X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17338
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świecie zwierząt leśnych - pojęcia matematyczne

Scenariusz zajęć w grupie 5- 6 latków
Temat: W świecie zwierząt leśnych- pojęcia matematyczne.

Cele:
– zapoznanie dzieci z rodzajem zapasów zimowych gromadzonych przez zwierzęta
– doskonalenie zdolności skupiania uwagi na utworze literackim
- doskonalenie umiejętności porównywania liczebności zbiorów z użyciem określeń: mniej o, więcej o, tyle samo
– wykonywanie działań na zbiorach: dodawanie przez dokładanie, odejmowanie przez odkładanie
– ćwiczenie szybkiej reakcji na sygnał słuchowy
– utrwalenie umiejętności liczenia w zakresie 7
– utrwalenie znajomości nazw zwierząt leśnych.
– wzbogacenie zasobu słownictwa o wyrazy: ściernisko, leszczyna, krzątanie, korzonki
– zapoznanie z zapisem nazw wybranych zwierząt

Pomoce: zestawy kółek dla każdego dziecka, krążki gimnastyczne-dziuple, bębenek, sylwety: myszki, wiewiórki, pszczółki, zająca, plansze z wyrazami do czytania globalnego: mysz, wiewiórka, pszczoła, zając, papierowe koła w 3 kolorach (szare, żółte, brązowe), płyta CD z utworem muzycznym

Metody:
czynna, słowna, oglądowa

Formy:
praca w grupie, praca indywidualna.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie zabawą „Iskierka przyjażni”-
2. Określenie dnia tygodnia, miesiąca, pory roku

3. Następnie N. recytuje wiersz W. Grodzieńskiej Zapasy na zimę.
Biegnie myszka po ściernisku,
Trzyma ziarnko zboża w pyszczku.
– Trzeba zbierać okruszyny,
By nie zginąć pośród zimy.
Skacze, skacze wiewióreczka
Po szumiącym lesie.
Zrywa orzech na leszczynie
I do dziupli niesie.
– Trzeba zbierać już zapasy
Na zimowe ciężkie czasy!
Pije pszczółka miód na kwiatku,
Wnet zabrzęczy, wnet poleci
Z powrotem do ula.
– Trzeba zebrać dużo miodu,
By nie było w zimie głodu!
Wyjrzał zając spod jałowca.
– Cóż to za krzątanie?
– To już jesień – brzęczy pszczółka –
Jesień, miły panie.
Zbierz korzonki, zbierz kapustę
I brzozową korę,
Byś, zajączku, nie marł z głodu
W tę zimową porę!
4. Wspólne omówienie treści wiersza. N. zadaje pytania, np.: Co robiły zwierzęta na polu, łące i w lesie? Dlaczego zwierzęta gromadzą zapasy? Jakie zapasy gromadziły na zimę?.
5.”12 miesiący „ zabawa ruchowa
6. Zabawa „W dziuplach wiewióreczki”. N. opowiada, że pewna wiewióreczka miała problem z orzeszkami, bo ciągle nie wiedziała, w której dziupli miała ich więcej. Za każdym razem, gdy je przeliczała, okazywało się, że jest ich albo mniej, albo więcej. N. prosi dzieci o pomoc w liczeniu orzeszków. Rozdaje każdemu dziecku po 2 zestawy kółek – orzeszków (7 żółtych, 7. brązowych) i po 2 krążki – dziuple
Dzieci przeliczają otrzymane kółka i określają, czy jest ich tyle samo, układają 7 orzechów w jednej dziupli, a pozostałe 7 – w drugiej. Następnie N. mówi:
– Po spacerze ruda wiewióreczka przyszła do czerwonej dziupli i zjadła 1 orzeszek. Ile orzeszków jej zostało?
A ile orzeszków jest w zielonej dziupli? Czy jest ich tyle samo? O ile mniej orzeszków jest w dziupli czerwonej?
– Wiewióreczka pobiegła do lasu spotkać się z jeżem, a kiedy wróciła, zjadła 3 orzeszki z zielonej dziupli –
porównywanie liczby orzeszków w obydwu dziuplach.
– Wiewióreczka postanowiła uzupełnić zapasy i wyruszyła na wycieczkę do lasu w poszukiwaniu orzeszków.
Gdy już je znalazła, wskoczyła do zielonej dziupli i włożyła 2 orzeszki. Policzyła orzeszki w każdej dziupli i okazało się, że... nie może się doliczyć. Dzieci pomagają i sprawdzają, w której dziupli jest teraz więcej orzeszków (w obydwu dziuplach jest po 6). – Dziękuję Wam, kochane dzieci, za pomoc, teraz już wiem, że w każdej dziupli mam tyle samo orzeszków.

8.Zabawa muzyczno-ruchowa „Spacer leśnych zwierząt”. N. wyjaśnia dzieciom, że w trakcie zabawy będzie pokazywał kółko w jednym z trzech kolorów (szarym, brązowym lub żółtym). Dzieci określają, jakie zwierzę ma taki kolor, i naśladują jego sposób poruszania się (np. szare koło – dzieci kicają jak zające, brązowe – idą ciężko jak niedźwiedzie, żółte – fruwają jak pszczółki). Gdy muzyka gra, dzieci naśladują sposób poruszania się zwierząt leśnych zgodnie ze wskazanym przez N. kolorem, gdy przycichnie, odpoczywają. Po odpoczynku N. pokazuje kolejne kółko w odmiennym kolorze, by dzieci mogły zmienić sposób poruszania się, gdy usłyszą muzykę.

9. Praca z książką
10. Podsumowanie zajęć.

Opracowanie : Ewa Ciećwierz

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.