X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16404
Przesłano:

Zwierzęta hodowane na wsi. Konspekt zajęć edukacyjno-terapeutycznych

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

DATA:
PROWADZĄCY:
GRUPA: Uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym.
RODZAJ ZAJĘĆ: Funkcjonowanie w środowisku.
TEMAT: “Zwierzęta hodowane na wsi”.

CEL GŁÓWNY: Utrwalanie znajomości zwierząt hodowanych na wsi.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
•Ćwiczenie umiejętności rozróżniania wyglądu poszczególnych zwierząt.
•Ćwiczenie umiejętności rozróżniania odgłosów zwierząt.
•Ćwiczenie umiejętności demonstrowania gestami Makatonu nazw wybranych zwierząt.
•Rozwijanie wiadomości dotyczących hodowli zwierząt.
•Ćwiczenie spostrzegawczości i logicznego myślenia.
•Rozwijanie pamięci ruchowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.
•Ćwiczenie umiejętności porównywania wg wielkości.
•Ćwiczenie umiejętności współdziałania w grupie.
•Ćwiczenie umiejętności czekania na swoją kolej.
•Ćwiczenie koncentracji uwagi.

METODY: słowna, oglądowa, praktyczne działanie, Affolter.
FORMY PRACY: zbiorowa zindywidualizowana.
POMOCE: zdjęcie wiejskiej zagrody, obrazki zwierząt hodowanych na wsi, tekst opowiadania pt.”Dzień dobry zwierzątka” (załącznik nr 1), komputer, program multimedialny pt.: ”Zwierzęta”, mleko, jajka, wełna, karty pracy (załącznik nr 2), magnetofon, płyty CD z tekstami piosenek „Pieski małe dwa” i „Kurki trzy”.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

•Powitanie – wszyscy siedzą na dywanie i podając sobie maskotkę zwierzątka witają się, mówiąc "cześć", "witaj" lub "dzień dobry".
•Następnie nauczycielka czyta tekst opowiadania i prowadzi rozmowę kierowaną na temat przeczytanego tekstu. Uczniowie mają za zadanie powiedzieć jakie zwierzęta występują w tekście, pokazują je na zdjęciu zagrody – demonstrowanie gestami Makatonu wybranych zwierząt.
•Następnie nauczycielka prezentuje obrazki z dużymi i małymi zwierzętami. Uczniowie mają za zadanie wskazać najpierw duże zwierzę potem małe, a następnie dopasować obrazki np. krowa-cielak, kura-kurczę, świnia-warchlak.
•Następnie uczniowie oglądają prezentację multimedialną zwierząt hodowanych na wsi i na polecenie nauczyciela odgadują jakie zwierzątko wydało odgłos – wskazują odpowiedź (zwierzątko) na ekranie komputera.
•Rozmowa kierowana na temat hodowli zwierząt na wsi. Oglądanie przez uczniów, przyniesionych przez nauczyciela produktów i dopasowywanie ich do odpowiedniego zwierzątka: mleko - krowa, jajka - kura, wełna - baran. Powtórzenie dopasowywania produktów do obrazka zwierzątka przez wybranych uczniów.
•Zabawa w wyszukiwanie maskotek zwierząt hodowanych w zagrodzie spośród wielu innych maskotek zwierząt– nauczycielka rozkłada obrazki z desygnatami zwierząt hodowanych na wsi, uczniowie po kolei, na polecenie nauczyciela wyszukują maskotkę i dopasowują do obrazka.
•Słuchanie piosenek: „Pieski małe dwa” i „Kurki trzy” oraz demonstrowanie gestami wg Makatonu niektórych słów z tekstu.
•Zajęcia przy stole: uczniowie mają za zadanie połączyć ”zwierzątko – mamę” ze „zwierzątkiem – dzieckiem”. Utrwalanie pojęć: duży, mały na przykładzie prezentowanych zwierząt.
•Podziękowanie za zajęcia i wywieszenie prac uczniów na tablicę korkową.


ZAŁĄCZNIK NR 1

„Dzień dobry zwierzątka”

Bardzo wcześnie rano wszystkie zwierzęta smacznie spały. Kogut i kury w kurniku na grzędzie, krowa w oborze, koń w stajni, świnia w chlewiku, piesek w budzie a kotek nie wiadomo gdzie. Pierwszy obudził się kogut, wyskoczył z kurnika, rozejrzał się po podwórku, wskoczył na płot i głośno zapiał-kukuryku!! Głośne pianie koguta obudziło kury, które zawołały: ko, ko, ko!! Na śniadanie zjadły ziarenka prosa. Obudził się też piesek, zaszczekał: hau, hau, hau!!Potem biegał wkoło podwórka. Zmęczył się bardzo tym bieganiem. Wyszedł także ze swej kryjówki kotek i zamiauczał: miau, miau!! Wypił mleczko z miseczki. W chlewiku świnka zaczęła potrącać ryjkiem drzwi i chrumkać: chrum, chrum. Krowa zaryczała: mu, mu i powiedziała, że też już nie śpi. A ty co mówisz wszystkim rano gdy się obudzisz?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.