X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1717
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami w grupie dzieci 3-4 - letnich pt. "Urodziny misia"

Przygotowanie do zajęcia:

Tydzień przed planowanymi zajęciami dzieci otrzymały list od Misia, który prosił dzieci, by pomogły mu przygotować zaproszenia do rodziców oraz przygotować salę (porządki i dekoracje) na jego czwarte urodziny.

Cel ogólny:
- propagowanie społecznej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” w przedszkolu.
- zachęcanie rodziców do czytania swoim dzieciom w domu.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna bohaterów ulubionych książek,
- z uwagą wysłucha czytanego tekstu,
- potrafi liczyć i przeliczać do 4
- potrafi zaprezentować się przed rodzicami,
- prawidłowo reaguje na żywą muzykę i przerwę w muzyce,
- ma okazję do działania z rodzicami,
- odczuwa nastrój radości ze wspólnej zabawy.
Rodzic:
- lepiej pozna swoje dziecko i jego możliwości,
- potrafi z dzieckiem współdziałać.

Metody:
- czynne – zadań stawianych do wykonania,
- słowne- rozmowa, wiersze, opowiadanie.

Formy:
- zbiorowa,
- w parach – rodzic i dziecko.

Środki dydaktyczne: Duży miś świątecznie ubrany (oddziałowa maskotka), maskotki misiów i bohaterów książki „Kubuś Puchatek”, Książki o misiach z naszej przedszkolnej biblioteczki, materiały plastyczne, płyty CD, słodycze i napoje.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie rodziców piosenką „Różowy miś” (muz.: F. Leszczyńska, sł.: Z. Bronikowska) i zaproszenie ich do wspólnej zabawy.

2. Wprowadzenie w tematykę zajęć:
- Wszystkie dzieci w przedszkolu miały już swoje święto urodzinowe, a dziś ma święto urodzinowe nasza oddziałowa maskotka - miś Kubuś, obchodzi swoje czwarte urodziny.
- Policzymy najpierw baloniki koło misia, a potem paluszki do 4.
- Czy pamiętacie dlaczego dzieci nazwały misia Kubuś?
- Czy wiecie dlaczego nazywamy się „Misie”?
- N. wygłasza wiersz M. Terlikowskiej „Przyjaciel” (trzyma w rękach maskotkę misia):
Jak miło misia wziąć do ręki!
Jest taki ciepły, taki miękki.
Miś lubi wszystko co i wy:
Śmieszne mruczanki, bajki, gry.
A z kim wieczorem zasypiacie?
Z misiem, bo to przyjaciel!

3. Prezentowanie misiowi Kubusiowi i rodzicom: wierszy i piosenek o misiach poznanych w przedszkolu:
- Wygłoszenie wiersza „Niedźwiedź” J. Brzechwy.
- Zabawa przy piosence „Jadą, jadą misie” (sł. B. Kossuth, mel. popularna),
- Inscenizowanie przez dzieci wiersza „Naprawiamy misia” Cz. Janczarskiego
- Zabawa taneczna przy piosence „Dwa malutkie misie” (sł. M. Wieman, mel. popularna).

4. Prezentacja rodzicom książek poznawanych w przedszkolu na zajęciach, których bohaterami są misie:
książki o Kubusiu Puchatku,
książki o Misiu Uszatku,
książki o Misiu Bruno.
Chętne dzieci wymieniają tytuły, bohaterów lub opowiadają o wybranej przygodzie swoich ulubieńców.

5. Zabawa muzyczno- ruchowa „Misie”.
Gdy nauczycielka włączy muzykę żywą dzieci – misie biegają po sali na czworakach, gdy muzyka cichnie „misie” zasypiają, a gdy znowu pojawia się żywa muzyka misie budzą się i biegają dalej na czworakach.

6. Dzieci wspólnie z rodzicami (siedząc na dywanie) słuchają wybranych fragmentów książki „Kubuś Puchatek” A. A. Milne o urodzinach Kłapouchego czytanych przez chętnego rodzica.
- Krótka rozmowa na temat wysłuchanego fragmentu opowiadania, np.
- Jaką niespodziankę urodzinową sprawili Kłapouchemu przyjaciele?
- Jakie prezenty otrzymał Kłapouchy?

7. Zaproszenie do wspólnej zabawy balonikami, rodziców i dzieci przy spokojnej muzyce z płyty CD.

8. Przygotowanie urodzinowej laurki dla misia - praca dziecka z rodzicem, ułożenie i wpisanie życzeń, wykorzystanie wyłożonych materiałów plastycznych.

9. Urodziny Misia Kubusia:
- Prezentacja przygotowanych laurek przez dzieci, odczytywanie ułożonych życzeń przez rodziców.
- Odśpiewanie misiowi wspólnie „Sto lat”.
- Miś zaprasza wszystkich na poczęstunek - przygotowany przez rodziców.

10. Zachęcenie rodziców do przeczytania dalszego ciągu przygód bohaterów „Kubusia Puchatka” i czytania innych książek swoim dzieciom.
Podziękowanie dzieciom i ich rodzicom za udział w zajęciu i wspólną zabawę.


Tekst czytany podczas zajęcia zaczerpnięto z książki:
A. Milne „ Kubuś Puchatek”, ( s. 67-77), w tłumaczeniu Ireny Tuwim, Nasza Księgarnia , Warszawa 1990.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.