X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 17552
Przesłano:
Dział: Świetlica

Baba - Jaga i jesienne duszki - scenariusz zajęć świetlicowych dla klasy II

Baba - Jaga i jesienne duszki- scenariusz zajęć świetlicowych dla klasy II

Cele ogólne:
- Integrowanie dzieci w grupie.
- Rozwijanie zdolności obserwacji.
- Wdrażanie do umiejętności słuchania wypowiedzi innych.
- Rozwijanie zasobu słownictwa.
- Rozwijanie sprawności manualnych.

Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania.

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: tekst bajki pt.: „Smutna Baba – Jaga” Joanny Papuzińskiej, obrazek przedstawiający Babę – Jagę, 35 sylwet leśnych duszków, tablica do ekspozycji punktacji, Karta pracy nr 1 (czarownice), zagadki, balony, cztery miotły, dwie kostki do gry, nagrody rzeczowe, cukierki.

Przebieg zajęć:
1. Na tablicy umieszczony zostaje zakryty rysunek Baby – Jagi. Nauczyciel odkrywa kolejne paski, aż dzieci będą w stanie odgadnąć, co przedstawia obrazek. Uczeń, który odgadnie prawidłowo hasło otrzyma sylwetę duszka. Po tym zadaniu nauczyciel informuje dzieci, że w trakcie zajęć będą zbierać duszki indywidualnie i grupowo, po czym, dziecko z największą ich ilością zostanie nagrodzone umieszczeniem pochwały na tablicy grzeczności.

2. Przed rozpoczęciem zajęć w sali ukryły się duszki. Zadaniem dzieci jest je odnaleźć, tak aby starczyło dla każdego z nich.

3. Słuchanie bajki, pt.: „Smutna Baba – Jaga” Joanny Papuzińskiej. Krótka rozmowa na temat tekstu. Nagrodzenie sylwetą duszka dzieci aktywnych i słuchających w skupieniu wypowiedzi innych.

„Smutna Baba – Jaga” Joanny Papuzińskiej
Dom na krzywej łapce, skrzypi krzywa furtka.
Przed domkiem na ławce Baba Jaga smutna.
Nikt nie lubi Baby Jagi ani krztyny,
nikt do Baby nie przychodzi w odwiedziny
Nikt dzień dobry jej nie powie, gdy ją spotka,
nikt się nigdy nie zatrzyma u jej płotka.
Baba Jaga martwi się i smuci,
ja już nie chcę z wszystkimi się kłócić!
Czy są może takie czary albo zioła,
żebym miła się zrobiła i wesoła?
A zza chmury wyszło słońce jesienne.
Myśli Baba, teraz się zdrzemnę... I zasypia.
I sen ma taki, że do furtki stukają pierwszaki.
Babo Jago, wpuść nas do domu!
My ci chcemy w ogródku pomóc!
Wyrzucimy śmiecie i chwasty,
nasadzimy tu chryzantem strzępiastych.
Baba Jaga się śmieje i śpiewa
i konewką grządki podlewa.
I niedługo ogródek jest czysty,
a przy furtce nowy haczyk błyszczy.
Już gotowe!
I wszyscy po pracy polecieli na łopatach na spacer.

4. Konkurs. Uczniowie tworzą cztery drużyny.
• Drużyny otrzymują Karty pracy nr 1. Dzieci muszą wymyśleć, jak najwięcej słów z liter występujących w wyrazie CZAROWNICE. Litery nie mogą się powtarzać. Grupa, która ułoży najwięcej wyrazów otrzymuje jednego duszka.
• Każda drużyna losuje po dwie zagadki umieszczone wewnątrz balonów. Prawidłowa odpowiedź gwarantuje punkt w postaci duszka.
• Drużyny wyznaczają jednego reprezentanta, którego zadaniem będzie taniec z miotłą przy muzyce M. Musorgskiego – „Chatka na kurzej stopce” (lub przy popularnej melodii walca). W tym konkursie można zdobyć dla drużyny jednorazowo dwa duszki.
5. Po podliczeniu punktów zwycięska drużyna otrzymuje nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy słodki upominek. (Jeżeli nastąpi remis o wygranej zdecyduje wróżba Baby – Jagi z kości. Lider grupy rzuca kostką do gry, wyrzucenie pary liczb zadecyduje o zwycięstwie). Dzieci podliczają również zdobyte indywidualnie sylwetki duszków. Uczeń, który zebrał ich najwięcej otrzymuje pochwałę za aktywne uczestnictwo z zajęciach.


Załącznik nr 1

KARTA PRACY NR 1
Ułóż jak najwięcej słów z liter wchodzących w skład wyrazu CZAROWNICE. Litery nie mogą się powtarzać.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2019 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.