X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17052
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dary jesieni. Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie dzieci 5- i 6-letnich.


Temat kompleksowy: Jesienne spacery.
Temat dnia: Dary jesieni.

Cele ogólne:
- poszerzanie wiadomości na temat jesieni;
- rozwijanie słuchu fonematycznego;
- rozwijanie umiejętności matematycznych;
- rozwijanie aktywności i inwencji twórczej dzieci (wraz z rodzicami);
- nawiązanie współpracy z rodzicami.

Cele operacyjne: (dziecko...)
- zna nazwy pór roku i ich kolejność;
- dokonuje analizy sylabowej nazw pór roku, darów jesieni oraz wyodrębnia pierwszą głoskę;
- nazywa aktualną porę roku, wymienia jej cechy;
- potrafi wysłuchać czytanego opowiadania i wypowiadać się na temat jego treści;
- próbuje ocenić postępowanie głównego bohatera opowiadania;
- wie, w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy;
- potrafi wymienić dary jesieni;
- tworzy zbiory według określonych cech przedmiotów;
- przelicza w zakresie 10;
- aktywnie uczestniczy w proponowanych ofertach zabaw i włącza do nich rodziców;
-współpracuje z rodzicami podczas wykonywania ludzików z kasztanów, żołędzi i łupin orzechów.

Metody pracy:
a) Oparte na aktywności nauczyciela: opowiadanie, pokaz, tłumaczenie, stawianie pytań, polecenia, pochwały;
b) Oparte na aktywności dziecka: obserwacja, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, zabawy ruchowe, działanie.

Formy organizacyjne: zbiorowa, indywidualna.

Pomoce dydaktyczne: magnetofon; płyta CD z dowolną muzyką taneczną; płyta CD z muzyką klasyczną „Pizzicato Polka” L.Delibes oraz A. Vivaldiego „Cztery pory roku - Jesień”; kolorowe chusty; ilustracje przedstawiające pory roku; kartoniki z cyferkami; liczmany; tekst opowiadania M. Kownackiej „Idzie zima, chudy nie przetrzyma”; ilustracje przedstawiające: wiewiórkę, sowę, borsuka, lisa, chomika, myszkę, skrzata; kasztany; żołędzie; szyszki; orzechy; łupiny orzechów; plastelina; zapałki.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Wspólne zabawy z rodzicami.
1. Powitanie częściami ciała – kiedy gra muzyka to dzieci tańczą z rodzicami, gdy muzyka ucichnie witają się częściami ciała, jakie wskaże nauczyciel: ręce, kolana, brzuch, nos, plecy, pięty, łokcie.
2. Zabawa ruchowa z chustami „Duszki” do muzyki klasycznej „Pizzicato Polka” L.Delibes.
Po zabawach rodzice siadają i obserwują swoje dzieci.
3. Dzieci wspólnie układają we właściwej kolejności ilustracje przedstawiające pory roku, dokonują analizy sylabowej nazw pór roku i wyodrębniają pierwszą głoskę. Następnie przeliczają i pokazują tyle palców ile jest pór roku oraz odszukują kartonik z cyfrą wskazującą ilość pór.
4. Rozmowa na temat obecnej pory roku:
- jaka jest pora roku?
- po czym poznajemy, że jest ta pora? Co dzieje się z przyrodą? (spadają liście z drzew, pada deszcz, wieje wiatr, na dworze coraz chłodniej, trzeba cieplej ubierać się, ptaki odlatują do ciepłych krajów).
5. „Taniec liści” do utworu A. Vivaldiego „Jesień” – improwizacja ruchowa.
6. Słuchanie opowiadania M. Kownackiej „Idzie zima, chudy nie przetrzyma”.

Kiedy fruwa babie lato, dobrze się powodzi skrzatom!
Orzeszki laskowe, owoce róży, wszystko to skrzatom służy.
Skrzat Gagatek, w pysznym humorku spotkał wiewiórkę:
- Co niesiesz w worku?
- Na zimę orzechy. Zima to nie śmiechy!
- Chodź ze mną na spacer, pójdziemy przez lasy.
- Oszalałeś skrzacie? Ja robię zapasy. Idzie zima – chudy nie przetrzyma.
Poszedł skrzat dalej – dziupla wypróchniała.
- Kto też się tam chowa? – Stuk...puk....
- U- hu – hu!
- Aaa! To puszczyk – sowa!
Wybierz się ze mną na spacer! – czy słyszysz?
- Nie mogę! Też pomysł! Całą noc łowię myszy!
Idzie zima – chudy nie przetrzyma!
- Ano, trudna rada – trzeba dalej szukać!
Jakaś piękna nora – mieszkanie borsuka!
- Kumie borsuku, na spacer proszę!
- Chrum, chrum..! spacerów nie znoszę!
Muszę pod skórką sadło gromadzić, bo tylko tłusty zimie poradzi!
Wyszedł skrzatem z lasu – przez pole pomyka.
- Gwałtu ! Gdzie ja wpadam? To nora chomika!
- Kuciu chomiku, przepraszam za to!
Chodźmy na spacer, jest babie lato!
Ale chomik go ofuknął.
- Może byś się w głowę stuknął.
- Co ci do głowy strzela, niebożę, toć ja na zimę gromadzę zboże!
Idzie skrzat dalej – lisek pomyka.
- Dokąd Mikito?
- Ja do kurnika. Jak tłuste gąski będzie się jadło, to nam na zimę narośnie sadło.
Siadł skrzat na kamyku.
- No tak zima bliska! Patrzy, biegnie bruzdą ognista myszka!
- Ej, hej, kumo myszko, dokąd kuma pędzi?
- Do ludzkich mieszkań – tam ciepło będzie!
Cap! Skrzat myszkę za ogon, pognali polną drogą! Myszka została w stodole, pisnęła tylko – tu wolę! Tu zboże.... Dla myszy żniwa! Tu przetrwam zdrowa i żywa!
No, a co zrobił skrzat?
Do pokoju dzieci wpadł – tu przezimuje w kąciku lalek – tu się o zimie nie dowiem wcale!

7. Po wysłuchaniu opowiadania następuje wspólna analiza wysłuchanego utworu.
- kto był głównym bohaterem opowiadania?
- jakie zwierzęta spotkał skrzat? ( pokaz ilustracji przedstawiających zwierzęta)
- jak zwierzęta przygotowywały się do zimy?
- ocena postępowania głównego bohatera opowiadania. Czy ten nasz skrzat to był tak samo pracowity jak zwierzątka, które spotkał?
Uzasadnienie swojej opinii, np. skrzat był leniwy, ponieważ.....
8. „Dary jesieni” – czarodziejski worek.
Dzieci za pomocą dotyku odgadują co znajduje się w worku. Wyciągają przedmiot i umieszczają na dywanie. Po wyjęciu wszystkich: kasztanów, żołędzi, orzechów, szyszek – klasyfikują, przeliczają, odszukują kartonik z cyfrą. Dzieci układają tyle liczmanów, ile jest poszczególnych darów jesieni.
Wspólne zabawy z rodzicami.
9. „Deszczyk” – zabawa taneczno-ruchowa.
10. „Schowaj się za drzewo” - kiedy muzyka gra dzieci tańczą wokół „drzew – rodziców”, kiedy ucichnie stają za „drzewem”.
11. Dzieci wraz z rodzicami wykorzystując przedmioty: dary jesieni - kasztany, żołędzie, szyszki, łupinki orzechów; zapałki; plastelinę, wykonują zwierzęta lub ludziki.
12. Pożegnanie i podziękowanie za wspólnie spędzony czas.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.