X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17554
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz pasowania na czytelnika

Scenariusz pasowania na czytelnika

Data: 16.06.2009r.
Grupa: IV

Cele:
1. Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.
2. Utrwalenie pojęć: biblioteka, bibliotekarka, księgarnia, księgarz.
3. Zwrócenie uwagi na konieczność szanowania książek.
4. Zachęcanie do wypożyczania książek z biblioteki osiedlowej.

Metody: podające, poszukujące, ekspresyjne.

Formy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: tablica magnetyczna, ilustracje z bajki „Czerwony Kapturek”, „Śpiąca Królewna”, „Jaś i Małgosia”, „Pinokio”, podpisy do ilustracji, rozsypanka wyrazowa (Szanuj książki!, Czytajmy książki!, Książka najlepszym przyjacielem.), odtwarzacz płyt CD, płyta z piosenką „Świat to wielka tajemnica”, wiersze: „Skarga książki” J. Huszcza, „Książeczka” K. Pac – Gajewska, dyplomy i zakładki dla dzieci.

Przebieg:
1. Zabawa przy piosence „Podajmy sobie ręce”.

2. Powitanie.

Dzień ten w sercach Wam zostanie,
bo dziś będzie pasowanie.
Witamy wszystkich gości
na naszej uroczystości.

3. Rozwiązanie zagadek.

Na początek zagadka.
Dziesięć liter ma to słowo,
a na końcu jest w nim „teka”.
Książki tam na was czekają,
to miejsce to... (biblioteka).

Kto ma na półkach
książek bez liku?
I dba o książki
i czytelników? (bibliotekarz)

Sklep, w którym na ladzie,
sprzedawczyni kładzie:
coś, co jest smutne albo zabawne,
coś, co jest w twardy karton oprawne,
coś, co barwami oko ucieszy,
czegoś nauczy albo rozśmieszy? (księgarnia)

Kto w sklepie
bez wagi sprzedaje
dużo wierszy, opowiadań, bajek? (księgarz)

4. „Jaka to bajka?” – rozpoznawanie tytułu bajki po ilustracji, dobieranie do niej podpisu.

4. Słuchanie wiersza J. Huszczy pt. „Skarga książki”.

Jestem książką z dużej szafy.
Wszyscy mówią, żem ciekawa,
więc mnie ciągle ktoś pożycza,
lecz nie cieszy mnie ta sława.
Miałam papier bielusieńki,
ślady na nim Florka ręki.
Pozaginał Jaś mi rogi,
Julek na mnie kładł pierogi.
Krzyś, ze swym zwyczajem zgodnie,
trzymał mnie aż trzy tygodnie.
Narysował na okładce
Staś diabełka, małpkę w klatce.
Anka, Władka siostra mała,
ta mi kartki wyrywała.
Cóż mi z tego, żem ciekawa,
dłużej żyć tak nie potrafię.
Nie będziecie mnie szanować,
to się zamknę na klucz w szafie!

6. Rozmowa na temat treści wiersza oraz poszanowania książek, ułożenie zdań z rozsypanki wyrazowej (Szanuj książki!, Czytajmy książki!, Książka najlepszym przyjacielem.)
- Na co skarży się książka?
- Jak należy dbać o książki?

7. Ruchowa interpretacja wiersza „Książeczka” K. Pac – Gajewskiej.

W książeczce płynie rzeczka, (wykonanie rękami ruchu fal)
w książeczce szumi las. (naśladowanie kołyszących się drzew)
W prześlicznych tych książeczkach
tysiące przygód masz. (naśladowanie oglądania książki)
Książeczka cię powiedzie (marsz)
na strome szczyty skał, (składanie rąk nad głową)
z niej możesz się dowiedzieć,
gdzie niedźwiedź zimą spał. (ułożenie głowy na rękach, jak do snu)
Jak świerszczyk grał na skrzypcach, (naśladowanie gry na skrzypcach)
jak morzem płynął śledź, (wysunięcie rąk do przodu)
i co robiła Wikcia, (wzruszenie ramion)
by same piątki mieć. (pokazanie całej dłoni)
Lecz chroń i szanuj książki (grożenie palcem)
i kartek nie drzyj też,
wpierw dobrze umyj rączki, (naśladowanie mycia rąk)
a potem książki bierz. (ruch rozkładania książki)

8. Wysłuchanie „Prośby książki”.

• Nie pisz i nie rysuj tuszem na mych kartkach, bowiem wkrótce będę prawie nic niewarta.
• Nie zaginaj rogów, używaj zakładki, na półce mnie stawiaj, dbaj o me okładki.
• Gdy się ze starości zacznę rozlatywać, spróbuj mnie naprawić, posklejać, pozszywać.
• Nie czytaj, gdy jadasz, nie brudź mnie rękami, to ci będę służyć całymi latami.

9. Złożenie „Przyrzeczenia małego czytelnika”.

My dzieci grupy zerowej
tobie książko przyrzekamy,
że szanować cię będziemy,
krzywdy zrobić ci nie damy.
Obowiązków czytelnika
przestrzegać będziemy pilnie
i z twych rad, z twych mądrości
korzystać od dziś usilnie!
Przyrzekamy!

10. Pasowanie dzieci na czytelników przez panią bibliotekarkę, wręczenie pamiątkowych dyplomów i zakładek do książek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.