X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17403
Przesłano:

Scenariusz godziny wychowawczej na temat przyjaźni

Scenariusz godziny wychowawczej

Opracowanie: Emilia Zacharzewska

Data:

Temat: Jestem dobrym przyjacielem.

Klasa: 4

Czas trwania: 45 minut

Cele ogólne :
- dostrzeganie znaczenia przyjaźni w życiu człowieka,
- kształtowanie umiejętności odnajdywania i nazywania cech prawdziwego przyjaciela

Cele operacyjne:
Uczeń:
- uzasadni potrzebę posiadania przyjaciela
- zna cechy przyjaciela
- wskaże warunki trwałej przyjaźni
- wie, jak przyjaciel powinien się zachować w różnych sytuacjach

Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
- przywitanie
- sprawdzenie obecności
- omówienie celów i tematu godziny wychowawczej

Faza główna:
1. Wyjaśnienie pojęcia: „przyjaźń”, „przyjaciel” za pomocą Słownika Języka Polskiego
2 Praca metodą „burzy mózgów” – uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania:
-Kto to jest przyjaciel
-Po co nam jest potrzebna przyjaźń
- Co zrobić kiedy pokłócimy się z przyjacielem
- Jak dbać o przyjaciół
3. Rozwiązania zadania typu prawda / fałsz na temat cech prawdziwego przyjaciela. (Nauczyciel odczytuje cechy człowieka, np. życzliwy, złośliwy, pomaga innym, itp. a uczniowie podnoszą do góry karteczki otrzymane na początku: zielona – jeżeli jest to cecha przyjaciela, czerwona- jeżeli nie jest to cecha przyjaciela)
4. Uzupełnienie kontury człowieka cechami przyjaciela (uczniowie na kartce rysują kontur człowieka i wpisują w niego cechy dobrego przyjaciela, następnie każda grupa prezentuje swoje propozycje)
5. Psychodrama „prawdziwy przyjaciel” – odegranie scenek z podziałem na role, których celem jest zaprezentowanie, w jaki sposób powinien zachować się prawdziwy przyjaciel np.
a) A: Hurra! Dostałem 6 z przyrody !!!
B: ........................................
b) A: Boję się iść do szkoły, mamy klasówkę z historii.
B: ........................................
c) A: Nie rozumiem zadań z matematyki.
B: ........................................

Faza końcowa:
- krótkie podsumowanie, dzieci kończą zdanie: „Chcę mieć przyjaciela ponieważ .................”
- pożegnanie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.