X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17302
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Andrzejkowe zwyczaje - zajęcie otwarte w grupie 5 latków

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA NAUCZYCIELI „ANDRZEJKOWE WRÓŻBY”

TEMAT;
Andrzejkowe zwyczaje

CELE:
Zapoznanie dzieci z ludowymi zwyczajami andrzejkowymi
Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia;
Dostarczanie okazji do przeżywania radości ze wspólnej zabawy
Rozbudzanie aktywności dzieci

FORMY PRACY :
zajęcie otwarte z aktywnym udziałem nauczycieli

POMOCE;
” Wieczór Andrzejkowy” wiersz D. Geller
Miska z wodą, monety jednogroszowe;
Kostka do gry;
Kontury kota w kolorach( czarny, zielony, żółty, niebieski, biały, czerwony)wizytówki
Pomoce potrzebne do realizacji poszczególnych zabaw(lusterko, wałek, chusteczka itp.)
Balony z wróżbami, jajka niespodzianki(żółte środki ); cukierki dla każdego dziecka po jednym;
Szkatułka, klepsydra, płyta CD z muzyką
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Dzieci przed zajęciem wybierają sobie kontur kota w ulubionym kolorze i przyklejają na niego swoje imię. Będzie to jego wizytówka.
Nauczyciele wybierają wizytówkę, wpisują swoje imię

1. WITAM WSZYSTKICH A SZCZEGÓLNIE TYCH...
Dzieci siedzą na dywanie, a nauczyciel podaje kilka wersji powitania:
-witam wszystkich, a szczególnie panny na dzisiejszym zajęciu
-witam wszystkich, a szczególnie tych, którzy nie mają dzisiaj humoru;
-witam wszystkich, a szczególnie tych, którym nie chciało się dzisiaj wstać itp.
Dziecko, które uzna że dana wersja powitania dotyczy jego macha ręką na powitanie.

2.ZAPOZNANIE DZIECI Z WIERSZEM D. GELLNER „ WIECZÓR ANDRZEJKOWY”

3.ZAPOZNANIE DZIECI Z LEGENDĄ O ANDRZEJKOWYCH WRÓŻBACH ORAZ PRZYSŁOWIAMI ZWIĄZANYMI Z DNIEM ŚW.ANDRZEJA.

4.RZUT MONETĄ DO MISKI Z WODĄ
Na środku sali stoi miska z wodą, wszyscy uczestnicy zajęcia stoją wokół miski. Wspólnie wypowiadamy zaklęcie.
HOKUS- POKUS- MOROKUS;
OBRACAM SIĘ NA PIĘCIE
I WYPOWIADAM ZAKLĘCIE.
HOKUS- POKUS- MOROKUS
ABY MARZENIA SIĘ SPEŁNIŁY
WRÓŻBY DLA MNIE DOBRE BYŁY,
RZUCAM GROSIK W PODARUNKU
I ROK BĘDZIE BEZ FRASUNKU”
Po zaklęciu wrzucamy monetę do miski.

5.ZABAWY Z MUZYKĄ
Dzieci tańczą w rytm muzyki, na przerwie w muzyce wybrane dziecko losuje ze szkatułki jako z ukrytym w środku numerem zadania do wykonania. Inne dziecko odszukuje nietoperza z wylosowanym numerem, a osoba prowadząca odczytuje polecenie do wykonania.
Polecenia do wykonania:
1.Dziewczynki tworzą szpaler szczęścia, a chłopcy przechodząc muszą uścisnąć jak najwięcej dłoni.
2.Każdy z nas robi 5 przysiadów
3.Chodzimy po całej sali i witamy się pupami
4.Dobieramy się parami chłopiec dziewczynka i wspólnie tańczymy.
5.Chodzimy po sali jak pieski.
6.Chodzimy po sali z dłońmi przyklejonymi do naszych kolan.

6. WRÓŻBA JAKI JESTEM
Dzieci siedzą na dywanie, na środku rozkładamy wokół czarnego hula hop przedmioty( wałek, zegarek, lusterko. pieniądz, korale, książka, łyżka, chusteczka, grzebień, mydło, kamyk, cukierek).W środku obręczy znajduje się plastikowa butelka. Dzieci kręcą butelką, która po zatrzymaniu wskazuje jeden z przedmiotów leżących na dywanie. Nauczyciel odczytuje znaczenie symbolu.
wałek- silny charakter
zegarek- spóźnialski, lubisz długo spać
lusterko- pięknisia, laluś
pieniądz-jesteś rozrzutny
korale- elegantka, elegant
książka-naukowiec
łyżka- łakomczuch
chusteczka-beksa lala
grzebień-elegant
mydło- czyścioszek
kamyk-twardziel
cukierek-jesteś mało wytrwały

7.CO MÓWI CYFRA jaki prezent dostaniesz w najbliższej przyszłości
Dzieci siedzą na dywanie po kolei rzucają kostką do gry, odczytują liczbę oczek i wybierają odpowiedni kartonik z cyferką . nauczyciel odczytuje co oznaczają poszczególne cyfry
1 kto ma liczbę jeden dostanie prezentów siedem;
2. kto ma liczbę dwa dostanie prezencie pluszowego lwa
3. kto ma liczbę trzy dostanie niedługo dwie ciekawe gry
4.kto ma liczbę cztery dostanie dwa mini komputery
5.kto ma liczbę pięć dostanie album do zdjęć
6. kto ma liczbę sześć dostanie coś co można zjeść.

8. ZABAWA „ PALETA BARW”
Dzieci siedzą na dywanie na sygnał podany przez nauczycielkę zamieniają się osoby, które maja wizytówkę w kolorze np. czarnym, czerwonym itp. Zabawa trwa do momentu, Az wszystkie kolory zostaną wywołane. Na hasło „ paleta barw” wszystkie osoby zamieniają się miejscami. Na zakończenie nauczycielka odczytuje co oznacza dany kolor.

9. WRÓŻBA WYBIERZ SYMBOL
Dzieci siadają do stolików, gdzie leżą kartki z narysowanymi symbolami i kredki. Dziecko ma wybrać jeden symbol i pokolorować go. W tle leci spokojna muzyka..
Po zakończeniu nauczycielka odczytuje co dany symbol oznacza.( kto pomalował serce proszę aby wstał- czeka cię wielkie szczęście i miłość itp.)


10WĘDRUJĄCA MISKA Z ZACZAROWANĄ KULĄ
Dzieci siedzą na dywanie w kole każde po kolei podaje sobie miseczkę z zaczarowaną kulą i mówi, która wróżba najbardziej podobała się dziecku.

11.POŻEGNANIE
Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólna zabawę i prosi, aby dzieci wybrały z tajemniczego pudełka niespodziankę, Nauczyciele wybierają balony z wróżbą w środku. Zaproszenie dzieci do zabaw dowolnych.

Literatura
Uroczystości w przedszkolu – tom2
Z zabawą i bajką w świecie sześciolatka-L. Bzowska; R. Kownacka; M. Lorek; A. Sowińska
Uczymy się bawiąc- L. Bzowska; R. Kownacka
Metody pedagogiki zabawy w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. R. Domań
Materiały własne ze szkoleń i warsztatów metodycznych

Opracowała Małgorzata Olszewska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.