X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17746
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Nasz przyjaciel wróbelek" - kształtowanie opiekuńczej postawy wobec zwierząt i ptaków w okresie zimy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Obszar 12 : Wychowanie do poszanowania roślin i zwierząt
Przedszkole Nr 9, „Leśne Ludki ”, ul. Radosna 4, Gniezno

Nauczyciel prowadzący: Anita Gawron
Grupa: 4-letnich „Wiewiórki”
Temat kompleksowy: Czterolatek pamięta o zwierzętach
zimą
Temat szczegółowy: „Nasz przyjaciel wróbelek” – kształtowanie opiekuńczej postawy wobec zwierząt i ptaków w okresie zimy
Cele ogólne:
- kształtowanie opiekuńczych postaw wobec zwierząt i ptaków żyjących
w otoczeniu dziecka
- rozumienie potrzeby dokarmiania zwierząt , ptaków w okresie
nadchodzącej zimy

Cele szczegółowe:
dziecko na zajęciach:
- wspólnie z innymi weźmie udział we wspólnym powitaniu aktywnie uczestnicząc w zabawie integracyjnej „Chodźcie do koła”
- uważnie wysłucha prezentowanego wierszy „Ptaki i dzieci” W. Domeradzkiego „Wróbelek” F. Kobruńczuka , wypowie się na temat wysłuchanego utworu
- wypowie się na temat prezentowanych barwnych ilustracji ptaków
- poprawnie rozwiąże zagadki słowne, podzieli nazwy ptaków na sylaby (wróbla, sikorki, gila, wrony, gawrona)
- poprawnie dopasuje przysmak - pożywienie do wybranego ptaka
- porusza do rytmu słyszanej muzyki
- składa obrazek pocięty na części, zgodnie współpracuje w grupie
- bierze czynny udział w zabawie oddechowej „Wesołe obłoczki”,
zgodnie współpracując w parach
- starannie ozdabia sylwetę „Wróbelka”
- dokona ewaluacji zajęć wykorzystując „Śnieżynki” - wyrazi własne przeżycia i emocje w sposób graficzny

Metody: słowna: pogadanka, słowny opis, czynna, oglądowa, metody aktywizujące
Formy: indywidualna, w grupach, zbiorowa z cała grupą,
Środki dydaktyczne: CD z podkładem muzycznym do zabawy „Chodźcie do koła” , tekst wierszy pt. : „Ptaki i dzieci” W. Domeradzkiego i „Wróbelek” F. Kobruńczuka , sylwety i pomoce dydaktyczne do treści wiersza, ilustracje przedstawiające ptaki (gila, wróbla, sikorkę, wronę, gawrona), tekst zagadek słownych o ptakach, nazwy ptaków do czytania globalnego, barwne ilustracje przedstawiające przysmaki ptaków (ziarno, okruchy, jarzębinę, słoninkę), CD z podkładem muzycznym z odpowiednim akompaniamentem, pocięte ilustracje przedstawiające ptaki „Skrzydlaci przyjaciele” – puzzle obrazkowe, płyta CD z podkładem muzycznym do piosenki „Sanna”, słomki, kawałki waty, karty pracy – „Wróbelek”, szary papier, kredki , klej, koszyczek z wikliny , papierowe płatki śniegu, pisaki


PRZEBIEG ZAJĘĆ

Powitanie zabawa integracyjna „Chodźcie do koła” (wg Klanzy) - rozwijanie wrażliwości słuchowej i ekspresji muzycznej dziecka

Wiersz pt. : „Ptaki i dzieci” W. Domeradzkiego; „Wróbelek” F. Kobruńczuka - rozwijanie zdolności skupienia uwagi na słowie czytanym, wypowiedzi na podstawie wysłuchanego utworu

Opis słowny - porównanie wyglądu wróbelka z innymi ptakami - rozwijanie zdolności budowania dłuższych wypowiedzi słownych

Dziecko wypowie się na temat prezentowanych barwnych ilustracji ptaków - ilustracje przedstawiające ptaki (gila, wróbla, sikorkę, wronę, gawrona)

Zagadki słowne (wróbelek, sikorka, gil, wrona, gawron) - rozwijanie zdolności skojarzeniowych dziecka, czytanie globalne, podział wyrazów na sylaby

Zabawa dydaktyczna „Co dla ptaków?” - zwrócenie uwagi dzieci na potrzebę dokarmiania zwierząt i ptaków w czasie zimy

Dziecko poprawnie dopasuje przysmak - pożywienie do wybranego ptaka
Barwne ilustracje przedstawiające przysmaki ptaków (ziarno, okruchy, jarzębinę, słoninkę)

Zabawa ruchowa „Wróbelek” - odpowiednie reagowanie na zmiany akompaniamentu, kształtowanie poczucia rytmu

Układanie sylwet ptaków z elementów „Nasi skrzydlaci przyjaciele” – puzzle obrazkowe - rozwijanie zdolności skupienia uwagi, doskonalenie percepcji wzrokowej, zgodna współpraca w grupie

Zabawa oddechowa w parach „Wesołe obłoczki” z wykorzystaniem słomek i kawałków waty - zwrócenie uwagi dzieci na prawidłowe wykonanie ćwiczeń oddechowych, zgodna współpraca w parach

Praca plastyczna „Wróbelek ” praca indywidualna - kształtowanie zdolności plastycznych dziecka

Dziecko starannie ozdabia sylwetę „Wróbelka” z wykorzystaniem kredek, kleju i kawałków szarego papieru

Ewaluacja zajęć „Śnieżynki” - wyrażanie opinii na temat zajęć , nazywanie własnych emocji

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.