X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17014
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Święto ziemniaka w przedszkolu. Scenariusz imprezy dla dzieci 5, 6-letnich

Uczestniczące w imprezie grupy: Leśne Ludki, Muszelki, Żabki.
Dzieci zdobywają sprawność "Miłośnika Ziemniaka".
Nagrodą dla każdego dziecka są medale "Miłośnik Ziemniaka".

Cele ogólne:
- Integrowanie się i nawiązywanie życzliwych kontaktów z dziećmi z innych grup,
- Zacieśnianie kontaktów interpersonalnych z grupą poprzez wspólne organizowanie swobodnych zabaw ruchowych,
- Aktywne uczestniczenie w zabawach, grach i zajęciach ruchowych,
- Przyswajanie nawyku kulturalnego zachowania się.
Pomoce: płyta „Tańce integracyjne”, napis „Kraina Ziemniaka”, duża plansza na punktację z podziałem na trzy grupy, 3 różne stempelki, tekst opowiadania „Krótka bajka o ziemniaku”, 3 kartki z narysowanym konturem ziemniaka, 3 kartony z 5 ziemniakami w środku i gazetami, 3 kosze i po 5 ziemniaków dla każdej grupy, 3 łyżki i po 5 ziemniaków, kręgle do slalomu, 3 nożyki do obierania i 3 ziemniaki, mokry ręcznik, po 2 paski papieru dla każdej grupy, kredki, podkładki, dyplomy dla każdej grupy, medal „Miłośnik Ziemniaka” dla każdego dziecka.

Przebieg imprezy:
1. Recytacja rymowanki przez prowadzące:
„A w naszym przedszkolu impreza nie byle jaka,
bo obchodzimy święto ziemniaka”.

2. Powitanie wszystkich, którzy przybyli do krainy ziemniaka, aby się wspólnie bawić.
Witamy tych, którzy:
 mają dobry humor
 przyszli pieszo do przedszkola
 przyjechali samochodem
 panie nauczycielki i pomoce nauczycieli
 i tych, którzy lubią jeść ziemniaki.

3. Zabawa ruchowa z muzyką i ze śpiewem „Bawię się ja – bawisz się ty” (płyta „Tańce integracyjne).

4. Słuchanie opowiadania pt.: „Krótka bajka o ziemniaku”
Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewną roślinę, o której mówiono, że jest pożyteczna. Kazał posadzić ją w przypałacowym ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z tego wyrośnie. Po jakimś czasie pojawiły się badyle. Zakwitły, ale kwiatki nie były zbyt ładne. Zielone owocki również nie były smaczne. Zagniewany król kazał roślinę wyrwać z korzeniami i spalić.
Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko się dopalało, któryś ciekawy, rozgarnął popiół, aby sprawdzić, co tak ładnie pachnie. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. I tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka, potocznie zwanego kartoflem.

5. Odczytanie treści zagadki: „Pod krzakiem w ziemi rośnie ich wiele, dzieci je chętnie pieką w popiele”.
- Kto jest bohaterem dzisiejszego święta?
- Może ktoś zna inne nazwy ziemniaków? (kartofle, pyry)

6. Podział dzieci na grupy. Wykonanie logo grupy poprzez dorysowywanie elementów do narysowanego dużego kształtu ziemniaka.
Dla każdej grupy, która wykona zadanie po 1 punkcie.

7. Recytacja rymowanki przez prowadzące:
„Niechaj cieszą się dzieciaki i w mig znajdą te ziemniaki,
co ukryte są w kartonie, z gazetami leżą one”.
„Odkopywanie ziemniaków”. Szukanie w pudełku wcześniej ukrytych ziemniaków.
Dla każdej grupy, która wykona zadanie po 1 punkcie.

8. Recytacja rymowanki przez prowadzące:
„Do wiaderka traf ziemniakiem, będziesz sprytnym przedszkolakiem,
najpierw celuj, potem rzuć. Zbieraj punkty i piosenkę z nami nuć”.
„Rzut do celu” – wrzucanie ziemniaków do wiaderka z pewnej odległości.
Grupa zdobywa tyle punktów, ile jest ziemniaków w wiaderku.

9. Recytacja rymowanki przez prowadzące:
„Cóż się teraz będzie działo, łyżka, ziemniak, drżące ciało,
iść z nim trzeba pomalutku.
Komu ziemniak nagle spadnie, ma uśmiechnąć się najładniej”.
„Slalom z ziemniakami”. Trzeba utrzymać ziemniaka na łyżce i przejść wyznaczoną trasę.
Ilość doniesionych ziemniaków do mety odpowiada ilości punktów.

10. Recytacja rymowanki przez prowadzące:
„Kto potrafi szybko zgrabnie, obrać ziemniaczka pięknie i ładnie,
tego mistrzem dziś nazwiemy i w całym przedszkolu o tym rozpowiemy”.
„Mistrz obierania ziemniaków”. Obieranie nożykiem ziemniaków jednakowej wielkości przez nauczycielki.
Punkty są przyznawane zgodnie z rymowanką „Kto pierwszy ten lepszy”.

11. Recytacja rymowanki przez prowadzące:
„Ziemniaki różne kształty mają na wyobraźnię naszą działają.
Niech więc powstają ufoludki i ludziki, a nawet ptaki i kwiatki”.
„Ziemniaczane ludziki”. Wykonanie ludzika – dziwadełka z ziemniaków.
To zadanie każda grupa wykona w swojej sali. Można wykorzystać patyczki, druciki, nakrętki, liście, kawałki tkanin, plastelinę, pinezek, itp.

12. Zabawa na czas „Marsz śmiesznych kartofelków”
Każda grupa otrzymuje długie paski papieru i kredki.
Zadaniem grupy jest narysowanie jak największej ilości śmiesznych kartofelków trzymających się za rączki.
Wygrywa drużyna, która w ciągu 5 minut narysuje najwięcej kartofelków.

13. Podliczenie wyników. Wyłonienie zwycięzców. Wręczenie każdej grupie podziękowań za udział w imprezie oraz medali „Miłośnik Ziemniaka”.

14. Wyeksponowanie wszystkich prac w holu korytarza.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.