X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1683
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć dla dzieci 5, 6-letnich: Zabawy z wodą

Zabawy z wodą - zabawy badawcze(przeprowadzenie prostych eksperymentów), poznanie zjawiska pływania i tonięcia, rozpuszczanie substancji w wodzie, znaczenie wody dla przyrody.

CELE OPERACYJNE:
-dziecko wie, że woda jest warunkiem życia na ziemi
-potrafi przeprowadzić proste doświadczenia
-potrafi wyciągnąć wnioski, na podstawie obserwacji formułuje złożone wypowiedzi

POMOCE:
Miska z wodą, różne przedmioty z otoczenia(korek, kasztan, klocek, klucz, styropian, itp.), słoiki napełnione wodą(7), trochę mąki, cukru, soli, kaszy, proszku do prania, kawy, ilustracje w kształcie kropelek wody, sylwety kropelek( dla każdego dziecka),kredki, bibuła, papier kolorowy, włóczka, klej i nożyczki.


PRZEBIEG I ORGANIZACJA ZAJĘCIA:

1. Zabawa relaksacyjna „Woda”- dzieci siedząc w kręgu podają sobie szklankę wypełnioną wodą, tak, by nic się nie wylało.

2. Eksperymenty z wodę:
- plywanie i tonięcie przedmiotów(dzieci sprawdzają, jak zachowują się w wodzie zgromadzone na stoliku przedmioty)
-rozpuszczanie wybranych substancji w wodzie- po rozpuszczeniu kolejno w każdym ze słoików jednej substancji, porównujemy ją ze słoikiem kontrolnym napełnionym czystą wodą.
Podczas przeprowadzania eksperymentów rozmawiamy z dziećmi o tym co robimy, co się zmieniło, co się dzieje, zadajemy pytania, pozwalamy dzieciom na samodzielne wyciąganie wniosków.

3. Zabawa relaksacyjna – masażyk „Rzeczka”(wg M. Bogdanowicz)

4. „Do czego potrzebna jest woda?”- odkrywanie kropelek wody przez wybrane dzieci, przedstawienie ich treści za pomocą ruchów, gestów i mimiki twarzy.

5. „Kwiatki”- dzieci naśladują zachowaniem kwiatki, poruszają się delikatnie w rytm muzyki, na hasło „susza” dzieci pokazują co dzieje się z kwiatkiem, gdy brakuje wody.

6. „Kropelka”- dzieci siedzą w kręgu z wyciągniętymi do przodu rękoma, mają zamknięte oczy. Nauczycielka podchodzi kolejno do dzieci i puszcza na ich dłoń kropelkę wody. Kto poczuje kropnięcie otwiera oczy.

7. „Wesołe kropelki”- dzieci ozdabiają sylwety kropelek bibułą, papierem kolorowym, kredkami, włóczką
Zorganizowanie wystawki prac, sprzątanie po zakończeniu zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.