X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17505
Przesłano:

Zabawy ortograficzne - Rejs po morzu ortograficznym. Pisownia rz po spółgłoskach

Cel główny:
- utrwalenie zasady pisowni rz po spółgłoskach
- integracja dzieci i rodziców
- budowanie odporności emocjonalnej w sytuacji porażki

Potrzebne materiały: butelki, wiadomości, ołówki, nowe imiona, rybki, wędka, ilustracje, grzyby, brzoskwinia, chrzan, strzykawka, przedłużacz, pieprz, grzanki, grzechotka, tablice do gry w statki, chusta

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci i rodziców
2. Zaszyfrowana wiadomość w butelce- uczestnicy otrzymują wiadomości w butelce napisane alfabetem Morsa. Rozszyfrowują swoje fragmenty tekstu.
3. Ułożenie tekstu- ZAPAMIĘTAJ, BY PISAĆ RZ PO PEWNYCH SPÓŁGŁOSKACH, RZECZ TO CAŁKIEM PROSTA P, B, D, T, G, K, J, W, CH DZIEWIĘĆ JEST W KOMPLECIE, TERAZ O TYM WIECIE
4. Nowe imiona- nauczyciel rozdaje uczestnikom nowe imiona, które naklejają w widocznym miejscu
5. Klap, klap,mówi- Nauczyciel wyklaskuje rytm, który wszyscy powtarzają. Na podany sygnał osoby, kolejno podają swoje nowe imię.
6. Fala meksykańska- Uczestnicy wstają kolejno i wypowiadają swoje nowe imię.
7. Alfabetyczny krąg- Uczestnicy siadają według kolejności alfabetycznej ich nowych imion
8. Ortograficzne połowy- N rozkłada na podłodze rybki z literami na odwrocie. Dzieci łowią rybki i sprawdzają czy rybkę można zjeść (piszemy po niej rz), czy rybka jest trująca. Przyczepienie odpowiednich rybek na sieci rybackiej.
9. Dwie grupy- Każda grupa typuje swojego kapitana, który siada na krzesełku twarzą do grupy. N stając, za plecami kapitanów pokazuje ilustracje, w których występuje rz po spółgłoskach. Grupy opowiadają o ilustracji, kapitanowie odgadują. Po każdej ilustracji następuje zmiana kapitanów.
10. Co udało się uratować w skrzyni- Dzieci losują przedmioty ze skrzyni. W drużynach wymyślają nowe zastosowanie przedmiotów.
11. Gra w statki- Drużyny otrzymują plansze go gry w statki. Zapisują na nich statki wyrazy z rz po spółgłoskach. Drużyny typują położenie statków.
12. Wyrazowe potyczki- Grupa zostaje podzielona na dwie drużyny, które kolejno typują swoich kapitanów.
Nauczyciel rozciąga kurtynę między drużynami. Po obniżeniu kotary kapitanowie odczytują jak najszybciej nowe imiona osób.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.