X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1643
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Las jesienią. Scenariusz zajęć o tematyce przyrodniczo - ekologicznej dla dzieci pięcioletnich

(wykorzystanie metody holistycznej)

Cele edukacyjne:

- kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą
- uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody i konieczność jej ochrony
-graficzne ćwiczenia wpływające na równoważnie lateralne(wykonywanie prac na wielkiej płaszczyźnie raz jedną raz drugą ręką).
-ćwiczenia spontanicznego ruchu ciała jako formy pozawerbalnej komunikacji
- wspomaganie koncentracji i polisensorycznego poznania schematu własnego ciała
METODY
Czynna: zadania stawiane do wykonania, samodzielne doświadczenia
Słowna: opowiadanie, objaśnienia, instrukcje.

Formy pracy: praca z całą grupą (tworzenie wspólnego obrazu)
POMOCE DYDAKTYCZNE: historyjka obrazkowa, nagrania magnetofonowe, szary karton, kredki świecowe, elementy gotowe do wycinania,, pnie drzew”, klej.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Słuchanie historyjki obrazkowej Pt.,,Zwierzęta szukają domu”

2. Rozmowa na temat jej treści(prawidłowe wyciąganie wniosków dotyczących ochrony lasu)

3. Zabawa rytmiczno-ruchowa,,Marsz czerwonym szlakiem”

4.,,Jestem małym wizjonerem”- rysowanie metodą holistyczną jesiennego lasu ( dzieci rysują owale i koła raz jedna raz druga ręką i zamalowują w środku wg. wskazań n-ela dobierając odpowiednie kolory do danej tematyki w rytm muzyki)

5. Wycinanie gotowych,, pni drzew „ z kolorowego kartonu ( słuchanie śpiewu leśnych ptaków z taśmy magnetofonowej

6.Naklejanie na kartonie w miejscu przez siebie wybranym "pni drzew" - tworzenie wspólnie jednego obrazu pod nazwą "Las jesienią" (uruchamianie twórczej wyobrażani dziecka)

7. Prezentacja i opowiadanie o wykonanej pracy koleżankom i kolegom z sąsiedniej grupy.


ANEKS

Historyjka obrazkowa,, Zwierzęta szukają domu”

W pewnym lesie żyły zwierzęta i były radosne i szczęśliwe. Ptaki głośno i wesoło śpiewały. Panowała cisza i spokój. Było tam dużo żywności dla zwierząt. Zwierzęta kochały swój las. Często do tego lasu przychodzili ludzie zarówno dorośli jak i dzieci. Zbierali w nim grzyby i jagody a także chętnie wypoczywali w cieniu pięknych drzew. Początkowo zachowywali się grzecznie. Nie śmiecili, nie krzyczeli. Zwierzęta cieszyły się z takich odwiedzin. Szczęście zwierząt jednak nie trwało długo.
W pobliżu lasu wybudowano fabrykę, z której kłęby dymu wiatr unosił prosto do lasu. Drzewa zaczęły więdnąć, aż prawie wszystkie uschły. Do rzeczki płynęły brudne ścieki. Obok drzewa, na którym mieszkały ptaki ludzie zrobili śmietnik. Przy leśnym strumyku myli swoje samochody. Zwierzęta w ten sposób zostały zmuszone poszukać nowego domu gdyż tu nie było miejsca dla nich. Wyruszyły w daleką drogę.
Po długiej wyczerpującej wędrówce znalazły swój upragniony drugi dom, Początkowo tęskniły za dawnym lasem. Lecz po pewnym czasie pokochały nowy las. Jednak ciągle obawiały się by ludzie znów nie zniszczyli im nowego domu. Dlatego ptaki pofrunęły do dawnego lasu by sprawdzić, co z nim się dzieje. Były zaskoczone. Ludzie zrobili porządek. Posprzątali śmieci, zasadzili młode drzewka, oczyścili rzeczkę i strumyk leśny. Ptaki poczuły wielką radość i tą wiadomość zaniosły do swych leśnych przyjaciół. Wtedy zwierzęta poczuły się bezpiecznie gdyż były pewne, że ludzie zrozumieli, jaką im wyrządzili krzywdę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.