X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16820
Przesłano:
Dział: Przedszkole

A. Vivaldi "Wiosna" - rozwijanie umiejętności wypowiedzi twórczych językiem plastycznym

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO I NAUCZANIA POCZĄTKOWEGO
przeprowadzonych w dniu 20 kwietnia 2012 roku przez panią Małgorzatę Chojnacką.

Krąg tematyczny: Podróże dalekie i bliskie.
Temat dnia: Wiosna na łące
Temat zajęcia otwartego: A. Vivaldi „Wiosna” – rozwijanie umiejętności wypowiedzi twórczych językiem plastycznym.

CELE OGÓLNE:
• kształtowanie umiejętności słuchania utworów muzyki poważnej;
• odbieranie i nazywanie wrażeń słuchowych;
• rozwijanie ekspresji ruchowej;
• rozwijanie umiejętności wypowiedzi twórczych językiem plastycznym;
CELE OPERACYJNE - dziecko:
• reaguje odpowiednim ruchem ciała na bodziec;
• ilustruje ciałem charakter muzyki;
• ćwiczenia ortofoniczne – naśladuje odgłosy zwierząt żyjących na łące;
• tworzy pracę plastyczną wg własnego pomysłu;
• umie opowiedzieć o własnym utworze plastycznym;.
METODY:
• metoda aktywizująca: sytuacyjna, inscenizacji;
• praktyczna: ekspresja plastyczna, ruchowa, muzyczna.
FORMY:
• słuchanie muzyki;
• ruch przy muzyce;
• malowanie;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• przebranie dla „Pani wiosny” i różdżka - kwiat; farby, pędzle, kartki, utwór muzyczny „Wiosna” A. Vivaldiego.


Przebieg:

1. Powitanie gości.
- Jestem Pani Wiosna. Zapraszam naszych gości i dzieci na wiosenna łąkę.
2. Zabawa wstępna „Nadejście wiosny” przy muzyce „ wiosna” A. Vivaldiego.
- Pobawimy się w „ Nadejście wiosny”, ja będę Panią Wiosną, a wy dzieci pączkami kwiatów. Kiedy dotknę pączek moim kwiatem , zacznie on powoli rozkwitać. Kiedy wszystkie kwiaty rozkwitną będą tańczyć w rytm słyszanej muzyki. Proszę abyście uważnie słuchały tej muzyki, bo za chwilę o niej porozmawiamy. Przyjmijcie pozycję na czworakach.
Dzieci przyjmują pozycję „na czworakach”, są „pączkami kwiatów”, które jeszcze nie rozkwitły. Na tle muzyki : Wiosna” A. Vivaldiego nauczycielka - „Pani wiosna” krąży między kwiatami co chwila dotykając kwiaty swoją czarodziejską różdżką. Muśnięte różdżką kwiatki rozchylają się, rozwijają i rosną - unoszenie ciała do wspięcia na palcach. Kiedy wszystkie kwiaty rozkwitną zaczynają swój taniec kwiatów – dowolna improwizacja ruchowa będąca ilustracją słuchanej muzyki.
3. Rozmowa na temat wysłuchanego utworu muzycznego :
• Próba rozpoznania i nazwania instrumentu dominującego w utworze:
- Jakie instrument było słychać najczęściej w tym utworze ?( skrzypce)
• określenie nastroju i charakteru wysłuchanej muzyki;
- Jaki nastrój towarzyszy tej muzyce? ( wesoły, radosny )
- Jaka ta muzyka była ?Czy była szybka czy wolna?
- Co wyobrażaliście sobie słuchając tej muzyki ?
• próba odpowiedzi dzieci na pytanie nauczycielki:
- Z jakimi kolorami kojarzy Wam się Wiosna ?
4. Opowieść ruchowa „Wiosna na łące” połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi.
- Pobawimy się teraz w zabawę” Wiosna na łące”. Ja będę wam opowiadała, a wy będziecie to pokazywać ruchem ciała. Kiedy uniosę kwiat do góry będziecie naśladować głosem zwierzę, o którym będę mówić, jeśli kwiat opuszczę przestajecie wydawać odgłosy. Wstańcie i słuchajcie.
Dzieci ilustrują ruchem i głosem opowiadanie nauczycielki na tle muzyki Vivaldiego „Wiosna”: „Pewnego dnia wczesnym rankiem dzieci wybrały się na spacer na łąkę. Słońce powoli wstawało i ogrzewało budzące się rośliny i zwierzęta. Wkoło panowała cisza, dlatego dzieci poruszały się na paluszkach – łąka powoli budziła się do życia. Najpierw dzieci usłyszały bzykanie pracowitych pszczółek (bzz..bzz..bzz..), które przelatywały z kwiatka na kwiatek i zbierały słodki nektar. Po łące spacerowały również mrówki. Było ich bardzo dużo, ale chodziły tak ostrożnie, że się wzajemnie nie potrącały. Na zielonych listkach trawy siedziały świerszcze i poruszały łapkami strząsając z nich krople porannej rosy, cykały cichutko: cyk, cyk, cyk. Dzieci wąchały pachnące kwiatki i dmuchały na dmuchawce, których nasiona unosiły się w powietrzu, wirując w kółeczko. Wtem usłyszały kumkanie – kum, kum, kum – to żabki nawoływały się na poranny spacer, skakały wysoko obserwując, czy nie zbliża się jakieś niebezpieczeństwo. Nagle niespodziewanie pojawił się bocian krocząc dostojnie i wysoko unosząc nogi. Zatrzymał się, stanął na jednej nodze i zaczął nawoływać: kle, kle, kle. Przestraszone żabki pochowały się w trawie. Przyglądał się temu wróbelek, który fruwał nad łąką w poszukiwaniu pożywienia dla swoich dzieci. Trzepotał swoimi skrzydełkami i cicho ćwierkał: ćwir, ćwir, ćwir. Bocianowi znudziło się szukanie żabek, rozwinął więc swoje długie skrzydła i odleciał z łąki. Dzieci już miały wracać do przedszkola, gdy zauważyły ślimaka, który wolno sunął między łodygami kwiatów. Kiedy tylko napotkał na jakąś przeszkodę, szybko chował się do swojego domku, który niósł na grzbiecie. Dopiero po chwili powoli wystawiał głowę i rozglądał się dookoła wygrzewając się w promieniach wiosennego słońca .....
5. Malowana muzyka:
• Słuchanie utworu „Wiosna” A. Vivaldiego i malowanie farbami plakatowymi wiosny na łące.
- Słuchając jeszcze raz muzyki „Wiosna” A. Vivaldiego namalujcie farbami wiosnę na łące.
6. Prezentacja i omówienie prac.
Dzieci, które już namalowały prace, kładą je w wyznaczonym miejscu – „ galerii” i relaksują się przy muzyce.
- opowiedz, co przedstawia twój rysunek.
7. Ewaluacja zajęć: jeśli zajęcia podobały się dzieciom biorą ze stolika „wesołą minkę”, jeśli nie są pewne czy zajęcia im się podobały biorą „minkę poważną”, jeśli nie podobały się – „minkę smutną”. Ułożenie minek na dywanie i sprawdzenie, których jest więcej.
8. Pożegnanie gości.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.