X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17120
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Skąd się bierze prąd? Scenariusz zajęcia koleżeńskiego

Scenariusz zajęcia koleżeńskiego

Data: 23.01.2012 r.
Prowadząca: Agnieszka Woźniak
Grupa: 5,6 - latki
Temat kompleksowy: ,,Urządzenia techniczne”
Temat zajęć: ,,Skąd się bierze prąd?”

Główne treści edukacyjne:
● Wspomaganie rozwoju mowy dzieci,
● Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne i budzenie zainteresowań technicznych,
● Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
● Kształtowanie umiejętności społecznych: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.

Cele główne:
- rozwijanie mowy,
- poznanie techniki stworzonej przez człowieka,
- rozwijanie sprawności rąk oraz koordynację wzrokowo – ruchową potrzebną do nauki pisania,
- rozwijanie zainteresowania czytaniem i pisaniem
Cele operacyjne. Dziecko:
- przechodzi przez skakankę utrzymując równowagę, układa stopę jedna, za drugą.
- potrafi odpowiedzieć na pytanie skąd się bierze prąd,
- nazywa elektrownie widniejące na obrazkach,
- wie, że elektrownia wodna, słoneczna i wiatrowa nie zanieczyszczają środowiska, a elektrociepłownia – zanieczyszcza.
- potrafi powiedzieć do czego potrzebne jest światło w życiu człowieka, ogrzewanie, oraz napęd,
- wie, że źródłem prądu jest bateria i gniazdko elektryczne,
- potrafi wymienić urządzenia elektryczne, które znajdują się u niego w domu,
- wyjaśnia jakie środki należy zachować podczas korzystania z urządzeń elektrycznych (np. nie wkładać palców lub innych przedmiotów do gniazdka, samodzielnie nie włączać wybranych urządzeń, nie wkładać urządzeń elektrycznych do wody itp.)
- wie, że nie może samemu korzystać z urządzeń elektrycznych,
- odpowie na pytanie n-la,
- uczestniczy w zabawie,
- wie, że z urządzeń, które mają zniszczony lub przerwany przewód nie należy korzystać.
- podaje nazwy elektrowni widniejących na obrazkach,
- nalepia brakujące elementy obrazków,
- rozpoznaje wyrazy wprowadzone do globalnego czytania w połączeniu z obrazkiem,
- dokładnie kreśli linie proste i ukośne.
Metody: słowna, oglądowa.

Forma organizacyjna: praca z całą grupą, indywidualna.

Środki dydaktyczne: skakanka, obrazki przedstawiające elektrownie (wodną, słoneczną, wiatrową, elektrociepłownię, oraz źródła prądu (bateria gniazdko elektryczne), karta pracy K3. s.5 ,,Zanim zostaniesz pierwszakiem”.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie na zajęciach.
2. Zabawa ruchowa ,,Płynie prąd” – zabawa z elementem równowagi. Na podłodze leży ułożony ze skakanek przewód elektryczny. Dzieci są prądem, który płynie przewodem elektrycznym – kolejno przechodzą po skakance ustawiając na niej stopy.
3. ,,Skąd się bierze prąd? – rozmowa kierowana przy tablicy. Wyjaśnienie dzieciom skąd się bierze prąd (różne źródła energii-elektrownie wiatrowe, wodne, słoneczne, elektrociepłownie). Wyjaśnienie, które elektrownie nie zanieczyszczają środowiska, bo wykorzystują siły natury.
Omawianie znaczenia prądu (światło, ciepło, napęd) oraz źródeł prądu (bateria, gniazdka sieci elektrycznej). Zachęcanie dzieci do swobodnych wypowiedzi, podawanie nazw urządzeń domowych, które nie działałyby, gdyby nie było prądu.
4. Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw podczas zabawy w pobliżu instalacji elektrycznych. Przypomnienie dzieciom o tym, ze tylko pod opieką osoby dorosłej mogą korzystać z niektórych urządzeń elektrycznych. Udzielanie odpowiedzi na pytanie: Czy życie bez prądu elektrycznego byłoby możliwe?
5. Zabawa ,,Iskierka” – dzieci siedzą w kole i przekazują iskierkę koledze poprzez uścisk dłoni. Wyjaśnienie dzieciom, że w podobny sposób płynie prąd w przewodzie, gdyby któreś z dzieci puściło kolegę – iskra, by nie przeszła i tak samo, gdy przewód jest przerwany to prąd nie płynie.
6. Uświadomienie dzieciom, że z urządzeń elektrycznych, które mają zniszczone lub przerwane przewody nie wolno korzystać.
7. ,,Elektrownie” – praca z kartą pracy. Nazywanie kolejnych elektrowni widocznych na obrazkach. Nalepianie brakujących fragmentów na fotografiach. Wprowadzenie do globalnego czytania wyrazów: elektrownia węglowa, wiatrowa, wodna i słoneczna. Rysowanie szlaczków na dole strony – linie proste i ukośne.
8. Zakończenie zajęć. Pochwała dzieci za czynny udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.