X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17645
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co wiemy o piłce nożnej ? Scenariusz zajęć

Cele ogólne:
· Wzbogacanie wiedzy z zakresu dyscypliny sportowej – piłka nożna ,
· Wyzwalanie ekspresji plastycznej, ruchowej, muzycznej,
· Zgodne funkcjonowanie w sytuacjach zadaniowych .
Cele szczegółowe
Dziecko:
· Rozpoznaje polskich i zagranicznych piłkarzy na fotografiach,
· Zna nazwiska niektórych polskich sportowców,
· Wykonuje ćwiczenia z piłką – podrzuca, łapie, rzuca do celu,
· Notuje spostrzeżenia i wyniki doświadczeń,
· Wypowiada się w wybranej technice plastycznej
· Śpiewa popularną piosenkę Euro 2012 ,
· Współuczestniczy w działaniach zespołu, grupy.
Metody:
· Słowne – pogadanka, rozmowa, instruktaż słowny;
· Oglądowe – pokaz, obserwacja;
· Działania praktyczne.

Środki dydaktyczne: karty i zdjęcia z podobiznami piłkarzy, piłki – do koszykówki, siatkówki, piłka nożna, tenisowa, gumowa, do ćwiczeń, kartki z podkładkami, ołówki, metr, sznurek, linijka, waga, kredki, farby, bibuła, klej, papier kolorowy.

Przebieg zajęć:

1. Prezentacja zdjęć polskich piłkarzy, reprezentantów mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012, przyniesionych przez dzieci.
Dzieci w grupach losują karty z podobiznami piłkarzy, wspólnie z kolegami rozpoznają sportowców, a następnie dzielę się wiedzą na ich temat z rówieśnikami, Nauczycielka czuwa nad prawdziwością przekazywanych danych, dopowiada, uzupełnia wypowiedzi.
2. Zabawa dydaktyczna „Skojarzenia”.
Nauczycielka wspólnie z dziećmi tworzy siatkę skojarzeń do projektu „piłkarz”. Na dużym arkuszu papieru rysuje sportowca i podpisuje. Dzieci odczytują napis, a potem podają własne skojarzenia, które nauczycielka za pomocą symboli lub haseł umieszcza na papierze W ten sposób ustalony zostaje zakres wiedzy dzieci na temat dyscypliny sportowej jaką jest piłka nożna.
3. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem piłki „Podaj dalej”.
Dzieci stoją w dwóch rzędach. Pierwsza osoba trzyma w rękach piłkę, którą na hasło: start podaje nad głową kolejnej osobie, a ta następnej. Dziecko, które stoi na końcu rzędu po otrzymaniu piłki biegnie z nią na początek i znowu podaje nad głową koledze lub koleżance. Zabawa trwa do momentu, aż na początek rzędu wróci osoba, która rozpoczynała grę.
Jeśli dzieci chcą bawić się dalej, w następnej rundzie piłkę można podawać między nogami uczestników.
4. Praca w zespołach: porównywanie piłek do koszykówki, nożnej, do tenisa oraz piłki gumowej dla dzieci.
Dzieci losują kolorowe karteczki. Kolor decyduje o przynależności do zespołu. Każdy zespół otrzymuje zadanie do wykonania:
opisywanie wyglądu piłki (dzieci oglądają piłki, szukają różnic i podobieństw, opisują posługując się przymiotnikami)
mierzenie piłki ( dzieci mierzą obwody piłek za pomocą metra krawieckiego oraz sznurka, porównują długości, zapisują wyniki)
ważenie piłki (dzieci porównują ciężar piłek „na oko” za pomocą rąk oraz przy użyciu wagi, zapisują wyniki)
sprawdzanie właściwości piłki ( dzieci przeprowadzają proste doświadczenia z piłką turlanie, odbijanie, wirowanie – obserwują zachowanie przedmiotu i notują)
Każdy zespół porównuje piłki, notuje wyniki swoich badań lub spostrzeżeń na kartkach. Po zebraniu informacji dzieli się zdobytą wiedzą z pozostałymi dziećmi.
5. Zabawy ruchowe z wykorzystaniem piłek.
Dzieci otrzymują gumowe piłki, które podrzucają , łapią, turlają i rzucają do kolegi, noszą na plecach i brzuchach, rzucają do kosza.
6. Śpiewanie piosenki "Ko ko Euro spoko".
Dzieci słuchają piosenki w wykonaniu zespołu „Jarzębina”, a następnie śpiewają ją przy akompaniamencie instrumentów.
7. Wykonanie pracy plastycznej różnymi technikami „Piłka”
Na stolikach rozłożone są rozmaite materiały – kolorowe kartki, bibuły, farby, pisaki, kredki, plastelina, koraliki, itp. Dzieci według własnego pomysłu, dowolną techniką wykonują pracę. Potem pracę swoją prezentują kolegom, którzy oceniają ją i nagradzają wykonawców brawami.
8. Podsumowanie zajęć. Zorganizowanie wystawki prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.