X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17027
Przesłano:
Dział: Świetlica

Świadome przeżywanie emocji. Konspekt do zajęć świetlicowych

Konspekt do zajęć świetlicowych
Temat: Świadome przeżywanie emocji.
CELE:
Uczeń:
• Potrafi rozpoznać i nazwać przeżywane emocje
• Rozumie, że to od niego zależy, jak przeżywa różne zdarzenia
• Podejmuje próby panowania nad emocjami
• Wie, że emocje to naturalna reakcja organizmu, na daną sytuację i nie należy się ich wstydzić.
• Uświadamia sobie przyczyny swoich emocji
• Przekonuje się, że to od niego zależy jak przeżywa różne emocje
• Podejmuje próby panowania nad swoimi emocjami
METODY: dyskusja, pogadanka, burza mózgów, miniwykład
FORMY: praca indywidualna, grupowa, zespołowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: .Materiał pomocniczy- Stereotypy czyli fałszywe przekonania na temat naszych emocji.
CZAS: dwie godziny lekcyjne
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Miniwykład:

Emocje to silne wzruszenie, przeżycie,
związane z tym, że człowiek reaguje na siebie i na swoje stosunki z otoczeniem. Mają swój znak, mogą być dodatnie , bądź ujemne. Emocje, takie jak gniew, złość, zazdrość, smutek, wściekłość, strach nie mogą być tłumione..
Emocje tłumione narastają i kiedyś z pewnością nieuchronnie wybuchną, być może w niekontrolowany sposób. Emocje, które nas zalewają nie dają nam wytchnienia.
Najważniejszy sposób obchodzenia się z nimi to wpuścić je do środka, poczuć wszystkie ich aspekty pozostając w centrum świadomości. Każdą emocję dobrze jest zaprosić osobno.
2.
Ćwiczenie 1
Praca w grupach 5-6 osobowych, wybór lidera.
Każda grupa otrzymuje listę z nazwami kilku emocji o różnym zabarwieniu. Zadanie polega na ich uszeregowaniu, dzielimy je na dwie grupy. Grupa I – emocje które pomagają skutecznie funkcjonować, a II to te, które ujemnie (destrukcyjnie) wpływają na nasze działania. Lider prezentuje wyniki pracy swojej grupy.
Dyskusja: Czy rzeczywiście wszystkie zapisane po stronie ujemnej emocje są niepożądane
i zaburzają nasze funkcjonowanie? np. strach może czasami chronić nas przed niebezpieczeństwem.
Ćwiczenie 2
Praca w grupach 5-6 osobowych.
Uczniowie w grupach otrzymują kartkę z jednym z 4 powszechnych stereotypów na temat uczuć, próbują odpowiedzieć dlaczego te stwierdzenia są nieprawdziwe.
Stereotypy czyli fałszywe przekonania na temat naszych uczuć:
1. Wszystkie uczucia są bardziej instynktowne niż wyuczone( czy w momencie urodzenia się byłeś już zmartwiony, może rozbawiony)
2.Uczuć nie możemy kontrolować, przychodzą same
3.Emocje należy tłumić.
4. Należy otwarcie wyrażać swoje emocje i to bez względu na konsekwencje.
Ćwiczenie 3
Nauczyciel prosi uczniów żeby zastanowili się:
Jakie nieprzyjemne emocje odczuwacie najczęściej? (wszystkie propozycje zapisujemy na tablicy)
W jakich sytuacjach pojawiają się te uczucia, co im towarzyszy - dyskusja.
Ćwiczenie 4
Praca indywidualna.
Na tablicy pozostają nazwy nieprzyjemnych emocji.
Złość , gniew
Przygnębienie
Smutek
Strach
Zły nastrój
Każdy uczeń otrzymuje kartkę z pytaniem do indywidualnego opracowania. Wybiera jedno uczucie i opisuje różne sposoby radzenia sobie z nim.
Co robię gdy czuję.................?
Jak inni mogą mi pomóc?
Ewaluacja – Uczniowie odpowiadają na pytania:
1. Czego nauczyłem się w czasie zajęć?
2. Co mi się podobało?
3. Co mi się nie podobało?
4. Co było dla mnie najtrudniejsze?
Zakończenie zajęć.

Sporządziła Mirosława Cichoń

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.