Konspekt do zajęć terapii pedagogicznej - gimnazjum
Temat: Ułamki – ja to wiem!
Rodzaj zaburzenia: trudności w nauce matematyki.
Cel główny:
- utrwalanie wiadomości o ułamkach.
Cele operacyjne:
- uczeń potrafi wykonać działania matematyczne na ułamkach zwykłych: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie,
- uczeń potrafi porównywać ułamki,
- uczeń potrafi poprawnie zapisać ułamek zwykły,
- uczeń potrafi prawidłowo odczytać ułamek dziesiętny.
Cele terapeutyczne:
- usprawnianie myślenia matematycznego,
- ćwiczenie koordynacji wzrokowo – słuchowej,
- ćwiczenie pamięci słuchowej sekwencyjnej,
- ćwiczenie pamięci wzrokowej na materiale symbolicznym.
Metody: praktyczna, wielozmysłowa, aktywizująca.
Środki dydaktyczne: karty pracy, nożyczki, długopis, ołówek.
Przebieg zajęć:
Powitanie uczestnika zajęć, przedstawienie tematu lekcji.
1. „Tabliczka czekolady” - terapeuta objaśnia uczestnikowi zajęć zadanie do wykonania: uczeń jest pracownikiem czekoladziarni. Jego zadanie polega na przygotowaniu tabliczki czekolady według zamówienia klientów:
- Pan Malinowski zamierza kupić ¾ tabliczki czekolady.
- Dwoje dzieci Państwa Malinowskich zjedzą taki sam kawałek. Razem zjedzą 4/6 czekolady.
2. „Który ułamek większy?” – terapeuta układa przed uczniem kwadraty z wyciętymi ułamkami. Zadaniem ucznia jest zapisanie i zapamiętanie ułamków w podanej kolejności (od najmniejszej do największej).
3. Memory – terapeuta rozkłada przed uczniem wycięte elementy z karty pracy(istotne jest, by nie było widać zapisanych ułamków). Gracze Memory na zmianę odkrywają po dwa elementy, prawidłowo odczytując nazwy ułamków. W przypadku odkrycia dwóch jednakowych kart ("pary"), gracz odkłada je na bok. Wygrywa osoba, która odnajdzie najwięcej par.
3. Podsumowanie zajęć –ocena aktywności ucznia podczas zajęć, udzielenie pochwał.
4. Pożegnanie.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 