X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17324
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ludziki z żołędzi. Zajęcia dla 4 latków o jesieni

KONSPEKT DO ZAJĘCIA DLA DZIECI CZTEROLETNICH PRZEPROWADZONEGO W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 4 W OLAWIE

Wioletta Chmielewska

,, Co nam jesień w darze niesie”

Temat: Ludziki z żołędzi.

Cel główny:
określanie położenia przedmiotów w przestrzeni,
wzbogacanie doświadczeń plastycznych,
rozwijanie myślenia.

Cel szczegółowy:
posługuje się pojęciami: wysoko, nisko
maluje na dużych arkuszach,
potrafi określić co jest wysoko, co nisko.

Forma:
zbiorowa,
indywidualna.

Metody:
zadań stawianych dziecku,
naśladowcza,
zabawowa.

Środki dydaktyczne:
Kredki,papier,opowiadanie B. Gorajskiej ,,W parku”, obrazek przedstawiający dąb, tworzywo przyrodnicze,karty pracy.

Przebieg:

1.Opowieść ruchowa kształtująca postawę ciała ,,Zbieramy żołędzie”.

Dzieci stoją w rozsypce, w lekkim rozkroku. Wykonują skłon w przód – podnoszenie
żołędzi – i wyprost – wkładają żołędzie do koszyka.

2.Zabawa matematyczna ,, Co jest wysoko , co nisko”.

W trakcie opowiadania nauczyciela, dzieci, za każdym razem, gdy usłyszą słowo „wysoko”, stają na palcach z wyciągniętymi do góry rękami, a gdy usłyszą słowo „nisko”, przykucają.

Jesteśmy w parku. „Wysokie” drzewo przed nami ( wspinają się na palce z podniesionymi do góry rękami) to dom. „ Nisko” na ziemi ( przykucają) leży dużo żołędzi. Możemy je pozbierać. Tych, które „są wysoko” na drzewie(wspinają się), nie możemy zabrać do przedszkola. Ale cóż to? Powiał wiatr, zakołysał gałęziami i żołędzie razem z czapeczkami, choć były „wysoko” (wspinają się), pac, pac, pospadały prosto pod nogi dzieci. Teraz są „nisko” (przykucają) i każdy może je zabrać do swojego plecaczka. Podobają nam się także korale jarzębiny które czerwienią się „wysoko” (wspinają się) pomiędzy kolorowymi liśćmi, ale Pani wytłumaczyła nam, że nie należy zrywać żadnych owoców z drzew rosnących w parku, ponieważ są pożywieniem dla ptaków, zwłaszcza zimą, gdy spadnie śnieg. Możemy zbierać tylko te, które leża na ziemi (przykucają). Jeśli będziemy się dobrze przyglądać, to może „nisko” (przykucają), w trawie znajdziemy jarzębinę i zrobimy z niej w przedszkolu korale dla Pani „Jesieni”.

3. Zabawa plastyczna „Kolce kasztana”

Dzieci dobierają się parami. Każda para otrzymuje jedną dużą kartkę formatu A3 na której rysuje, zgodnie z wierszykiem mówionym przez nauczyciela.

Rysujemy kasztana, Rysuje jedno dziecko, drugie czeka,
co kujące kolce ma. Rysuje drugie dziecko.
Najpierw rysuj Ty,
no a później ja.

Sygnałem do przekazania kartki jest uderzenie w bębenek. Zamiana następuje kilkakrotnie, dotąd aż całe łupinki będą pokryte kreskami- kolcami.

4.Układanie różnych wzorów z tworzywa przyrodniczego.

5.Ćwiczenie – naklejanie obrazków wyciętych we właściwe miejsca.

Nazywanie owocu, z którego Lenka zrobiła ludzika. Naklejanie obrazka we właściwe miejsce. Przeliczanie, z ilu żołędzi Lenka zrobiła ludziki.

6.Zabawa ruchowa do piosenki pt.,,To jesieni znak”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.