X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16637
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie figur geometrycznych. Scenariusz zajęć otwartych i koleżeńskich dla dzieci 3-letnich

Cele ogólne:
• Integracja środowiska przedszkolnego i rodzinnego (15.1)
• Nabywanie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych: koła, kwadratu, trójkąta (4.2)
• Rozwijanie percepcji słuchowej, wzrokowej i koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz orientacji przestrzennej (14.3)


Cele szczegółowe:
• Tworzy pajęczynę wspólnie z rodzicem, przedstawia imieniem siebie oraz swojego rodzica
• Tworzy na dywanie ze sznurka: koło, trójkąt, prostokąt
• Rysuje palcem lub ołówkiem jedną ręką i oburącz figury geometryczne na kartce A 4, dorysowuje palcem brakujące elementy figur geometrycznych
• Szuka kolegi, koleżanki, który(a) ma taką samą figurę geometryczną
• Tworzy w parach na dywanie kształty figur geometrycznych pokazywanych przez nauczyciela
• Rozpoznaje figurę geometryczną, którą pokazuje nauczyciel i na przerwę w muzyce wykonuje zadania zgodnie z instrukcjami nauczyciela:
o wskakuje do koła, które utworzył z kolegą, jeśli nauczyciel pokazuje koło
o dobiega do kwadratu umieszczonego w klasie, jeśli nauczyciel pokazał kwadrat
o podskakuje do trójkąta umieszczonego w klasie, jeśli nauczyciel pokazał trójkąt
o staje obok koła, jeśli nauczyciel grana tamburynie
o staje obok trójkąta, jeśli nauczyciel gra na trójkącie
o staje obok kwadratu, jeśli nauczyciel gra na kołatce

Metody:
• Metody czynne - metoda ćwiczeń
• Metody praktyczne (działanie)
• Metody słowne – rozmowa, objaśnienia i instrukcje
• Metody percepcyjne – obserwacji i pokazu
• Metoda Dennisona
• Metody aktywizujące:
 Metody integracyjne – „Pajęczyna”



Forma organizacji:
• grupowa
• zespołowa
• indywidualna


Środki dydaktyczne:
Figury geometryczne, papier A - 4 z narysowanymi figurami geometrycznymi, emblematy figur geometrycznych, sznurek, magnetofon, płyta CD, ołówek

Czas realizacji: 20 – 30 minut

Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna z rodzicami – „Pajęczyna” (nauczyciel rzuca kłębek wełny do rodzica siedzącego z dzieckiem na dywanie poznając imiona rodziców – „Jestem Beata i rzucam kłębek do Jasia i jego mamy...”
2. Zabawa dydaktyczna – „W krainie figur geometrycznych”
a. Pokaz figur geometrycznych: koła, kwadratu, trójkąta,
b. Rysowanie palcem lub kredką, jedna ręką lub oburącz po śladzie
(w zależności od możliwości dzieci) figur geometrycznych: koła, kwadratu, trójkąta,
c. Dziecko wybiera jedną figurę geometryczną i szuka swojej pary, która ma taką samą figurę geometryczną również w takim samym kolorze (zabawa z udziałem rodziców),
d. Tworzy w parach ze sznurka na dywanie kształty figur geometrycznych pokazywanych przez nauczyciela z pomocą rodziców (zabawa z udziałem rodziców),
e. Biega w rytm muzyki, na przerwę w muzyce obserwuje, jaką figurę pokazuje nauczyciel i wykonuje instrukcje zgodne z wcześniejszymi ustaleniami (zabawa z udziałem rodziców),
f. Biega w rytm muzyki, na przerwę w muzyce słucha na czym gra nauczyciel i wykonuje instrukcje zgodne z wcześniejszymi ustaleniami (zabawa z udziałem rodziców) .

Opracowała: Beata Szelągowska – Stypik

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.