X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16358
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak ubiorę się na jesienny spacer? - scenariusz zajęć dla dzieci czteroletnich

Temat: Jak ubiorę się na jesienny spacer?- ćwiczenie kompozycyjne-naklejanie gotowych elementów na kontur buta

Cele ogólne:
- prawidłowe określanie elementów garderoby nieodzownych w czasie jesiennych spacerów
- uzmysłowienie wychowankom konieczności ubierania się odpowiednio do warunków atmosferycznych występujących o danej porze roku: jesień
- uświadomienie znaczenia przebywania na świeżym powietrzu dla zdrowia
- rozwijanie zdolności kompozycyjnych i dekoracyjnych wychowanków
- troska o jakość pracy plastyczno - technicznej

Metody
• Czynne( metoda zadań stawianych dziecku)
• Percepcyjne(obserwacja i pokaz)
• Słowna(objaśnienia i instrukcji, metoda żywego słowa)
Formy
• Z całą grupą
• indywidualna
Środki dydaktyczne
Plansza z sylwetką dziecka i elementy garderoby(zestawów tyle ile jest dzieci), kartki z konturem buta(tyle ile jest dzieci), gotowe elementy papierowe o różnych kształtach, klej, wiersz W. Grodzieńskiej, plastikowe lub papierowe krążki, płyta CD, magnetofon, maski „kotki” , leżak, koc, okulary, stetoskop, biały fartuch.


Przebieg

1. Inscenizacja wiersza W. Grodzieńskiej „ Chory kotek”- odzwierciedlenie przez chętne dzieci za pomocą ruchu i słowa przydzielonych ról.
Wyszedł kotek na deszczyk
Dostał kaszlu i dreszczy.
Boli głowa i oczy,
Nogi w błocie przemoczył.
Kładzie mama koteczka do dużego łóżeczka.
Bierze kotka za rączkę:
„Oj masz kotku gorączkę”.
Przyszedł tatuś wieczorem
Z siwym panem doktorem.
„Ratuj, panie doktorze,
Bo synkowi wciąż gorzej”
Doktor kotka opukał,
Okularów poszukał.
I powiada: „Dam ziółka, będzie zdrowy jak pszczółka.
Dam i proszki na dreszcze,
Niech poleży dzień jeszcze,
Ale lepsze niż proszki,
Są na deszcze kaloszki.”

2.Pytania po inscenizacji wiersza, dotyczące przyczyn choroby bohatera:
- Dlaczego kotek zachorował?
- Po czym poznajemy, że był chory?
- Kto zaopiekował się chorym kotkiem?
- Co robić, żeby nie zachorować?
- Jak się ubierać, gdy wychodzimy na dwór w deszczową pogodę?

3.„ W co się ubrać? „ – zabawa dydaktyczna -Dobieranie przez dzieci spośród elementów garderoby niezbędnych, aby udać się na jesienny spacer i nie zmoknąć. Należy przygotować tyle zestawów ile jest dzieci w grupie.

4. „Tak czy nie?” – zagadki słowne – dzieci mają określić czy dane zachowanie jest korzystne dla zdrowia czy nie. Jeśli „tak” wstają, a jeśli „nie” –siedzą.
• Gdy pada i wychodzę na spacer to zakładam płaszcz i kalosze.
• Jem słodycze zamiast warzyw i owoców.
• Nie myje rąk przed jedzeniem.
• Myję zęby po posiłku.
• Gram w piłkę.

5. „Jesienny spacer” – zabawa ruchowo- naśladowcza- dzieci „spacerują” po dywanie, gdy słyszą dźwięk padającego deszczu naśladują rozkładanie parasola, chowanie się pod nim. Nauczycielka rozkłada krążki- kałuże. Dzieci przeskakują „kałuże”. Muzyka milknie – wychodzi słońce. Dzieci „składają” parasole, chwilę spacerują omijając kałuże - krążki.

6. „Kolorowe kalosze” – ćwiczenie kompozycyjne- naklejanie gotowych papierowych elementów na kontur buta według inwencji twórczej dzieci. Prowadząca zwraca uwagę na estetykę pracy, umiarkowane nabieranie kleju, korzystanie z podkładek.

7.„ Pokaz mody”- prezentacja prac wychowanków przy muzyce.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.