X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17365
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia - ekologia: "Wesołe i smutne drzewa"

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU WYCHOWANIA PRZEZ SZTUKĘ DLA DZIECI 4-5-LETNICH

Temat kompleksowy: „Mali strażnicy przyrody”

Temat zajęcia: - „Wesołe i smutne drzewa” – praca w zespołach
kilkuosobowych: wykonywanie sylwet drzew z materiałów różnorodnych, w tym odpadowych. Rozwijanie wyobraźni, inwencji twórczej, nauka współpracy w zespole. Dbałość o czystość miejsca pracy, estetykę prac.

Cele ogólne:
- wykorzystanie w pracy plastycznej materiałów odpadowych-
/4-5-latki/,
- posługiwanie się kredkami świecowymi /4-latki/, różnymi rodzajami kredek, flamastrami /5-latki/,
- utrwalenie wyglądu i budowy drzewa /5-latki/,
- samodzielne używanie nożyczek, bezpieczeństwo /5-latki/,
- całościowe rozpoznawanie napisów /5-latki/,
- odczuwanie radości z tworzenia, działania plastycznego /4-5-latki/.
- kształtowanie świadomości ekologicznej – nie niszczymy roślin /nie łamiemy gałęzi drzew/.

Cele operacyjne: /dziecko.../:
- wykorzystuje w pracy plastycznej materiały odpadowe,
- posługuje się kredkami świecowymi - 4-l., różnymi rodzajami kredek i flamastrami - 5-l.,
- zna budowę drzewa - 5-l.
- posługuje się nożyczkami, dba o bezpieczeństwo – 5-l.,
- rozpoznaje całościowo wyrazy – globalne czytanie – 5-l.,
- odczuwa radość z tworzenia, działania plastycznego,
- umie współpracować w małym zespole,
- dba o czystość w miejscu pracy i o estetykę pracy.


Metody: - słowna: objaśnienia, polecenia,
- czynna: zadania stawiane do wykonania,
- oglądowa: pokaz.

Pomoce: kartki, gazety, papier szary i kolorowy, kredki świecowe i ołówkowe, bibuła, plastelina, klej, pędzle, podkładki, serwetki, napisy „drzewo smutne” i „drzewo wesołe”, flamastry i nożyczki – dla 5-l.,

Przebieg zajęcia:

1. Zagadka: „Rośnie w lesie lub przy drodze
ma koronę oraz pień,
mogą na nim mieszkać ptaki
ludziom daje miły cień” /drzewo/
2. Burza mózgów: „Jak wygląda drzewo?”- dzieci podają swoje propozycje: cierpliwie czekają na swoją kolej, uważnie słuchają, prawidłowo formułują zdania . Nauczycielka podsumowuje wszystkie wypowiedzi – utrwalenie.
3. Zabawa ruchowa „Drzewa w lesie” – orientacyjno-porządkowa.
4. Odsłonięcie tablicy – 2 drzewa: zdrowe i zniszczone. Dzieci je porównują, zastanawiają się, jaka może być przyczyna takiego wyglądu drzew, próbują sobie wyobrazić, jak mogłoby się czuć drzewo zdrowe /wesoło/ i drzewo zniszczone / smutno/. 5-latki globalne odczytywanie napisów „drzewo smutne” i „drzewo wesołe” i przyporządkowanie ich do odpowiednich obrazków.
5. Omówienie wykonania pracy, materiałów, z których dzieci będą wykonywały drzewa, dobranie się w zespoły 3-osobowe, przypomnienie zasady pracy w grupie, 5-l. – bezpieczeństwo w posługiwaniu się nożyczkami.
6. Działanie dzieci – przejście do stolików i wykonywanie prac, przedstawiających drzewa wesołe i smutne, współdziałanie w zespole, wykorzystanie różnorodnych materiałów, zwrócenie uwagi na prawidłowe posługiwanie się nożyczkami, bezpieczeństwo, prawidłowe używanie pędzla i kleju, dbałość o porządek na stolikach. Nauczycielka obserwuje dzieci, zachęca, czasem podpowiada lub pomaga, podpisuje prace.
7. Przejście z gotowymi pracami na dywan, prezentacja swoich prac przez zespoły, ocena prac - oklaski od pozostałych dzieci. Zorganizowanie wystawy gotowych prac.
8. Wizualizacja wg Vopla: – „Drzewa i wiatr”, z wykorzystaniem muzyki relaksacyjnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.