X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16454
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dbamy o zdrowie. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3-letnich

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3-letnich
Temat zajęcia: Dbamy o zdrowie
Data: 31.05.2012r.
Prowadząca:
Cele główne:
- kształtowanie postawy prozdrowotnej
- propagowanie zdrowego trybu życia
Cele operacyjne:
- dziecko wie, dlaczego należy dbać o czystość i zdrowie
- wie, jakie przedmioty są potrzebne do dbania o czystość
- kojarzy przedmioty przedstawione przez nauczyciela z wykonywana czynnością
Metody:
- pokaz, rozmowa, ćwiczenia praktyczne
Formy:
- indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
- przybory higieniczne codziennego użytku(pasta, szczoteczka, mydło...), farby plakatowe, pędzle, obrazek z sylwetą ręcznika.

Przebieg zajęcia:

1. Przywitanie dzieci przez nauczyciela. Słuchanie dźwięków z płyty CD i określanie ich pochodzenia np. woda lecąca z kranu itp.
2. Wysłuchanie wiersza

„Tak czy nie” R. Piskorskiego
Kiedy ktoś ma brudne ręce i rękami tymi je
Czy powiecie, że to zdrowo bo ja nie
Kiedy ktoś nie myje zębów, szczotki, pasty ani tknie potem zęby go zabolą
Czy wam żal go bo mi nie
Gdy ktoś przed grzebieniem zmyka płacząc, że mu włosy rwie,
Czy go za to pochwalicie bo ja nie
Komu woda, mydło, szczotka niepotrzebne i nie w smak
Czy nazwiecie go brudasem bo ja tak.
3. Analiza treści wiersza – co w wierszu dzieci robiły źle – co powinny robić, żeby nie być nazywanym brudasem?
4. Zabawa dydaktyczna „Czarodziejskie pudełko”- chętne dziecko rozpoznaje przyrząd służący do higieny osobistej (szczoteczka, grzebień, mydło...) po dotyku. Na koniec zabawy nauczyciel wyciąga po kolei wszystkie przedmioty z pudełka, a dzieci nazywają je i opisują ich funkcję.
5. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Co robi ten przedmiot?”- W trakcie, kiedy dzieci słyszą muzykę poruszają się w rytm melodii po sali. Kiedy muzyka cichnie, a prowadząca wskazuje dzieciom np. ręcznik dzieci pokazują, jak należy się nim posługiwać.
6. Nauka fragmentu wiersza Z. Holskiej-Albekier.
Miło jest w wodzie
Chlapać się, co dzień
I jeszcze tak powiem,
że „kąpiel to zdrowie”.
Dzieci podczas nauki mówią tekst z jednoczesnym klaskaniem, tupaniem itp.
7. Praca plastyczna – zamalowywanie pędzlem maczanym w farbie sylwety ręcznika.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.