X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16585
Przesłano:
Dział: Przedszkole

My muzykanci

Temat : „My muzykanci”
Grupa ; „Muchomorki”
Prowadząca :Marzena Baca - Ludwiczak
CEL OGÓLNY:
• utrwalanie wyglądu, budowy i brzmienia instrumentów perkusyjnych (bębenek, trójkąt,
grzechotka)
• rozwijanie poczucia rytmu
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
• wybiera odpowiedni instrument
• zna nazwę instrumentu
• prawidłowo wydobywa z niego dźwięki
• trzyma instrument w odpowiedni sposób
• prawidłowo powtarza przebiegi rytmiczne
METODY:
Słowna: rozmowa, instrukcje , objaśnienia
Oglądowa: pokaz;
Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń
FORMY PRACY:
zajęcia z całą grupą, praca samodzielna-indywidualna.
POMOCE: instrumenty perkusyjne

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Marsz w rozsypce, bieg na palcach (piętach) reagowanie na przerwę w muzyce - wykonanie przysiadu.
2. Dzieci zajmują miejsca w kole na dywanie, mają przed sobą instrumenty -nauczycielka zwraca się do dzieci.
- „Posłuchajcie co dzisiaj będziemy robili”:
„Na instrumentach chętnie gramy -
grzechotki, trójkąty w rękach mamy.
Słychać talerze, słychać bębenki,
to w naszej sali dziś koncert wielki”.
3. Nauczycielka bierze w ręce bębenek. Zwraca uwagę na jego budowę, demonstruje sposób wydobywania dźwięku. Następnie prezentuje tekst:
„Raz i dwa, raz i dwa,
to bębenek pięknie gra”.
• wszystkie dzieci powtarzają tekst zgodnie z prezentowanym rytmem
• klaszczą rytm proponowany przez prowadzącą
• grupa dzieci wykonuje rytm na bębenkach z równoczesnym powtarzaniem tekstu
- Dzieci siedzą, nauczycielka bierze w ręce trójkąt ,nauczycielka wypowiada tekst nadając mu odpowiedni rytm.
„Gdy trójkątów brzmi muzyka,
jadą dzieci na konikach”.
• dzieci powtarzają tekst zgodnie z rytmem
• klaszczą rytm proponowany przez prowadzącą
• grupa dzieci wykonuje rytm na trójkątach z równoczesnym powtarzaniem tekstu
-Nauczycielka bierze w ręce grzechotkę , utrwala budowę, prezentuje brzmienie, sposób wydobywania dźwięku. Recytuje tekst:
'Grzechotki grzechoczą - oczy zamykam,
to właśnie grzechotek piękna muzyka”.
• dzieci powtarzają tekst zgodnie z rytmem
• klaszczą rytm proponowany przez prowadzącą
• grupa dzieci wykonuje rytm na grzechotkach z równoczesnym powtarzaniem tekstu.

4. Nasza orkiestra - zabawa z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.
Dzieci zajmują miejsca w półkolu przed nauczycielką. Zostają podzielone na grupy. Pierwsza grupa dostaje grzechotki, druga bębenki, kastaniety Instrumenty leżą przed dziećmi. Biorą je w ręce dopiero na polecenie prowadzącej. Nauczycielka składa ręce, równocześnie zwracając się szeptem do dzieci.

- Za chwilę weźmiemy do rąk nasze instrumenty. Jak będę miała złożone ręce dźwięki będą ciche. Spróbujemy delikatnie zagrać. W miarę jak będę rozkładać ręce, będziecie grać coraz głośniej. Kiedy ręce będą zbliżać się do siebie będziecie grać coraz ciszej.

5. Na zakończenie zaśpiewanie piosenki wybranej przez dzieci o babci i dziadku z akompaniamentem instrumentów.
Prośba o odłożenie instrumentów do pojemników.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.