X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17322
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tęcza. Konspekt zajęć dla dzieci trzyletnich

KONSPEKT DO ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 4 W OLAWIE DLA DZIECI TRZYLETNICH

WIOLETTA CHMIELEWSKA

Temat: Siedmiobarwny szlak na niebie.

Cele ogólne :
zapoznanie ze zjawiskiem atmosferycznym jakim jest tęcza,
rozwijanie poczucia rytmu,
zapoznanie z kolorami podstawowymi i pochodnymi,
poszerzanie doświadczeń plastycznych,

Cele operacyjne:
dziecko wie jak wygląda tęcza,
dziecko potrafi rytmicznie recytować tekst,
potrafi wskazać kolory i nazwać je,
estetycznie wykonuje pracę plastyczną,

Metody:
zabawowa,
naśladowcza ,
zadań stawianych dziecku,

Formy:
zbiorowa ,
indywidualna,

Środki dydaktyczne:

Kolorowe kartoniki, wiersz M. Konopnickiej ,,Tęcza”, chusta animacyjna, płyta z nagraniem piosenki,obrazek przedstawiający kontury kredek, kolorowe wstążki.

Przebieg:

1.,,Kolorowy berek”- zabawa ruchowa z elementem biegu.

Dzieci biegają w określonym kierunku w rytm tamburyna. Kiedy nauczyciel przestaje grać , dzieci zatrzymują się , a nauczyciel pokazuje kartonik w określonym kolorze i mówi:
Kto ma na sobie coś w tym kolorze, niech podejdzie do mnie.
Dzieci podchodzą, a nauczyciel sprawdza. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

2.Słuchanie wiersza M. Konopnickiej ,,Tęcza” jako wstępu do rozmowy o zjawisku atmosferycznym jakim jest tęcza, omówienie wyglądu i warunków jej powstania.
Dzieci oglądają ilustracje i fotografie przedstawiające tęczę. Nauczyciel czyta wiersz.

,,Tęcza”
A kto ciebie, śliczna tęczo,
Siedmiobarwny pasie,
Wymalował na tej chmurce
Jakby na atlasie?
słoneczko mnie malowało
Po deszczu ,po burzy;
Pożyczyło sobie farby
Od tej polnej róży.
Pożyczyła sobie farby
Od kwiatków z ogroda;
Malowało tęcze – na znak,
Że będzie pogoda!

Maria Konopnicka

3,Rozmowa na podstawie treści wiersza:
Gdzie można zobaczyć tęcze?
Jak wygląda tęcza?
Jakie ma kolory?
Kiedy powstała tęcza?

Dzieci odpowiadają na pytania , opierając się na informacjach zawartych w treści wiersza oraz wcześniej zdobytej wiedzy.

4.,,Kolory” - rymowanka gamowa z chusta animacyjną.

Nauczyciel rozkłada na podłodze chustę animacyjną.
Dzieci stoją dookoła chusty powtarzają rymowankę :

Kolor bawi się z kolorem
pod tęczowym parasolem.

Nauczyciel śpiewa wierszyk na melodię gamy / pierwszy wers – gama do góry,
drugi wers gama na dół. Dzieci biorą chustę za rogi i , śpiewając pierwszy wers, podnoszą chustę do góry, Podczas śpiewania drugiego wersu opuszczają chustę na dół

5.,,Tęcza nad łąką” - słuchanie piosenki, zabawa taneczna przy piosence.

Tęcza, tęcza!Jaka ładna!
Błyszczy w górze kolorami!
Weźmy wszyscy się za ręce,
namalujemy tęczę sami!

6.Zabawa dydaktyczna ,,Coś w pobliżu w kolorze...”

Wyróżnianie i nazywanie kolorów w najbliższym otoczeniu z wykorzystaniem ilustracji.

7,,Tęczowe kredki” - kolorowanie obrazka.

Hania i Olek lubią kolorować. Ulubionym kolorem Hani jest czerwony. Olek nie może zdecydować się ,czy wybrać kolor niebieski czy żółty. Pokoloruj kredki na żółto, niebiesko,czerwono.
Jakie ty lubisz kolory?Jeśli chcesz możesz dorysować kredki w swoich ulubionych kolorach

8.,,Wstążki na wietrze” - zabawa ruchowa ze wstążkami z wymachami ramion.

Nauczyciel rozdaje dzieciom kolorowe wstążki i zaprasza do zabawy, wskazując określone ruchy ramion np. zataczanie kół ramieniem,w płaszczyźnie pionowej, poziomej, ruchy faliste itd.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.