X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17697
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienna wyprawa do lasu - scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie dzieci pięcioletnich

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Temat zajęć: „Jesienna wyprawa do lasu”.

Cele zajęć:
- Usystematyzowanie wiadomości na temat lasu, jego mieszkańców oraz zasad zachowania
w lesie. Ukazanie lasu jako domu dzikich zwierząt.
- Rozwijanie umiejętności prowadzenia analizy sylabowej wyrazów oraz zdolności wyodrębniania ilości wyrazów w zdaniu.
- Prowadzenie zabaw matematycznych mających na celu doskonalenie umiejętności liczenia na konkretach, układania rytmów oraz określania położenia przedmiotów na kartce papieru.
- Zachęcanie dzieci do pokonywania trudności w trakcie pracy indywidualnej – rozwijanie samodzielnego działania.
- Integrowanie grupy podczas zabaw i ćwiczeń ruchowych oraz z wykorzystaniem muzyki.


Środki dydaktyczne: obrazki leśnych zwierząt, zagadki , jajka niespodzianki, wiersz„Sowa”, sylwety muchomorów, sylwety wiewiórek, orzechy, koszyczki, koperty z obrazkami do pracy samodzielnej, białe kartki, płyta CD z piosenką: „Spacer po dywanie”, „Jeż”, kolorowe nakrętki lub drewniane klocki, sylwety kolorowych liści, kasztany, tamburyno.

Metody pracy:
- metody słowne: opowiadanie, pogadanka, rozmowa kierowana, burza mózgów
- metody zadaniowe

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa


Przebieg zajęcia:

1. Piosenka na powitanie „Spacer po dywanie”.
Kiedy niebo płacze
idziemy na spacer
dookoła stołu
z piosenką wesołą.

Ref:. Idą parami lalki z misiami
Depczą dywan, depczą dywan z frędzelkami.
Idą parami lalki z misiami
a gumowe piłki dwie
po podłodze toczą się.

Gdy za oknem dmucha
nikt wiatru nie słucha
chodzi dookoła wycieczka wesoła.

Ref:. Idą parami lalki z misiami ...

2. Wiersz „Sowa”.
Suchanie wiersza połączone z rozmową na temat treści utworu. Celem rozmowy jest ukazanie lasu jako domu dzikich zwierząt oraz przypomnienie zasad właściwego zachowania w lesie.
Stoi drzewo, w drzewie dziupla,
w dziupli sowa jest milutka.
Sowa nosi okulary, uszy jakby ma do pary.
Ciągle czegoś wzrokiem szuka
i uważnie przy tym słucha.
Nagle – huk !Głośny – stuk !
Sowa uszy swe schowała,
na dzięcioła nakrzyczała:
„Hu, hu, hu, hu,hu,
cisza w lesie ma być tu!

3. „Mieszkańcy lasu” – rozwiązywanie zagadek.
Na tablicy przypinamy zdjęcia wybranych zwierząt, które można spotkać w lesie.
Zdjęcia zasłaniamy kolorowymi kartkami rozciętymi na cztery części. W jajkach niespodziankach ukrywamy treść zagadek. Po prawidłowym rozwiązaniu zagadki
odkrywamy fragment obrazka zgodny z symbolem narysowanym na kartce z zagadką
( 1 zagadka = 1 odsłonięte pole).
Co to za pani, w złocie, w czerwieni,
sady pomaluje, lasy przemieni,
a gdy odejdzie gdzieś w obce kraje,
śnieżna zawieja po niej zostaje. (jesień)

Berecik czerwony w białe kropeczki.
Nie chcą go brać dzieci ani wiewióreczki. (muchomor)

Ma króciutkie nóżki i maleńki ryjek,
Chociaż igły nosi, nigdy nic nie szyje. (jeż)

Gdy na deszcz się zbliża,
chętnie go otwierasz (parasol)

Kiedy rośnie – to się zieleni.
Kiedy spada – złotem się mieni (liść)

Spada z chmury
w dzień ponury,
a gdy wiosną spadnie,
wszystko rośnie ładnie. (deszcz)

Jakie obuwie do tego służy,
by nóg nie zmoczyć nawet w kałuży. (kalosze)

Dwa rękawy, jeden kołnierz,
Z przodu zawsze zapinany,
Gdy deszczowa jest pogoda,
To foliowy zakładamy. (płaszcz)

Gdy nadchodzi burza,
Ciemno robi się na dworze,
One wtedy nadciągają,
W szarym są kolorze. (chmury)

4. „Sylabowe muchomory” – prowadzenie analizy sylabowej wyrazów.
Na tablicy przypinamy cztery muchomory z różną liczba kropek na kapeluszach i małymi kieszonkami (przyklejone pudełka). Dzieci otrzymują karteczki i odwracają je obrazkiem
do dywanu. Po zapoznaniu się z treścią obrazka dzieci kolejno dzielą na sylaby nazwę przedmiotu przedstawionego na ilustracji. Następnie podają liczbę sylab i wrzucają karteczkę do kieszonki muchomora z odpowiadającą liczbą kropek.
W przypadku tej zabawy dokonujemy zróżnicowania pracy na dwa poziomy: dzieciom młodszym przygotowujemy wyrazy 2-3-sylabowe a dzieciom starszym wyrazy 4-5-sylabowe.

5. Zabawa ruchowa na tle piosenki „A to jeż” z udziałem rodziców.
Wszyscy uczestniczy zabawy poruszają się w rytm piosenki naśladując „straszne” drzewa (wyciągnięte ręce i szeroko rozłożone palce). Podczas refrenu dzieci wesoło podskakują
z nogi na nogą a rodzice stają w miejscu i wyciągając ręce wysoko do góry naśladują drzewa poruszające się na wietrze.

6.„Polowanie na wyrazy”- prowadzenie analizy wyrazowej zdań.
Nauczycielka wypowiada pojedynczo kolejno zdania. Zadaniem wskazanego dziecka jest wysłuchanie zdań oraz położenie na dywanie tylu drewnianych klocków (kolorowych nakrętek) ile jest wyrazów w danym zdaniu.
- Wiewiórka zbiera orzechy.
- Las jest domem zwierząt.
- Dzięcioł jest lekarzem drzew.
- Pan leśniczy dokarmia zwierzęta.
- Sowa siedzi na wysokim drzewie.
- Muchomor ma piękne białe piegi.

7. „Gdzie schowały się wiewiórki?’ – zabawa matematyczna.
Podczas nieobecności dzieci w różnych miejscach na sali przypinamy sylwety wiewiórek
(po kilka w jednym miejscu – w zakresie 10). Zadaniem dzieci jest:
- odszukanie i policzenie ukrytych wiewiórek;
- wskazanie gdzie jest więcej a gdzie mniej (zgodnie z pytaniami nauczycielki)
- zaniesienie do pojemniczków tylu orzechów, aby każda wiewiórka otrzymała jednego.

8. „Ludzie do ludzi” – zabawa ruchowa rozwijająca orientację w schemacie swojego ciała oraz współdziałanie w parze.
Dzieci swobodnie biegają - maszerują po sali w tempie podawanym przez dźwięki tamburyna. Na hasło nauczycieli dobierają się parami i dotykają się wskazaną częścią ciała np.: brzuszek do brzuszka, ucho do ucha, plecy do pleców. Na hasło „Ludzie do ludzi” wszyscy ustawiają się na obwodzie koła.

9. „Układanie pod dyktando” – ćwiczenie rozwijające znajomość stron i orientację
na kartce papieru.
Każde dziecko otrzymuje zieloną kartę papieru z narysowanym na środku drzewem oraz kopertę z obrazkami (jeżyk, chmura, słońce, liść zielony, .liść żółty). Zadaniem dzieci jest ułożenie obrazków z koperty zgodnie ze wskazówkami nauczycielki.
Do kontrolowania poprawności wykonywania zadania prosimy rodziców (rodzice obserwują, ale nie poprawiają dziecka w trakcie pracy. Korekty dokonują po zakończeniu pracy razem
z dzieckiem).

10. „Magiczny obrazek” – rozwijanie pamięci wzrokowej i koncentracji uwagi.
Nauczycielka prezentuje dzieciom obrazek i prosi, aby dzieci dokładni mu się przyjrzały. Następnie obrazek chowamy i prosimy dzieci , aby samodzielnie spróbowały ułożyć taki sam obrazek. Powtarzając zabawę drugi lub trzeci raz dokładamy dodatkowy element (druga chmurka lub drugi jeżyk) i prosimy dzieci o ułożenie kompozycji. Sprawdzamy czy zauważą, że nie mogą ułożyć obrazka bo brakuje im jednego elementu.
Do ćwiczenia wykorzystujemy pomoce z poprzedniej zabawy.
Samodzielność wykonywanej pracy kontrolują rodzice.

11. Zabawa z rodzicami „Pizza” – ćwiczenie relaksacyjne – masażyk
Dziecko leży na brzuchu.
Najpierw sypiemy mąkę, – przebieramy po jego plecach opuszkami palców obu dłoni
zgarniamy ją – brzegami obu dłoni wykonujemy ruchy zagarniające
lejemy oliwę – rysujemy palcem falistą linię, począwszy od karku, aż do dolnej części pleców
dodajemy szczyptę soli – lekko je szczypiemy
no... może dwie, trzy.
Wyrabiamy ciasto, – z wyczuciem „ugniatamy” boki dziecka
wałkujemy, – wodzimy dłońmi zwiniętymi w pięści po jego plecach w górę i w dół
wygładzamy placek – gładzimy je
i na wierzchu kładziemy:
pomidory, – delikatnie stukamy dłońmi zwiniętymi w miseczki
krążki cebuli, – rysujemy koła
oliwki, – naciskamy palcem w kilku miejscach (dziecko
samo wymyśla, co dodajemy do pizzy)
posypujemy serem – szybko muskamy dziecko po plecach
opuszkami palców obu dłoni (parmezanem, mozzarellą)
i... buch! Do pieca. I pieczemy. I pieczemy. – ruchy okrężne dłońmi po plecach
Wyjmujemy i kroimy: – „kroimy” plecy brzegiem dłoni
dla mamusi, dla tatusia
dla babci, dla brata
Polewamy keczupem – kreślimy palcem linię z pętelkami
i ...zjadamy... – gilgoczemy Mniam, mniam, mniam.

12. Podziękowanie za udział w zajęciach. Nagrodzenie wszystkich uczestników brawami.



Literatura:

- M. Bogdanowicz, Rymowanki - przytulanki, Wydawnictwo Fokus, Gdańsk 2002)

- M. Bogdanowicz, Opis i planowanie zajęć wg Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki
Sher¬borne, Wydawnictwo HARMONIA, Gdańsk 2005.)

- Materiały szkoleniowe Polskiego stowarzyszenia pedagogów i animatorów KLANZA: Cztery pory roku. Zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym.

- Podstawa Wychowania Przedszkolnego.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.