X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17713
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie przy choince - dzień otwarty dla rodziców. Scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych

„Spotkanie przy choince” - dzień otwarty dla rodziców
Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych realizowany w grupie 3 - latków

Obszar edukacyjny:
· edukacja artystyczna
Podstawa programowa: 9.1; 9.2; 3.3; 14.5
Temat zajęć:

Cele ogólne:
· rozwijanie inwencji twórczej oraz sprawności manualnych
· wdrażanie do uważnego słuchania
· zapoznanie dzieci z tradycjami i obrzędami ludowymi
· włączanie rodziców do wspólnej zabawy
Cele operacyjne:
Dziecko:
· samodzielnie wykonuje pracę plastyczną ;
· uznaje prawo innych dzieci do wypowiedzenia się na dany temat,
· próbuje ocenić postępowanie głównego bohatera opowiadania,
· uważnie słucha objaśnień nauczyciela;
Metody
· metoda słowna: rozmowa, piosenka,
· metoda percepcyjna: pokaz, ilustracje, sylwety,
· metoda czynna: zadań stawianych do wykonania.
Forma organizacyjna:
· praca z całą grupą,
· praca indywidualna.
Formy aktywności:
· słowna, ruchowa, muzyczna, plastyczna.
Pomoce:
· sylwety na patyku: Jacek, Zosia, pluszowy miś, niedźwiedź, 2 drzewa, 2 choinki; pacynka misia, maska misia, 2 kolorowe ilustracje choinki – wyszukiwanie trzech różnic; tekst opowiadania, piosenki do zabaw kołowych, teksty zabaw kołowych:


Przebieg zajęć:

1. Powitanie rodziców: rymowanka - autor nieznany

Gdy się dzieci chcą przywitać,
to dzień dobry mówią wszystkim,
buziak miły przesyłają,
prawą rączką pomachają

Wszyscy są witamy was,
Zaczynamy już czas
Jestem ja jesteś ty raz, dwa, trzy

2. Robimy koło w celu przygotowania dzieci do uważnego słuchania wiersza.

3. Prezentacja opowiadania dla dzieci przy pomocy sylwet

„Choinka od dużego niedźwiedzia” Cz. Janczarski

- Dużo mamy zabawek na choinkę - cieszy się Jacek.
- Ale drzewko nasze jest małe- powiedziała Zosia.
– Przydałoby się większe drzewko.
Usłyszał tę rozmowę Miś. Pomyślał: „Pobiegnę do lasu po większe drzewko, znam przecież drogę. A tam widziałem latem dużo zielonych drzewek”.
Idzie Miś i ciągnie pod górę saneczki. Rozgląda się dokoła: „Gdzie są te piękne drzewka? Czemu teraz takie brzydkie i suche?”
Nagle Miś usłyszał za sobą gruby głos:
- Czego tu szukasz, mój mały?
Podniósł Miś głowę i zobaczył Dużego Niedźwiedzia. Już, już miał ochotę uciekać nasz mały niedźwiadek. Spostrzegł jednak, że Duży Niedźwiedź uśmiecha się przyjaźnie i że wcale nie jest groźny. Więc Miś powiedział dużemu Niedźwiedziowi o tym, po co przyszedł do lasu. I o swoim zmartwieniu, że drzewka teraz nie są zielone.
-Oj, Misiu, Misiu!- roześmiał się Duży Niedźwiedź, aż w lesie zadudniło.
- Przecież widziałeś, jak w jesieni opadały liście z drzew. Drzewka teraz śpią. Chodź ze mną, dam ci drzewko, które ma zamiast liści igiełki. Dam ci choinkę.
I dał Duży Niedźwiedź Misiowi piękną choinkę. Siadł Miś na saneczki. Pchnął go lekko Duży Niedźwiedź i Miś zjechał z górki wprost pod dom Jacka i Zosi.

4. Rozmowa kierowana nauczyciela z dziećmi na temat wysłuchanego opowiadania.

5. Zabawa kołowa ze śpiewem. Wybrane dziecko – osoba stojąca w kole - zakłada maskę misia.

„Stary niedźwiedź” – autor nieznany

Stary niedźwiedź mocno śpi, stary niedźwiedź mocno śpi,
my się go boimy, na palcach chodzimy,
jak się zbudzi to nas zje, jak się zbudzi, to nas zje.

Pierwsza godzina niedźwiedź śpi,
druga godzina niedźwiedź chrapie.
trzecia godzina niedźwiedź łapie!

Misiu wstań nie len się, pokaż na tańce swe
Hop, hop, nie do wiary, tańczy sobie misiu stary x2

6. „Jedziemy autobusem do lasu” – zabawa kołowa ze śpiewem z wykorzystaniem piosenki z programu „Babytv”. Chętnych rodziców zapraszamy do wspólnej zabawy

Kola autobusu kręcą się, kręcą się, kręcą się
Koła autobusu kręcą się i autobus mknie
A autobus trąbi tru - tu - tu, tru – tu - tu, tru – tu - tu
A autobus trąbi tru – tu - tu i autobus mknie
Wycieraczki robią skrzypu skrzyp, skrzypu skrzyp, skrzypu skrzyp
Wycieraczki robią skrzypu skrzyp i autobus mknie
A pieniążki dzwonią dzyń - dzyń - dzyń, dzyń - dzyń - dzyń, dzyń - dzyń - dzyń
A pieniążki dzwonią dzyń dzyń dzyń i autobus mknie
A benzyna chlupie chlup - chlup - chlup, chlup - chlup - chlup, chlup – chlup - chlup
A benzyna chlupie chlup - chlup – chlup i autobus mknie
Drzwi autobusu otwierają się, zamykają się, otwierają się
Drzwi autobusu zamykają się i autobus mknie
7. Wyszukiwanie trzech różnic w prezentowanych ilustracjach choinek
8. Ilustrowanie tekstu piosenki ruchem. Taniec w parach – zachęcanie rodziców do wspólnej zabawy

Piosenka „Wkoło choinki” Maria Wieman

Wkoło choinki, wkoło choinki,
Bawmy się dziś wesoło. (bis)
Parami, parami, pod gałązeczkami,
La, la, la, la, Dobrze miło nam x2 Wkoło choinki, wkoło choinki Bawmy się wesoło x2 Parami, parami pod gałązeczkami W górę skaczemy,w ręce klaszczemy Tak dobrze, miło nam x2
9. Malowanie farbami plakatowymi ozdób choinkowych wykonanych z masy solnej. Zaproszenie rodziców do malowania razem z dziećmi
10. Ozdabianie przedszkolnej choinki wykonanymi ozdobami – prezentacja wykonanych prac przez dzieci i ich rodziców
11. Pamiątkowe zdjęcia. Podziękowanie za uczestnictwo w zajęciach. Zakończenie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.