X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17752
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Uczymy misia dobrego zachowania - scenariusz zajęcia z zakresu kształtowania czynności samoobsługowych , nawyków higienicznych i kulturalnych oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa własnego oraz innych w grupie dzieci 3-4 letnich

„ Uczymy misia dobrego zachowania ”- SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWYCH , NAWYKÓW HIGIENICZNYCH I KULTURALNYCH ORAZ PRZESTRZEGANIA BEZPIECZEŃSTWA WŁASNEGO ORAZ INNYCH W GRUPIE DZIECI 3- 4LETNICH
W DNIU 31.10.2012

CELE OGÓLNE:
1. Wdrażanie do przestrzegania zasad kontraktu grupowego.
2. Wyrabianie poczucia estetyki, potrzeby dbania i wygląd otoczenia.
3. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa.


CELE OPERACYJNE:
dziecko: - próbuje myć zęby zachowują poszczególne etapy mycia
- odkłada zabawki na wyznaczone miejsce
- zna umowy dotyczące współżycia w grupie
- słucha wiersza i próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące jego treści
- słucha poleceń nauczyciela i je wykonuje
- przestrzega zasad bezpiecznej zabawy
- zastawia porządek po skończonej zabawie
REALIZOWANE TREŚCI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
1 Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i
dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać
w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;(1.2)
2 Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.
Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.
- umie poprawnie umyć się i wytrzeć oraz umyć zęby.(2.1)
- samodzielnie ubiera się i rozbiera(2.4)
- utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.(2.5)
6 Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
- próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu
i w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie (6.5)

METODY:
- słowna : słuchanie krótkiego utworu literackiego , rozmowa kierowana na temat jego treści
- oglądowa: pokaz historyjki obrazkowej ,obrazki dna w przedszkolu, kontrakt grupowy
- czynna: udział dzieci w zabawie ruchowej , układanie rozsypanki obrazkowej, , zakolorowanie obrazka.

FORMY:
- zbiorowa
-indywidualna

ŚRODKI I POMOCE :
Wiersz L. Pijanowskiego „ Nowa zabawka”
Historyjka obrazkowa nawiązująca do prezentowanego wiersza.
Rozsypanka obrazkowa, wybrane zabawki z sali
Piktogramy zabawek , emblematy kółeczek w dwóch kolorach
Postać Misia wraz z zadaniem umieszczonym na jego szyi , muzyka z CD na rozpoczęcie i do zabawy ruchowej

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I część wstępna
Zabawa na przywitanie ze zbioru Klanza „Caluski"

II część główna
1.Spotkanie z Misiem
Dzieci usadzone w kole siedzą czekając na rozpoczęcie zajęć. Nagle słyszą pukanie do drzwi. Nauczycielka wstaje otwiera drzwi i wprowadza misia stojącego w progu drzwi.
Misio wita się z dziećmi i mówi , że bardzo chciałby chodzić do przedszkola ale się boi , bo nie wie co należy robić w przedszkolu.
N. zwraca się do misia i prosi go ,żeby się nie bał, żeby usiadł sobie wygodnie i posłuchał dzieci.
N. następnie zwraca się do dzieci wskazując na obrazki umieszczone na tablicy.
Powiedzcie mi proszę co robimy w przedszkolu każdego dnia.
DZ. w przedszkolu jemy śniadanko, myjemy ząbki, Później się bawimy, tańczymy, ćwiczymy i idziemy do domy.
N. W takim razie jesteśmy już po śniadanku i teraz powinniśmy umyć zęby.
- Jakie przybory są potrzebne do mycia ząbków?( kubeczek i szczoteczka )
- Czego używamy do ich umycia? (pasty i wody )
- Kto pamięta w jaki sposób myjemy ząbki?
- Co robimy po ich umyciu?
N. A teraz proszę abyśmy ustawili się w pociąg i pociągiem pojedziemy do łazienki.
2.Mycie zębów.
Dzieci w łazience myją zęby zachowując kolejne etapy ich mycia.

Po powrocie do sali dzieci zastają bałagan. Widzą porozrzucane zabawki i Misia.
Siadają w kole zdziwione.
N . O widzę ,że kiedy myliście ząbki Miś się bawił i zostawił i zostawił bałagan.
Proszę przypomnijcie mi o czym każdy przedszkolak powinien pamiętać po skończonej zabawie?
DZ.(odwołanie się do kontraktu) Zabawki należy odkładać na swoje miejsce.
3 Porządkowanie zabawek.
N. Pomóżcie Misiowi je uporządkować . ( Chętne dzieci pojedynczo odnoszą zabawki na właściwe miejsce – porządkowanie zbioru zabawek wg rodzaju)
N. Zobaczcie jaki Misio jest uśmiechnięty, bardzo mu się podobało jak szybko uporządkowaliście zabawki na swoje miejsce.

4.Słuchanie recytacji wiersza L . Pijanowskiego „ Nowa zabawka”
N. A teraz posłuchajcie wierszyka o dwóch chłopcach i ich zachowaniu.

5.Rozmowa kierowana na temat wysłuchanego utworu i zachowań chłopców.
-Kto występował w wierszu?
-Co zrobili chłopcy?
-Dlaczego tak się stało , że chłopcy wyrywali sobie zabawkę?
-Co powiecie o zachowaniu Tomka i Wojtka?
- Jak powinna wyglądać zabawa jedną zabawką?
- Do kogo dzieci muszą przyjść po pomoc , gdy maja problem taki jak Wojtek i Tomek i nie mogą się pogodzić?
6. Układanie historyjki obrazkowej – trzy elementowej –omawianie poszczególnych
elementów .
Spróbujemy teraz ułożyć historyjkę obrazkową do wysłuchanego wiersza
• Kącik z zabawkami a wśród nich traktor
• Sytuacja szarpania się chłopców
• Upadek chłopców i zabawka w częściach
Powiedzcie Misia jak należy się bawić aby zabawa była udana i wszyscy byli zadowoleni?
DZ. Przypominają ustalone w kontrakcie zasady.
-bawimy się zgodnie , dzielimy zabawkami
- mówimy cichym głosem
- odkładamy zabawki na miejsce ,żeby nikt nie zrobił sobie krzywdy.
- uśmiechamy się do siebie

N. Zobaczcie dzieci jaka minę ma Misio? Jest wesoły bo już wie jak należy bezpiecznie się bawić .
7. N. A teraz zapraszam was wspólnie z Misiem do zabawy „ Czyj to kapeć”
N. prosi aby jedno dziecko wyszło z sali z Misiem i za chwilę powróciło. Następnie wskazane dzieci zdejmują po jednym kapciu i kładą w środku koła. Następuje zabawa.
N. przypomina dzieciom o czym powinny pamiętać w trakcie dawania i otrzymywania rzeczy. ( odwołanie do kontraktu- o czarodziejskich słowach)
N. skoro pięknie potraficie dawać i dziękować używając czarodziejskich słów zapraszam dzieci do kolejnej zabawy.
8. Będzie to „Taniec zabawek”
N. Wszystkie dzieci są zabawkami i tańczą przy muzyce. Na przerwę i wywołanie określonej zabawki (piktogramy) naśladują: pajacyki( dz. skaczą w miejscu), wiatraczki ( dz. rozkładają ręce i kręcą się ), piłeczki ( dz. skaczą obunóż w miejscu)
DZ. siadają w kole.
N. teraz to wasz gość na pewno wie , że przedszkolaki są grzeczne i potrafią bezpiecznie się bawić. W nagrodę przyniósł wam zadanie do wykonania.
9. Zadanie do wykonania.
Dzieci , które maja przyklejone zielone kółeczka przejdą do stolików o takim samym znaczku, gdzie czekają na nich misie z brakującymi częściami ciała. Należy je dokleić jako prezent dla Misia w formie jego portretu. Z kolei dzieci , które maja przyklejone niebieskie kółeczka przechodzą do stolików i tworzą z figur geometrycznych traktor.(pokaz wykonanej pracy- ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej). Praca dzieci
N. Prosi o uporządkowanie miejsca pracy ( złożenie kredek i klei do koszyczków i wyznaczone dzieci do odstawienia na miejsce) i ułożenie wykonanych prac przy misiu

III część – Zakończenie
N. bierze do ręki Misia i manipuluje nim. Drogie dzieci dziękuję wam za pięknie wykonane prace. Będą dla mnie pamiątką po spotkaniu z wami . Bardzo podobała mi się wasza zabawa . Nie mogę się już doczekać następnego dnia , kiedy do was przyjdę. Chcę wam pięknie podziękować za wspólną zabawę i zostawić słodki upominek.
N. po wyjściu Misia rozdaje dzieciom lizaczki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.