X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16552
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dźwiękowa zgadywanka - usprawnianie funkcji poznawczych

KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

Temat: „Dźwiękowa zgadywanka”- usprawnianie funkcji poznawczych
Prowadzący: ......................
Miejsce: sala oddziału przedszkolnego
Data:......................
Wymiar czasowy: 40 min.
Formy pracy: indywidualna z dziewczynką 6-cio letnią z globalnym opóźnieniem w zakresie rozwoju psychomotorycznego.
Metody:
• Metody czynnościowe (angażujące dziecko w działaniu):
• Metody słowne (rozmowa, opowiadanie, instrukcja słowna).
• Elementy kinezjologii edukacyjnej


CELE OGÓLNE :

Usprawnianie zdolności uważnego słuchania.
Stymulowanie rozwoju w kierunku dokonywania wyborów.
Doskonalenie orientacji przestrzennej (nad, przed, za, z tyłu, z boku).
Usprawnianie motoryki i praksji dłoni.
Ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej.
Ćwiczenie spostrzegawczości.
Rozwijanie percepcji słuchowej; wyrabianie uwagi słuchowej, rozróżnianie dźwięku.
Doskonalenie umiejętności segregowania, porównywania.
Utrwalanie znajomości kolorów.

CELE OPERACYJNE:

Dziewczynka powinna:
• dokonywać poprawnej analizy i syntezy słuchowej podczas zabaw
• wykonywać ruchy rąk zgodnie z usłyszanym tekstem,
• nawlekać kawałki słomek na drucik według wzoru,
• dochodzić do celu, uważnie słuchając wskazówek,
• współpracować z prowadzącą w parze,
• uczyć się rymowanki na pamięć,
• wskazywać prawą i lewą rękę oraz stronę swojego ciała,
• rozumieć i używać pojęcia określające położenie przedmiotów w przestrzeni: na, pod, za, obok

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: instrumenty perkusyjne, kolorowe słomki, drucik, gazety.

Przebieg zajęć:
I. Część organizacyjno-mobilizująca
1. Zajęcia wstępne
a) Przywitanie i przedstawienie przebiegu zajęć.
b) Wspólne przygotowanie na stoliku potrzebnych pomocy.
c) Wykorzystanie tej części zajęć do nazywania przedmiotów, określania ich cech, przeliczania, klasyfikowania.

II. Cześć intensywnej i efektywnej pracy korekcyjno-kompensacyjnej
1. Część właściwa
a) Zabawa z gazetą - wykonywanie poleceń typu „włóż kartkę na głowę, „ połóż kartkę przed sobą”, „usiądź na kartce”.
Gniecenie gazety, robienie z niej kul , celowanie nimi do plastikowego koszyka. Liczenie kul które znalazły się w koszyku i tych poza nim.
b) Darcie gazety na paski - oznaczenie nimi ilości kul w koszyku i poza nim.
Porównanie ilości kul .
c) Zabawa z instrumentami - nazywanie instrumentów ( trójkąt, kołatka, tamburyno, bębenek).
d) Wsłuchiwanie się w dźwięki przez nie wydawane.
e) Odgadywanie, który instrument został schowany.
f) Rozpoznawanie instrumentu po dźwięku - dziewczynka ma zasłonięte oczy.
g) Ćwiczenia koordynacji wzrokowo – ruchowej – nawlekanie kolorowych, pociętych słomek plastykowych na drucik według instrukcji słownej /np. nawlecz 2 żółte, 3 czerwone ,2 zielone./
h) „Sum” – nauka rymowanki – ćwiczenie pamięci słuchowej oraz koordynacji
wzrokowo – słuchowo- ruchowej
Płynie duży sum, sum, sum
Wokół słychać szum, szum, szum
Małe rybki – co, co, co
Uciekają aż na dno.
Zabawa z prowadzącą –wypowiadanie rymowanki razem z umówionym sposobem
wyklaskiwania :
Płynie (każdy klaszcze w swoje dłonie
Duży (klaśniecie w dłonie partnerki)
sum, sum, sum (klaśnięcie 3x o swoje kolana)
i tak dalej.....

III. Cześć relaksacyjno - odprężająca
1. Zakończenie zajęć
a) Ćwiczenia relaksacyjne - masaż twarzy , strojenie min.
b) Podsumowanie i podziękowanie za udział w zajęciach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.