X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16624
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesień w ogrodzie. Scenariusz zajęć wychowania przedszkolnego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH DLA DZIECI
Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO „0”


PROWADZĄCA: Anna Agnieszka Wardęcka

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY –5-LATKI

TEMAT BLOKU: „Jesień w ogrodzie”.

TEMAT DNIA: „Praca na działce”.

ZAPIS W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ:
1.1., 3.1., 4.1, 5.4., 7.2., 8.1., 9.2., 12.1., 13.6., 14.5.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Płyty CD z podkładami melodycznymi, dekoracje jesienne, koszyczki, warzywa, strój Pani Jesieni, stół, garnek, deseczka, nóż, obrus, stroje warzyw i kucharki, kuchenka, koszyki z warzywami, przetwory warzywne, sok pomidorowy, sok marchewkowy, plastikowe kubeczki, styropianowy domek, plastelina, koszyk z zamykaniem.

METODY:
Słowne – objaśnienia, piosenka, rozmowa, przedstawienia, inscenizacje
Czynne – zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
Oglądowe – pokaz, obserwacja


CELE OGÓLNE ( hasła programowe):
Odgrywanie ról poprzez uczestniczenie w przedstawieniach na temat warzyw za pomocą mimiki, gestu, ruchu, posługiwania się rekwizytami.
Aktywizowanie myślenia dzieci poprzez rozwiązywanie zagadek słuchowych.
Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez wykonywanie form plastycznych.
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci poprzez nazywanie warzyw, opowiadanie o nich.
Doskonalenie umiejętności muzycznych, tanecznych.

CELE SZCZEGÓLOWE ( instrumentalne):
Sfera poznawcza:
dz. zna wiersze i piosenki o jesieni,
dz. zna niektóre warzywa.
Sfera kształcąca:
dz. zaprezentuje swoją rolę podczas przedstawień,
dz. zaprezentuje piosenki pt.: „Przyszła jesień”, „ Maszerują przedszkolaki”, „ Głowa, ramiona”, „ Ogórek”, „ Plastoludki”, zainscenizuje ruchem piosenki,
dz. rozwiąże zagadki słowne dotyczące warzyw,
dz. ulepi warzywa z plasteliny, ułoży zgodnie z ilością serwetek,
Sfera wychowawcza:
dz. potrafi współdziałać w grupie
dz. aktywnie uczestniczy w zajęciach.

LITERATURA:
1. „Elżbieta Czerwińska, Małgorzata Narożnik „ Słoneczna biblioteka”.
2. Rosita Corbella Paciotti „ Tak się bawię, kiedy pada deszcz”.
3. E. Lipska, M. Przychodzińska „ Metodyka. Muzyka w nauczaniu początkowym”.
4. E. Stadtmuller „ Od lata do lata w towarzystwie skrzata”.
5. J. Stec „ Zagadki dla najmłodszych”.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Inscenizacja jesienna.

N: Witam Was serdecznie mam tu koszyczek jeszcze pusty, lecz za chwilę coś się stanie pełno warzyw tu się znajdzie, bo czy wiecie moi mili jaka pora roku wraz z warzywami przychodzi, taka piękna roześmiana z koszem darów pięknie ubrana.

Dz. JESIEŃ

Jesień: Witam was serdecznie. Usiądźcie prosto, na tym dywanie, każdy dziś prezent jakiś dostanie.

Dziecko 1: Kto ma dla pani Jesieni jakieś warzywo niech je włoży do koszyczka.
( dzieci wkładają warzywa do koszyka Pani Jesieni)

2. Prezentacja piosenki pt.: „ Przyszła jesień” i inscenizacji muzyczno – ruchowej.

3. Przedstawienie pt.: „Warzywa” J. Tuwima

Jesień: Za wszystkie dary serdecznie dziękuję i teatrzykiem się zrewanżuję.

„ Warzywa” J. Tuwim

DZIECKO
Posłuchajcie opowieści, która w głowie się nie mieści!!!

Wszyscy:
Położyła kucharka na stole:

(kucharka podchodzi do stolika, na którym są kosze z warzywami, dzieci wstają po kolei)

Kucharka:
Kartofle,
buraki,
marchewkę,
fasolę,
kapustę,
pietruszkę, selery, i groch

Wszyscy:
Och! Och!

Kucharka:
Zaczęły się kłótnie,
kłócą się okrutnie:
kto z nich większy, a kto mniejszy,
kto ładniejszy,
kto zgrabniejszy:
kartofle, buraki,
marchewka, fasola,
kapusta, pietruszka,
selery i groch.

Wszyscy:
Ach! Ach!
Wzięła kucharka nożem ciach! ciach! Pokrajała, posiekała.
Kucharka:
Kartofle,
buraki, marchewkę,
fasolę,
kapustę,
pietruszkę, selery, i groch.
I do garnka!

Wszyscy:
Och! Jaki zapach wspaniały,
warzywa się przydały!

4. Oglądanie i rozmowa na temat przetworów warzywnych przyniesionych przez dzieci.
Opowiadanie o różnych rodzajach przetworów powstających z warzyw, o przygotowywaniu zapasów na zimę we własnym domu.

5. Degustacja soku pomidorowego i marchewkowego, rozmowa na temat smaku, zapachu, wyglądu.

6.Rozwiązywanie zagadek słownych o warzywach, wyciąganie z koszyka warzywa o którym jest mowa.

ZAGADKI SŁOWNE DOTYCZĄCE WARZYW:
1.Czerwony brzuszek i ogonek mały. Będzie z niego pewnie barszczyk doskonały.
/burak czerwony/

2.Jakie warzywo, chociaż niewielkie, wyciśnie z oczu słoną kropelkę? Więc gdy je pokroić się chce, to chronić trzeba oczy swe.
/cebula/

3.Dobra gotowana, dobra i surowa. Choć nie pomarańcza, to jest pomarańczowa. Kiedy za zielony chwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno, wnet z ziemi wyskoczy.
/ marchew/

4.Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w beczce leży kiszony.
/ogórek/

5.Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę, ma bielutki korzeń i zieloną natkę.
/pietruszka/

6.Z wierzchu czerwona, a w środku biała. Kiedy ją jadłeś, w język cię szczypała.
/rzodkiewka/

7. Prezentacja piosenki pt.: „ Ogórek” oraz inscenizacji muzyczno – ruchowej.

8. Utrwalanie nazw i wyglądu warzyw, wykonanie pracy plastycznej pt.: „ Warzywa” lepienie warzyw z plasteliny tyle, ile jest serwetek przyklejonych na kartce, nazywanie warzyw.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.