X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17679
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Teatrzyk na podstawie utworu J. Tajca - Jarzębinka. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW PRZEPROWADZONEGO
W GRUPIE DZIECI 5 - 6 LETNICH

Temat: Teatrzyk na podstawie utworu J. Tajca – Jarzębinka.

Cel ogólny:
- Rozwijanie zainteresowań teatralnych.
- Dzielenie się swoimi odczuciami na temat obejrzanego przedstawienia.
- Wzbogacanie kącika teatralnego w maski.
- Rozwijanie umiejętności plastycznych.

Cele operacyjne:
- właściwe zachowuje się podczas przedstawienia
- rozumie treść utworu
- ocenia postępowanie babci i Jarzębinki
- określa cechy charakteru zwierząt
- współpracuje w grupie
- określa jakie niebezpieczeństwo czyha ze strony nieznajomych
- rozumie i odpowiednio reaguje na wezwania i polecenia nauczycielki
- liczy elementy
- przyporządkowuje rekwizyt do postaci bajkowej
- układa puzzle
- nazywa kolory

Metody pracy: podająca
problemowa
aktywizująca
praktyczna

Formy pracy: indywidualna,
praca z całą grupą,
praca w zespole

Środki dydaktyczne: sylwety do teatrzyku, chusta animacyjna, koperty z układankami i kolorowymi kołami, smutne i wesołe „minki”, ilustracje z postaciami bajkowymi, sylwety masek, materiały papiernicze, puzzle o dużym formacie, płyta CD, magnetofon.


Przebieg zajęcia.

1. Dzieci siedzą w kole. (nauczyciel wita dzieci i gości)
2. Zabawa integracyjna „ Prześlij uścisk” w kole kolejno dzieci ściskają dłoń kolegi.

3. Słuchanie piosenki „Kolorowa książka”.

4. Zaproszenie do obejrzenia teatrzyku J. Tajca „ Jarzębinka”.

5. Omówienie przedstawienia
- O kim opowiada nasze przedstawienie?
- W jaki sposób Babcia pomogła Jarzębinie?
- Jak Jarzębina odwdzięczyła się Babci.?
- O co Babcia prosiła Jarzębinkę przed wyjściem w pole?
- Czy Jarzębinka posłuchała Babci?
- Komu pomogła Jarzębinka?
- W jaki sposób?
- Co mogło by się stać, gdyby Jarzębinka posłuchała babci /
- Czy wolno otwierać drzwi nieznajomym? Dlaczego?
- Czy można iść z nieznajomym? Dlaczego?
- Jak zwierzęta odwdzięczyły się Jarzębince?
- Kto był dobry?

6. Rozwiązywanie zagadek – wyszukiwanie postaci bajkowych, nazywanie ich.

7. Zabawa ruchowa przy piosence „Książeczki, bajeczki”- integracyjna z rodzicami. Wspólny spacer dziecka z rodzicem przy muzyce, na pauzę podskoki w małych kółeczkach.

8. Układanie puzzli. Każde dziecko dostaje kopertę, w której jest obrazek pocięty na części i kolorowe koła. Układa, liczy elementy i układa tyle kół ile jest elementów, nazywa kolory.

9. Zabawa dydaktyczna „Czarodziejski worek ”. Dziecko wybiera z woreczka
i przyporządkowuje obrazek postaci bajkowej do odpowiedniego rekwizytu. Przeliczanie ile odgadniętych jest rekwizytów.

10. Zabawa ruchowa z chustą animacyjną „ Bajkowa postać”. Nauczyciel nadaje dzieciom nazwy postaci bajkowych. Dzieci stoją w kole i trzymają dłońmi chustę. Na hasło np. kot w butach, wywołane dzieci spacerują pod chustą; na hasło powrót wracają na miejsce.

11. Zabawa „Minka wesoła – minka smutna” – każdemu dziecku nauczyciel rozdaje koperty, w których są 2 rodzaje „minek”. Dzieci pokazują minki: wesoła, smutna. Nauczyciel czyta tekst, dziecko pokazuje odpowiednią „minkę”.
- Babcia pomogła jarzębince, przewiązała gałązki.
- Drzewko odwdzięczyło się babci i dało wnuczkę Jarzębinkę.
- Jarzębinka nie posłuchała babci.
- Babcia wróciła do domu, Jarzębinki nie było, płakała.
- Zwierzęta pomogły babci.
- Wszyscy szczęśliwie wrócili do domu.
12. Układanie puzzli w grupach, nazywanie postaci bajkowych.

13. Zabawy ruchowe z chustą animacyjną.
- Na hasło nauczycielki dzieci przechodzą w prawo, w lewo, zatrzymują się.
Kładą chustę na dywanie, zdejmują buty. Nauczyciel mówi:
- Proszę, aby dzieci, które lubią słuchać bajek usiadły na chucie.
- Proszę, aby dzieci, które znają różnych bohaterów bajek, usiadły wkoło chusty.
- Proszę dzieci, które zapamiętały tytuł przedstawienia staną na chuściee na jednej nodze.
- Proszę kto pamięta, żeby nie rozmawiać z osoba nieznajomą usiądzie na chuściee.
- Zabawa „ Cyferki”

14. Praca plastyczna – wzbogacenie kącika teatralnego. Nauczyciel pokazuje maski, omawia ich wygląd i sposób wykonania. Dzieci tworzą maski według swoich pomysłów z różnych materiałów papierniczych.

15. Wspólne oglądanie wykonanych prac.

Podziękowanie za udział w zajęciu dzieciom oraz gościom.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.