X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17528
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tworzymy mandale - wyrażanie stanu swoich uczuć za pomocą barw

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

TEMAT DNIA:Tworzymy mandale-rozwijanie ekspresji twórczej, wyrażanie stanu swoich uczuć za pomocą barw, wyrażanie emocji za pomocą zabaw. Rozpoznawanie i nazywanie podstawowych uczuć i emocji.Praca indywidualna- kolorowanie mandali, umieszczanie na dużym kole z szarego arkuszu papieru.

Cele ogólne:
- rozwijanie ekspresji twórczej
- wyrażanie emocji poprzez muzykę i taniec
- stwarzanie sytuacji do uzewnętrzniania świata własnych uczuć
- rozpoznawanie, nazywanie podstawowych uczuć i emocji

Cele operacyjne (dziecko):
- wyraża uczucia poprzez muzykę, taniec
- próbuje wyrażać swoje stany emocjonalne za pomocą gestu, mimiki, ruchu oraz barw
- uważnie słucha poleceń nauczyciela
- buduje pozytywną ocenę samego siebie
- wczuwa się w określone sytuacje
- wypowiada się na temat emocji

Metody pracy:
- aktywizujące- integracyjna „Powitanie”, „Minki”, zabawy ruchowe przy muzyce
- słowna- rozmowy, objaśnienia, czytanie opowiadań
- czynna: zadania stawiane do wykonania, wykonanie mandali
- oglądowa- ilustracje, mandale

Formy pracy:
- zbiorowa z cała grupą
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
- odtwarzacz CD, płyta z warsztatów „ Zabawy z dźwiękiem...” cz.1,„ Zima” Vivaldiego
- ilustracje wyrażające różne stany emocjonalne
- karteczki z smutną i wesołą miną dla każdego dziecka
- szare gazety, mandale do przyczepienia na tablicy
- wzory mandali dla każdego dziecka
- kredki, kleje, koło z szarego papieru

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie przy muzyce „ Podaj rękę” wg. I.Biśto
2. Część wstępna:
● Wprowadzenie w treść zajęcia: n-lka mówi, że każde dziecko ma prawo być radosne, wesołe a czasami smutne, złe (pokaz ilustracji) i ma prawo wyrażać to poprzez śmiech, okrzyki radości lub płacz, wyciszenie i niechęć do zabawy.
● Pogadanka n uczuć, jakie mogą przeżywać dzieci: n-la pyta, czy zdarzyło się dzieciom, że były smutne, radosne, złe, obrażone- co było tego powodem?, po czym poznać, że ktoś jest wesoły, smutny, zły?
● Minki- zabawa pantomimiczna:
Dzieci pokazują miny, jakie przybieramy, kiedy jesteśmy:
- weseli- płaskie wargi rozciągnięte od ucha do ucha
- smutni- podkówka z warg
- obrażeni- wargi nadęte
- zdenerwowani- wargi wąskie
3. Część główna:
● N-lka rozdaje dzieciom kontury twarzy- każde dziecko otrzymuje twarz wesołą i smutną. Podczas czytania krótkich opowiadań, dzieci podnoszą do góry karteczkę obrazującą uczucia, które przeżywają bohaterowie. (zał. nr 1)
Zabawa ruchowa- w sali umieszczone są kartki z twarzą smutną i wesołą, na przerwę w muzyce dzieci podnoszą z dywanu małe karteczki i szybko ustawiają się pod jej większym odpowiednikiem.
Ekspresja ruchowa przy muzyce- n-la mówi, że chciałaby aby dzieci były najczęściej wesołe, dlatego teraz zaprasza wszystkich do zimowych zabaw przy muzyce, które dają dzieciom wiele radości.
- Dzieci naśladują „padający śnieg, wirujące płatki śniegowe, opadanie śniegu na
ziemię”- zabawa twórcza.
- Dzieci toczą wyobrażoną „ kulę śniegową” w rytm muzyki.
- „Lepienie bałwana” – dzieci ustawiają kolejno na sygnał kule – w czasie przerw w muzyce rozluźniają się
- Żywiołowe skoki radości – wyrażanie radości z ulepionego przez siebie „bałwana”.
- „Sanki”- i osoba siada na gazecie- 2 ją ciągnie. Na sygnał „stop”, saneczki zatrzymują się i dzieci zamieniają się miejscami.
- „Łyżwy, narty”- dzieci jeżdżą na gazetach
- „Śnieżki”- dzieci biegają przy akompaniamencie muzyki po sali pomiędzy gazetami – w różnych kierunkach. Na przerwę w muzyce – dzieci zgniatają kule z gazet i rzucają w dowolnych kierunkach. Swobodne wyrażanie uczuć radości z zabawy.
- Melodia wyciszająca „Zima” – Vivaldiego. Dzieci siadają i odpoczywają na dywanie.
4. N-el kieruje uwagę dzieci na tablicę, na której znajdują się koła- mandale. Opowiada im, że kiedy jest smutna, zła, zmęczona, zasiada do stołu i maluje różne koła. Czasami tylko wypełnia je kolorem a innym razem sama je tworzy. Używa tylko tych kolorów, które bardzo lubi.
5. Mandala- wyrażanie stanu swoich uczuć za pomocą barw. Praca indywidualna przy stolikach. Dzieci siedzą w kole i słuchają muzyki relaksacyjnej z dłońmi na kolanach odwróconymi wewnętrznymi stronami w górę- oczy mają zamknięte. Następnie przechodzą do stolików i rozpoczynają pracę- na środku jest słoneczko, któremu należy dorysować odpowiednią minkę wyrażającą to jak w danej chwili się czujesz.
6. Zakończenie:
Zakończenie zajęć metodą pedagogiki zabawy. Dzieci wspólnie z n-lem przyklejają swoje koła na dużym kole z szarego papieru. To koło symbolizuje grupę dzieci. Następnie ustawiają się wokół koła przyjaźni i śpiewają swoją ulubioną piosenkę. Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach. Umieszczenie prac w kąciku dla rodziców.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.