X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17043
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wprowadzenie kalendarza pogody. Scenariusz sytuacji edukacyjnej

Scenariusz Dnia Aktywności Edukacyjnej dzieci 4-5-letnich w dniu 11. 10. 2010r
Opracowanie i realizacja: mgr Karina Stępień

Temat dnia: Wprowadzenie kalendarza pogody

Cel ogólny:
utrwalenie znajomości cech charakterystycznych jesieni
rozumienie symboli graficznych – znaków synoptycznych
poznanie kolejności dni tygodnia
nauka odczytywania prognozy pogody
Cele operacyjne:
Dziecko:
- uważnie wysłucha wiersza i wypowie się o jego treści,
- z zainteresowaniem obejrzy teatr o pogodzie,
- zagra na instrumencie perkusyjnym
- koncentruje uwagę na wysłuchaniu prognozy pogody nagranej na kasetę,
- reaguje na zmianę tempa w muzyce, pokazuje tą zmianę ciałem podczas zabawy,
- zatańczy z parasolką naśladując kroki tańca,
- zapozna się z wyglądem planszy kalendarza pogody,
- utrwala dni tygodnia

Metody pracy:
czynne: kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania;
słowne: żywego słowa oraz objaśnienia;
oglądowe: obserwacji i pokazu;
Idea kształcenia muzycznego według C. Orff’a

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Przebieg:

1. Rozgrzewka z gestodźwiękami „Barbapapa’s Groove” – rozwijanie poczucia rytmu i wspólnej zabawy z rówieśnikami przy muzyce.

2. Prezentacja Teatrzyku Muzycznego „Elementy pogody” – do utworu muzyki klasycznej - odegranie roli chmury, słońca, burzy śniegu przy pomocy kukiełek, które mają charakterystyczne cechy, aby je rozpoznać – ćwiczenie uważnego słuchania oraz koncentracji uwagi.

3. Rozmowa na temat bohaterów teatrzyku – wypowiadamy się na określony temat – doskonalimy kompetencje językowe, ćwiczymy pamięć.

4. Zabawa muzyczno – ruchowa „Zapraszamy do zabawy” –zabawa do piosenki doskonaląca poczucie rytmu.

5. Zabawa rozwijająca wrażliwość słuchową „Jaka będzie pogoda?”- słuchamy prognozy pogody nagranej z TV – rozmawiamy o tym, co zostało przepowiedziane na najbliższe dni, rozwijamy kompetencje językowe, ćwiczymy uważne słuchanie.

Jaką prognozę słyszeliśmy na najbliższe dni?

6. Zabawa muzyczno – ruchowa „Mały deszcz – duży deszcz” – reagowanie na zmianę tempa i natężenia dźwięku w muzyce – zabawa do melodii A. Dworaka „Taniec słowiański” – osłuchanie dzieci z muzyką klasyczną.

7. Zabawa taneczna „Taniec z parasolkami” – utrwalenie charakterystycznej cechy jesieni – pory deszczowej, rozwijanie poczucia rytmu, ćwiczenia tańca z naśladowaniem.

8. Zabawa dydaktyczna „Słońce, chmury, deszcz” - poznajemy wygląd znaków synoptycznych i ich przeznaczenie - wzbogacenie słownictwa, rozumiemy symbole graficzne, uczymy się odczytywać prognozę pogody i dopasowywać odpowiedni znaczek.

9. Zabawa słuchowa „Odgłosy pogody” – uważnie słuchamy odgłosu z nagrania CD i dopasowujemy znaczek na tablicę – utrwalanie znajomości znaków synoptycznych

10. Słuchamy wiersza pt. „Tydzień” autorstwa Jana Brzechwy – rozmawiamy o treści wiersza, utrwalamy znajomość nazw i kolejność dni tygodnia na podstawie tekstu literackiego.

11. Zabawa dydaktyczna „Kalendarz pogody” – zapoznajemy się z wyglądem planszy i jej przeznaczeniem – próbujemy samodzielnie opowiadać na czym polega uzupełnianie kalendarza – rozwijanie twórczego myślenia.

12. Zabawa ruchowa na podstawie wierszyka „Gimnastyka dni tygodnia” I. Dziubak – ćwiczenie pamięci odtwórczej, doskonalenie naśladowania

13. Zabawa muzyczno – ruchowa „Zapraszamy do zabawy” –zabawa do piosenki doskonaląca poczucie rytmu, doskonalenie gry na instrumentach perkusyjnych.

„Gimnastyka dni tygodnia”
I. Dziubak

W poniedziałek dwa podskoki
Wtorek lubi kroki w boki
Środa robi dwa kółeczka
No a w czwartek jaskółeczka
W piątek szybko dwa przysiady
A sobota robi ślady


„Tydzień” J. Brzechwa

Tydzień dzieci miał siedmioro:
"Niech się tutaj wszystkie zbiorą!"

Ale przecież nie tak łatwo
Radzić sobie z liczną dziatwą:

Poniedziałek już od wtorku
Poszukuje kota w worku,

Wtorek środę wziął pod brodę:
"Chodźmy sitkiem czerpać wodę."

Czwartek w górze igłą grzebie
I zaszywa dziury w niebie.

Chcieli pracę skończyć w piątek,
A to ledwie był początek.

Zamyśliła się sobota:
"Toż dopiero jest robota!"

Poszli razem do niedzieli,
Tam porządnie odpoczęli.

Tydzień drapie się w przedziałek:
"No a gdzie jest poniedziałek?"

Poniedziałek już od wtorku
Poszukuje kota w worku -
I tak dalej

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.