X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16720
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na straganie. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-6 letnich

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-6 letnich
Krąg tematyczny: Co nam daje jesień?
Temat zajęć : Na straganie
Cele:
-utrwalenie pojęcia „warzywa” oraz trafnego ich rozpoznawania;
-doskonalenie umiejętności uważnego odbioru utworu literackiego ilustrowanego sylwetami pt.”Na straganie” J. Brzechwy;
- doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wyrazów (nazw warzyw) ;
- utrwalenie obrazu graficznego liczby 2;
- kształcenie umiejętności tworzenia i porównywania zbiorów oraz stosowania określenia „ po tyle samo”;
- rozwijanie sprawności manualnej
Środki dydaktyczne : „stragan”, sylwety przedstawiające warzywa, karty pracy, naturalne warzywa, pętle, plastelina lub masa solna dla każdego dziecka, kartoniki do wytworów dzieci
Formy : indywidualna, zbiorowa

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie dzieci i podanie celu zajęć.
2. Przedstawienie treści wiersz J. Brzechwy „ Na straganie” z użyciem sylwet – warzyw.
3. Rozmowa na temat wiersza. Rozpoznawanie warzyw naturalnych.
- Jakie warzywa rozmawiały ze sobą na straganie?
- Co zaproponował szczypiorek koperkowi ?
- O jakim warzywie rozmawiała kalarepka z rzepą?
- A o czym rozmawiała cebula z burakiem?
- Jakie warzywa pokłóciły się ?
- Jakie warzywo miało rozsądzić ich kłótnię?
- Jak nazywa się warzywo, które powtarzało: „ A to feler?”

4. Rozpoznawanie przez dzieci naturalnych warzyw, o których była mowa w wierszu.
Analiza sylabowa wyrazów.
-Będę pokazywać wam teraz warzywa ze straganu, a wy musicie mi powiedzieć jak ono się nazywa i podzielić jego nazwę na sylaby klaszcząc.
N. pokazuje warzywa, a dzieci nazywają je i dokonują analizy sylabowej wyrazów klaszcząc i wypowiadając sylaby
Praca indywidualna z użyciem przygotowanych kart pracy.
- A teraz proszę usiąść do stolików.
- Powiedzcie mi jakie warzywa są przedstawione na waszych kartach?
Dz. Wymieniają nazwy warzyw.
-Narysujcie tyle kółek, ile jest sylab w nazwach warzyw .
-Jeżeli ktoś już narysował kółka może pokolorować warzywo, które ma swojej nazwie 2 sylaby.

5. Zabawa ruchowa Sałatka warzywna
Dz. Wychodzą na środek sali tworzą kółko.
N. rozdaje warzywa dzieciom po 2 tego samego gatunku, dz. nazywają je . N. wymienia nazwy warzyw, a dzieci zamieniają się miejscami.
Dz. po zabawie siadają na dywanie i kolejno układają warzywa
- Sprawdzimy teraz po ile mamy warzyw tego samego gatunku.
Układają warzywa po 2 sztuki tego samego gatunku. Czy w każdej pętli było po tyle samo warzyw?

5. Utrwalenie cyfry 2. Tworzenie zbiorów 2 elementowych. Używanie określenia „po tyle samo”
-Usiądźcie do stolików i w następnej karcie dołączcie do cyfry 2 tylko te pętle, w których jest po 2 warzywa.

6. Praca plastyczna- A teraz ulepimy po 2 warzywa tego samego rodzaju., np. 2 marchewki i 2 buraki. I układamy na kartonikach, które wam przygotowałam.

7. Zakończenie . Podsumowanie. Podziękowanie dzieciom za pracę podczas zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.