X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17117
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Opracowujemy kontrakt grupowy. Scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia

Data: 12.09.2011 r.
Prowadząca: Agnieszka Woźniak
Grupa: 5,6 - latki
Temat kompleksowy: ,,Puchatki uczą się zgodnie bawić i pracować w grupie”
Temat zajęć: ,,Opracowujemy kontrakt grupowy”

Główne treści edukacyjne:
● Wspomaganie rozwoju mowy dzieci,
● Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
● kształtowanie umiejętności społecznych: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.

Cele główne:
- rozwijanie mowy,
- poznanie reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej,
- nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach życiowych oraz przewidywania skutków własnych zachowań.

Cele operacyjne. Dziecko:
- określi, które z zachowań przedstawionych na ilustracji jest właściwe, a które nie,
- przeczyta globalnie wyrazy: TAK, NIE,
- potrafi wyjaśnić co oznacza słowo: kontrakt,
- potrafi powiedzieć jakie są skutki właściwego i niewłaściwego zachowania w przedszkolu.

Metody: słowna, oglądowa.
Forma organizacyjna: praca z całą grupą, indywidualna.
Środki dydaktyczne: - ilustracje przedstawiające różne sytuacje występujące w przedszkolu, duże kartki z napisami: TAK, NIE, małe kartki z napisami: TAK, NIE, karteczki ze zdaniami dotyczącymi konkretnych zachowań w przedszkolu, marker, tablica na podpisy dzieci.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie na zajęciach.
2. Oglądanie ilustracji umieszczonych na tablicy przedstawiających różne sytuacje występujące w przedszkolu (np. jedzenie posiłków, zgodna zabaw zabawkami, wyrywanie dzieciom zabawek podczas zabawy, bieganie po łazience, ćwiczenia gimnastyczne itp). Określanie, które z tych zachowań są właściwe, a które nie.
3. Czytanie globalne wyrazów: TAK, NIE (zapis na małych karteczkach) dzieci przy każdym obrazku umieszczają karteczkę z informacją: TAK –zachowujemy się w przedszkolu, NIE – należy tak się zachowywać w przedszkolu.
4. Zapoznanie dzieci z pojęciem kontraktu grupowego. Co to jest kontrakt (umowa w jakiejś sprawie, w której ustalone są pewne zasady, których trzeba przestrzegać dla dobra wszystkich).
Wyjaśnienie dzieciom, że my też będziemy układać nasz kontrakt grupowy, który pomorze nam w tym byśmy dobrze czyli się w przedszkolu.
5. Zabawa orientacyjno – porządkowa ,,Szukaj pary”.
Zadaniem dziecka –na sygnał nauczyciela (uderzenie w tamburyn) jest znalezienie pary np.: osoby, która też dziś ma bluzeczkę z krótkim rękawkiem, osoby, która ma dzisiaj dobry humor, osoby, która lubi jeść jabłka itp.
6. Układanie kontraktu grupowego. Umieszczanie pod słowami: TAK, NIE karteczek ze zdaniami podanymi przez nauczyciela np.: ,,W przedszkolu huśtamy się na krzesełkach” lub ,,W Przedszkolu dzielimy się zabawkami”. Określanie, które zachowanie jest właściwe, a które nie i jakie są skutki właściwego i niewłaściwego zachowania się w danej sytuacji w przedszkolu.
7. Odczytanie przez nauczyciela kontraktu. Pytanie do dzieci: Czy zgadzają się na taką umowę, czy chciałyby coś dopisać. Podpisywanie się pod kontraktem własnym imieniem jako znak akceptacji.
8. Zakończenie zajęć. Pochwała dzieci za czynny udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.