X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16445
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Projekt edukacyjny "Wspaniały świat muzyki"

Projekt został przygotowany dla dzieci pięcioletnich, które po raz pierwszy zostały przyjęte do przedszkola.
Projekt „ Wspaniały świat muzyki” powstał dla przybliżenia dzieciom i ich rodzicom różnorodności ze świata muzyki oraz ich ważnego wpływu na wszechstronny rozwój. Muzyka w swojej różnorodności to jeden ze sposobów organizowania swojego czasu wolnego,co staramy się dzieciom zaszczepić. Głównym celem projektu wyrównanie szans edukacyjnych dzieci; poprzez integrację w grupie rówieśniczej .
4 X – wprowadzenie nazw instrumentów, zagadki jaki instrument gra; Rozpoznaje niektóre instrumenty na ilustracji i w akompaniamencie.
11 X – zabawy taneczne ze śpiewem oraz opowieści ruchowe; Rozwijanie umiejętności wyrażania ruchem muzyki, Aktywne uczestniczenie w zabawach rytmicznych, ruchowych, pląsach przy muzyce
18 X - Zabawy muzyczne z płytą CD pod tytułem „ Menu Chopinowskie dla dzieci”; Rozwijanie wrażliwości słuchowej poprzez słuchanie utworów instrumentalnych np. muzyki poważnej
25 X - tworzenie pracy instrumenty z plastikowych butelek
2 XI – zapoznanie z postacią wielkiego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina; Rozwijanie zainteresowania życiem wielkiego Polaka i jego twórczością
8 XI – Bawmy się razem, spotkanie z rodzicami i wspólna zabawa muzyczna, ruchowa; Wdrażanie do wyrażania swoich potrzeb, emocji, uzdolnień podczas śpiewu, tańca, gry na instrumencie; Dziecko potrafi zaprosić do zabawy dorosłego - Wesoły pląs – zabawa muzyczna, zabawa włoska - Masażyk na poprawienie nastroju w opr. M.Bogdanowicz, zestaw ćwiczeń ruchowych w parach metodą W.Sherbone.
15 XI - zabawa badawcza – wygrywanie na instrumentach – szklane słoiki wypełnione wodą; Rozwijanie zainteresowań muzyczno- plastycznych, rozwijanie wrażliwości słuchowej; Gra na instrumencie przez siebie wykonanym ksylofonie wodnym.
22 XI – zabawy z muzyką popularną – śpiewanie znanych dzieciom piosenek z radia i CD w formie konkursu(z inną grupą w przedszkolu) Wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie wypowiadania się poprzez muzykę; Odważne występowanie przed publicznością. Właściwe użycie mikrofonu.
29 XI – podsumowanie projektu - występ przed rodzicami ekspresja muzyczno – rytmiczna: utworu „Fiesta Aymara” – melodia ludowa argentyńska – opracowanie instrumentalne utworu – chłopcy z drewnianymi pałeczkami oraz„Taniec Żydowski” układ taneczno – ruchowy z apaszkami – dziewczynki ; Kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach; Występuje przed rodzicami grając na instrumencie i tańcząc z przyborem.


Scenariusz zajęć

Temat: Tworzenie pracy - instrumenty z plastikowych butelek.
Cele ogólne:
1.Rozwijanie zainteresowań muzyczno- plastycznych.
Cele szczegółowe:
1.Tworzy pracę –wykonuje grzechotkę z butelki po jogurcie
2.umie powtórzyć rytm z użyciem grzechotek trzymanych w obu rękach
3.bierze aktywny udział w zabawie muzycznej
Metody: słowna, czynna,
Forma: praca z całą grupą, w zespołach
Pomoce: butelki po jogurtach, materiał do wypełnienia, paski papieru, nagrania CD

Przebieg:
1. N. wita dzieci piosenką „Jestem Kasia”, każde z dzieci ma wyśpiewać wg własnej melodii lub znanej im swoje imię i powitać resztę grupy jakimś charakterystycznym dla siebie ruchem. Reszta grupy pozdrawia dziecko „Witaj nam Kasiu” i naśladuje jej ruch.
2. Dzieci pokazują przyniesione przez siebie plastikowe butelki po jogurtach.
N. wypełnia kilka butelek różnym materiałem ( drobne klocki, makaron, fasolka, spinacze, gwożdziki.....) dzieci słuchają uważnie i porównują dźwięki.
3. Ustalamy wspólnie jakim materiałem wypełnimy swoje butelki; dzieci odliczają po 5 fasolek wkładają je do butelki, zakręcają ją i wypróbowują jak brzmi. Tak samo robią z druga butelką. Jeśli uznają, że jest za cicho, odliczają kolejne 5 fasolek...
4. Każde chętne dziecko wygrywa na grzechotce wymyślony przez siebie rytm, a inne dzieci starają się go powtórzyć
5. Uczymy się odczytywać rytm za pomocą pasków kolorowego papieru ułożonych na tablicy np. niebieski rytm – długi, długi, krótki, krótki; czerwony rytm – krótki, krótki, krótki, długi........
6. Marsz w kole z grzechotkami w rękach, gramy na zatrzymanie muzyki do melodii "Jesienny wietrzyk"
7. Na zakończenie zabawa w dyrygenta – wykorzystanie płyty Bati Straus

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.