X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17318
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Konspekt zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla płaskostopia

KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNYCH DLA PŁASKOSTOPIA PRZEPROWADZONY W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 4 W OŁAWIE

WIOLETTA CHMIELEWSKA

Temat: Nasze stopy bawią się na wszelkie sposoby.

Cele główne:
wzmocnienie mięśni podeszwowych stóp,
rozwijanie czucia głębokiego mięśni stóp.

Umiejętności:
- zabawy z różnymi przyborami typowymi i nietypowymi.

Wiadomości:
- znaczenie poprawnego trzymania się w staniu , w siadzie oraz podczas zabawy

Cele wychowawcze:
zachęcenie do aktywnego i przyjemnego udziału w zajęciach poprzez
wprowadzenie atrakcyjnych przyborów i zabaw.

Przybory : klocki, kapsle, kasztany,woreczki z grochem

Przebieg:

1.Zabawa na powitanie ,,Stopy witają się ”.

/ Wzmacnianie mięśni wysklepiających stopy/

Uczestnicy zabawy dobrani parami siedzą twarzami do siebie. Na hasło ,,prawe stopy witają się” - dzieci zbliżają do siebie prawe stopy i dotykają się częściami podeszwowymi. Na hasło ,,lewe stopy witają się”- dzieci zbliżają częściami podeszwowymi lewe stopy. W ten sposób dzieci witają się z innymi.

2.Zabawa ożywiająca ,,Wskaż przedmioty palcami stóp”.

/Wzmacnianie mięśni wysklepiających stopy/

Uczestnicy zabawy biegają po całej sali na palcach, z rękoma ułożonymi w ,,skrzydełka”. Na sygnał wskazują wskazują raz prawą , raz lewą stopą różne przedmioty znajdujące się w sali.

3.Zabawa ,,Baletnica”.

/Wzmacnianie mięśni wysklepiających stopy/

Dzieci siedzą na ławeczkach. Czubki palców dotykają podłogi, pięty uniesione w górę. Na sygnał przesuwają kolejno stopy do przodu i do tyłu – imitują kroki baletnicy chodzącej na czubkach palców.

4.Zabawa ,,Gąsienice”.

/Wzmacnianie podeszwowych mięśni stopy.
Rozwijanie czucia głębokiego/

Dzieci stoją wzdłuż ławeczek. Na sygnał naśladują ruchy gąsienicy, przesuwają prawe stopy do przodu, do wyznaczonej linii. Następnie lewe stopy naśladują ruch gąsienicy, wracając do ławeczek.

5.Zabawa ,,Przygotowania do porządków”.

/Wzmacnianie mięśni podeszwowych stóp.
Wzmacnianie mięśni brzucha/

Dzieci są podzielone na cztery grupy. Każda grupa stoi przy jednym pojemniku z przyborami. Na sygnał wszystkie dzieci palcami stóp ( raz prawej, raz lewej) wyciągają przedmioty z pojemnika i przenoszą je na wyznaczone miejsce. Na sygnał ,,odpoczynek” dzieci kładą się na dywanie i wykonują ruchy nóg ,,rowerek”. Zabawa kończy się gdy wszystkie przedmioty są przeniesione na wyznaczone miejsce.

6.Zabawa ,,Jeże”.

/Rozwijanie czucia głębokiego stóp.
Elongacja kręgosłupa/

Dzieci wchodzą na wyznaczone pole – do lasu, w którym ukryły się jeże. Na sygnał prowadzącego dzieci chodzą , biegają po wyznaczonym polu. Na sygnał ,,odpoczynek”- dzieci podchodzą do materaca, wchodzą i rozcierają stopy, a następnie naśladują pływanie,, strzałką”. Na sygnał ,,koniec odpoczynku” wracają do lasu.

7.Zabawa ,,Odkurzacz”.

/Wzmacnianie podeszwowych mięśni podeszwowych stóp.
Rozwijanie czucia głębokiego.
Wzmacnianie mięśni oddechowych.
Rozciąganie mięśni piersiowych/

Dzieci naśladują robienie porządków. Odkurzaczem , czyli palcami stóp, zbierają wszystkie rzeczy znajdujące się na wyznaczonym polu i wrzucają je do odpowiednich pojemników: wszystkie kapsle do jednego pojemnika, kasztany do innego itd. W czasie sprzątania na hasło ,,odpoczynek” - dzieci ustawiają się w kole i przyjmują pozycję średnią Klappa. Między nimi rozłożone są piłeczki do tenisa stołowego. Na sygnał prowadzącego wszyscy jednocześnie silnie dmuchają w piłeczki tak, aby potoczyły się one w stronę kolegów. Na hasło prowadzącego ,,koniec odpoczynku”- dzieci wracają do sprzątania.

8.Zabawa ,,Budowanie zamków z klocków”.

/Umiejętność zachowania poprawnej postawy podczas zabawy.
Wzmacnianie mięśni wysklepiających stopy/

Dzieci podzielone są na cztery grupy. Każda grupa zajmuje pozycję w siadzie ugiętym na materacach ( uczestnicy jednej grupy tworzą koło). Przed każą grupą znajdują się różne klocki. Zadaniem grup jest zbudowanie, za pomocą stóp, dowolnego zamku. Zabawa kończy się , gdy wszystkie budowle są ukończone. Wówczas prowadzący ocenia prawidłowość ćwiczenia, zachowanie prawidłowej postawy podczas zabawy oraz pomysłowość budowli.

9.Zabawa ,,Mycie się”.

/Usprawnianie mięśni podeszwowych stóp.
Dzieci po ciężkiej pracy – budowanie zamków- dbając o higienę, przystępują do mycia całego ciała za pomocą stóp ( stopy to mydełka)/

10.Zabawa ,,Wycieranie po myciu”.

/Usprawnianie mięśni podeszwowych stóp/

Dzieci po dokładnym umyciu się przystępują do wycierania, używając stóp jako ręcznika.

11.Zabawa ,,Wichura”.

/Ćwiczenia oddechowe/

Dzieci podzielone są na dwie grupy. Jedna z nich- to drzewa. Dzieci tej grupy wykonują siad skrzyżny z rękoma wyciągniętymi w górę ( jak drzewa z gałęziami)
Druga grupa - to wichura. Dzieci z tej grupy dmuchają z jednej strony na drzewa. Te kołyszą się na wietrze. Jeśli wiatr jest silniejszy – to drzewa kołyszą się bardziej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.