła, drugi – Odra. Po każdej rzece płynie statek, czyli piłka podawana z ręki do ręki nad głowami. Wygrywa rząd, który wykona zadanie poprawnie i szybko.
5. Praca plastyczna
Dzieci młodsze – kolorują lub wyklejają za pomocą wydzieranki lub plasteliny kontur syrenki.
Dzieci starsze – przedstawienie stolicy przyszłości z wykorzystaniem różnorodnego materiału.

Opracowała:
Katarzyna Dworecka – Kozon
nauczyciel wychowania przedszkolnego

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.